Alsungas novada jaunieši iesaistās novada aktivitātēs

GalerijaPrint

Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, 1. jūnijā, sadarbībā ar LLKC Kuldīgas lauku konsultāciju biroju organizējām diskusiju par Alsungas novada jauniešu iesaisti novada aktivitātēs”.

Pasākums norisinājās Tējas namiņā “Sapņotava” Alsungā, kas 2018. gadā izveidots ar LEADER atbalstu. “Sapņotava” ir unikāla koncepta tējnīca – kultūrvieta Alsungas centrā. Alsungas jaunieši tējnīcu iemīlējuši vieglās un nepiespiestās gaisotnes dēļ. Tur viņi savstarpēji satiekas gan, lai vienkārši papļāpātu, gan, lai noklausītos kārtējo noderīgo semināru, kuru organizē biedrība “Liepu ielas radošais kvartāls”. Nesen biedrība sarīkoja  semināru, kurā jaunieši tika izglītoti par zero waste jeb bezatkritumu pieejas īstenošanu savā ikdienā, lai produktu, materiālu un resursu vērtību uzturētu iespējami ilgāk un samazinātu radīto atkritumu daudzumu. Zero waste pieeja balstās uz pieciem pamatprincipiem: samazini, lieto atkārtoti, salabo, pārveido un šķiro pārstādei.

Biedrība “Liepu ielas radošais kvartāls” ar tās vadītāju Daci Oberšati-Veisu priekšgalā veiksmīgi apvieno daudzus Alsungas jauniešus, aicinot pašus aktīvi iesaistīties dažādu pasākumu organizēšanā un popularizēšanā.

Atklājot diskusiju, klātesošie iepazinās ar Viedā ciema ideju. Viedie ciemi ir mūsu nākotne. To pamatā esam mēs paši – cilvēki – lauku apvidu kopienas, kuras uzņemas iniciatīvu praktisku risinājumu meklēšanā problēmu novēršanai, kā arī maksimāli izmanto jaunas iespējas. “Vieds” nozīmē sadarbību un jaunu sadarbības formu attīstību – domāšanu ārpus ierastā un individuālas pieejas pielietošanu ceļā uz labklājību un ilgtspējību. Tas ir iemesls, kādēļ tik svarīga ir visu vecuma grupu iesaiste labākas vides veidošanā. Alsunga, balstoties uz savām esošajām stiprajām īpašībām, vērtībām un iespējām, meklē jaunas sadarbības formas, lai tās iedzīvotājiem vide būtu ērtāka un patīkamāka, bet viesiem – interesantāka.

Diskusijas mērķis bija veicināt jauniešu iesaistīšanos Alsungas kā Viedā ciema veidošanā.

Līdzdalības eksperta Viļa Brūvera vadībā diskusija notika brīvā atmosfērā, raiti iesaistot visus sanākušos. Piedalījās vairāk nekā 30 jauniešu, aktīvi iesaistoties un paužot savu viedokli.

Aizputes novada jauniešu “Ideju mājas” vadītāja Ance Tīmane pastāstīja par novada jauniešu pieredzi, par viņas ieguldījumu jauniešu motivēšanā. Klātesošie ar interesi klausījās Ances stāstos par īstenotajiem pasākumiem, kurus izdomā un organizē paši Aizputes jaunieši. Līdzi Ancei bija atbraucis jaunietis Dmitrious no Kipras, kurš “Ideju mājā” 12 mēnešus darbosies brīvprātīgo darba programmas ietvaros. Tik daudz kas atkarīgs no mums pašiem! Tik daudz mēs varam izdarīt! Kā mums māca Pjēra Franka “Rezonanses likums”: “Vietā, kur mīt 1000 iedzīvotāju, notikumus var mainīt 1 cilvēks”. Viss ir mūsu pašu rokās.

Kādi ir Alsungas galvenie resursi un kā tos izmantot? Kādi jautājumi ir aktuāli Alsungas jauniešiem? Kādu ieguldījumu jaunieši, ES PATS, varētu dot Alsungas attīstībai? Šie un vēl citi jautājumi, uz kuriem sanākušie darba grupās meklēja atbildes.

Darba grupās jaunieši uzskaitīja aktuālas lietas, kuru, Alsungā dzīvojot, mācoties un pavadot brīvo laiku, pašiem pietrūkst. Daudzas nosauktās idejas ir īstenojamas bez lieliem finanšu resursiem. Darba grupu ietvaros jaunieši apzināja arī savu potenciālo ieguldījumu, kuru varētu dot Alsungas attīstībai. Visvairāk jaunieši vēlējās, lai tiktu izveidotas papildu vietas brīvā laika pavadīšanai un kopābūšanai. Lieti noderētu skeitparks, alpīnistu siena, peldbaseins, veloceliņi u.c. Jaunieši vēlētos noorganizēt jauniešu un lēmumu pieņēmēju tikšanos, kas līdz šim rīkota citviet un veiksmīgi veicinājusi neformālu dialogu un sadarbību. Jaunieši atzina, ka paši labprāt iesaistītos uzskaitīto ideju īstenošanā un, lai pašiem būtu arī interesanti, – dažādu pasākumu organizēšanā.

Diskusija notika Valsts Lauku tīkla pasākuma “Viedo ciemu un bioekonomikas iniciatīvas atbalsta pasākumi” ietvaros.

Zanda Dimanta-Svilpe,
Valsts Lauku tīkla Sekretariāts

Foto galerija: 

Pievienot komentāru