Aizvadīta Latvijas Lauku sieviešu apvienības 14. konference

GalerijaPrint

Rīgā, Zemkopības ministrijas lielajā zālē notika biedrības „Latvijas Lauku sieviešu apvienība” (LLSA) ikgadējā konference „Radošums lauku sievietes dzīvē”.

 Jau vairākus gadus šajā konferencē piedalās un ar LLSA sadarbojas Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete. Arī šogad viņa uzrunāja lauku sievietes un rosināja pie viņas vērsties ar problēmām, kuras nomāc lauksaimniekus.

Par kultūras mantojuma iekļaušanu tūrisma un amatniecības produktā stāstīja profesore Baiba Rivža. Tika runāts par to, kā palīdzēt izveidot saikni starp amatnieka unikālo izstrādājumu un pircēju, kurš gribētu iegādāties, bet bieži vien nav informēts par iespēju. Tāpēc apvienība piedāvā apgūt interneta tirdzniecības iemaņas un plāno veidot amatniecības izstrādājumu katalogu.

LLSA dalībnieces Iveta Meiere un Aiva Valdmane, kuras stāstīja par inovatīviem risinājumiem amatniecībā, aicināja ražotājus pievērst uzmanību mārketinga nozīmīgumam, preces noformējumam un arī reklāmai.

Rakstniece Monika Zīle mudināja klātesošos padomāt par dzīves nozīmīgākajām vērtībām – mazām laimītēm, dažādiem ikdienas sīkumiem, – kas ikkatru spēj iepriecināt, taču ir lēti un nemaksā neko, piemēram, laiks, ko veltām saviem mīļajiem.

Konferences dalībnieces sveica arī televīzijas raidījuma „Savai zemītei” vadītāja Daina Bruņiniece.

Pasākumā bija ieradusies arī LPS padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe. Viņa sacīja, ka komplimentus sievietēm noteikti būtu sacījis pats Andris Jaunsleinis, tomēr viņš todien atradās komandējumā ārzemēs.

Šoruden Tartu, Igaunijā, notika ikgadējā Baltijas lauku sieviešu konference, kuras temats bija „Sieviete – ģimenes veselības veidotāja”. LLSA pārstāves Vineta Geršebeka un Edīte Bēvalde ar Tartu demonstrēto prezentāciju iepazīstināja arī Rīgā.

Ik gadu par nozīmīgiem sasniegumiem un čaklu darbošanos sabiedrības labā un LLSA popularizēšanā sievietēm tiek piešķirts Pateicības un Rožu ordenis. Tas šogad tika Dzidrai Kuzmanei no Jaunpiebalgas, Gitai Zariņai no Rūjienas, Antrai Pavlovičai no Matīšiem un Vijai Pazuhai no Salas novada.

Paldies par sadarbību ar LLSA saņēma arī vairāku pašvaldību vadītāji: Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Nikolajas Stepanovs, Launkalnes pagasta pārvaldes vadītājs Māris Lazdiņš, Rugāju novada pašvaldības izpilddirektore Daina Tutiņa,  Beverīnas novada domes priekšsēdētāja Cilda Purgale,  Jaunpiebalgas novada pašvaldības izpilddirektore Dace Bišere–Valdemiere, Jaunpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Laimis Šāvējs un Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētāja Ella Frīdvalde–Andersone

Aktīva LLSA biedre, kura ir ievērojama ar nesavtīgo darbošanos resursu centrā „Prieks” un vasaras skolu organizēšanu Cēsu apkaimē – Biruta Mežale – ir ieguvusi Triju Zvaigžņu ordeni, tāpēc saņēma apsveikumus un laba vēlējumus no konferences dalībniecēm. Sveicot Birutu Mežali, Maiga Krūzmētra rosināja sievietes būt aktīvākām un vairāk rakstīt labus vārdus par saviem līdzcilvēkiem.

Pasākuma vadītāja Vineta Geršebeka dalībnieces iepazīstināja ar LLSA jauno padomes sastāvu, kā arī aicināja sievietes parakstīt vēstuli, kas adresēta Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai. Tajā Saeimas deputāti tiek aicināti izskatīt jautājumu par Pasaules lauku sieviešu dienas, ko daudzās pasaules valstīs jau atzīmē 15. oktobrī, iekļaušanu arī starp atzīmējamām dienām Latvijā. Par 15. oktobri LLSA delegācija runāja arī, tiekoties ar kolēģēm no Lietuvas un Igaunijas konferencē Tartu.

Konferences dalībniecēm bija iespēja iepazīties ar trim veiksmes stāstiem jeb organizāciju pieredzi, sadarbojoties ar pašvaldībām. Rūjienas „Rūzeles” pārstāves pastāstīja, kā no rokdarbnieku pulciņa ir izaugusi tautskola, kurā notiek dažādas norises. Sievietes kopā ar pašvaldības pārstāvjiem bijušas pieredzes apmaiņā Japānā, kur šobrīd ir nopērkami Rūjienas sieviešu darinājumi. „Rūzeles” dalībnieces pastāstīja, kā top suvenīri ar Rūjienai raksturīgajiem tautiskajiem ornamentiem. Savus roku darinājumus Rūjienas rokdarbnieces bija atvedušas arī uz Rīgu.

Biedrības „Mēmelīte” vadītāja Laima Indriķe iepazīstināja ar savas organizācijas pieredzi dažādu ieceru īstenošanā, sadarbojoties ar Skaistkalnes pašvaldību. Organizācija rīko talkas, gādā par pilsētas vizuālo tēlu, īsteno projektus un dara daudzus citus labus darbus.

Gulbenes novada pašvaldības aģentūras „Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” pārstāve Iveta Kovtuņenko pastāstīja par aģentūras aktivitātēm pilsētā, Gulbenes zaļā tirdziņa izveidošanu un attīstību, kā arī jaunu darba vietu radīšanu.

Tautas lietišķās mākslas studijas „Dzilna” (Limbaži) dalībnieces demonstrēja pašu darinātos tērpus. Tos sievietes vēlējās ne tikai apskatīt, bet arī aptaustīt, jo tradicionālie, etnogrāfiskie materiāli un tērpi bija papildināti ar dažādiem mūsdienīgiem elementiem. Piemēram, radoši izmantots lina audums kolekcijā „Kartupeļu maisa pārvērtības”. Studijas vadītāja Baiba Vaivare atklāja dažādus šo tērpu „knifus”.

Kā ik gadu, konferences dalībnieces varēja iegādāties amatnieču un mājražotāju darinājumus un baudīt Dairas Jātnieces gatavoto veselīgo maltīti. Muzikālos priekšnesumus sniedza Jaunjelgavas novada Daudzeses pagasta sieviešu koris „Daudzeva”.

 Konference tika organizēta ar Valsts Lauku tīkla atbalstu.

 LLSA

Foto galerija: 

Pievienot komentāru