Alsungas viedais ciems dalās pieredzē

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs 29. aprīlī tiešsaistes programmā Zoom organizēja Alsungas viedā ciema un jaunizveidotā Kurmenes–Skaistkalnes viedā ciema iniciatīvas grupu tikšanos, lai dalītos pieredzē un pārrunātu plānoto.

Alsungas viedais ciems

Alsungas viedā ciema inicatīvas grupa īsi iepazīstināja ar savu novadu, kas ir otrais mazākais Latvijā pēc iedzīvotāju skaita. Aktīvākie novada iedzīvotāji pulcējas 20 dažādās biedrībās. Īpaši nozīmīgs un izceļams ir Ingas Šēnas-Laizānes darbs ar apmēram 100 vietējiem amatniekiem, kuru darinājumi iegādājami Alsungas vecajā muižas rijā – suitu amatniecības un mākslas telpā “Rija”. Bērniem te tiek organizētas radošās darbnīcas. Rijā var satikties (iepriekš piesakoties) ar Suitu sievām, uzzināt par suitu tradīcijām, dziedāt un iet rotaļās. Nozīmīgi, ka „Rijai” piešķirta kultūras zīme „Latviskais mantojums”.  Kopš 2009. gada Alsungas novads ir ierakstīts UNESCO nemateriālās kultūras neatliekami glābjamo vērtību sarakstā kā Suitu kultūrtelpas sastāvdaļa.

Alsungā, uzsākot darboties viedā ciema iniciatīvas grupai, tika izpētītas tās spēcīgākās īpašības un vājās iezīmes, kā arī attīstības iespējas un iespējamie traucējošie aspekti. Šāda analīze ļāva izvirzīt sasniedzamos mērķus un paveicamos uzdevumus. Šī gada plānos ietilpst patīkamākas un interesantākas vides radīšana skolēniem skolā, darbs ar vietējiem mazajiem ražotājiem un tūristiem.

Kurmenes–Skaistkalnes viedais ciems

Arī jaunizveidotā Kurmenes–Skaistkalnes viedā ciema iniciatīvas grupa jau sapulcējusi darboties gribošus vietējos iedzīvotājus un, kopīgi veicot analīzi, tiek plānotas dažādas aktivitātes. Kurmenē un Skaistkalnē ir daudz mājražotāju un amatnieku, kurus būtu nepieciešams vienot kopīgās aktivitātēs, iespējams, izveidojot arī vienu kopīgu tirdzniecības vietu. Vietējai teritorijai ļoti nozīmīga ir Mēmeles upe, kas savulaik bijusi par iemeslu kopīgu sadarbības projektu īstenošanai ar kaimiņiem lietuviešiem. Interesenti laipni aicināti izbaudīt upes vienmērīgi plūstošo straumi.

Ideju ir daudz!                 

Jāatzīst, ka sakarā ar izsludināto ārkārtas situāciju valstī Covid-19 saslimšanas dēļ, ikdienas solis viedajos ciemos nerit vairs tik enerģiski kā līdz šim. Tomēr ideju ir daudz un enerģiskie, radošie un darboties gribošie ciema iedzīvotāji meklē veidus, kā sasniegt mērķus.

Viedo ciemu iniciatīvas aktivitātēs iesaistīties laipni aicināts ikviens vietējais iedzīvotājs!

Zanda Dimanta-Svilpe,
Valsts Lauku tīkla Sekretariāts

Pievienot komentāru