Atpūtas centrs «Rožmalas» visiem apmeklētājiem durvis vērs Muzeju naktī

GalerijaPrint

Vietējo produktu veikaliņš, mājražotāju darbnīca un lauku darbu demonstrācija – tā ir daļa no jaunā satura, ko krīzes laikā pieklusušajam, bet šogad dzīvību atguvušajam atpūtas centram «Rožmalas» plāno piešķirt jaunie saimnieki.

 «Rožmalās» Bauskas novada Ceraukstes pagastā martā un aprīlī jau apmetušās pāris ārzemnieku grupas – biedrības «Zemnieku saeima» (ZSA) starptautisko projektu partneri. Oficiālā atklāšana un darba atsākšana pilnībā paredzēta līdz ar sarīkojumu Muzeju naktī 16. maijā, «Bauskas Dzīvei» stāsta viens no jaunajiem īpašniekiem Arnis Burmistris.

 Jauni vaibsti

Ciemiņu uzņemšanai jau gatava viesnīca un kafejnīca. Zeļļu mājā būs birojs un kāzinieku istabas, Muzeju nakts sarīkojumam tiek gatavotas dzirnavas. Izveidota mājaslapa rozmalas.lv, pieņem pieteikumus vasaras svinībām.

Centra direktore Anita Dzelzkalēja, viena no jauno saimnieku komandas, stāsta: «Vēl turpinām teritorijas sakopšanu, restaurējam mēbeles, kas bija palikušas no iepriekšējiem saimniekiem, iegādājamies jaunas. Viesnīca iegūs mūsu seju. Tās būs tās pašas «Rožmalas», jo pamats šeit ir labs, bet ar jauniem vaibstiem.»

Anitai un Arnim pašlaik centrā paiet ļoti daudz laika, bet ir prieks un gandarījums pašiem veidot kompleksa jauno seju. «Rožmalās» atkal darbosies atpūtas vieta ar viesnīcu, kafejnīcu, dzirnavām, konditoreju, un jau šovasar plānots parādīt ko jaunu. «Pirmo plānojam atvērt lauku labumu veikaliņu,» atklāj Arnis, «gribam izveidot dzirnavās ekspozīciju ar stāstu par lauksaimniecību – kā iegūst graudus, kā tos pārstrādā miltos, kāds ir ceļš līdz maizei.» Jau nodibināti kontakti ar sadarbības partneriem mājražotājiem, vietējā veikaliņā ir mērķis piedāvājumu nodrošināt ar vietējiem produktiem.

«Mēs esam lauksaimnieki un vēlamies parādīt lauksaimniecību vēstures griežos – ko nozīmēja saimniekot pirms 140 gadiem, kad celtas dzirnavas, un kā saimniekojam tagad,» stāsta Anita. Iecerēts sarīkojumos demonstrēt «skaistu zaļu vai sarkanu tehniku», mājlopus.

 Dažāda pieredze

Anita bijusi «lauksaimniecībai līdzās» 18 gadus, viņa ir Mežotnes pagasta saimniecības «Kaigari» īpašnieka Arta Dzelzkalēja dzīvesbiedre. Artis un viņa māsa Maira, ZSA valdes priekšsēdētāja vietniece un zemnieku interešu pārstāve Eiropas institūcijās, arī ir «Rožmalu» jaunie saimnieki.

«Man ir agronomes izglītība, bet lauku kopšanu vairāk esmu atstājusi pārējās ģimenes ziņā,» skaidro Anita, «pēdējos gadus strādāju apdrošināšanas kompānijā Rīgā, taču tagad «Rožmalu» attīstība ir mans galvenais darba lauks. Paldies īpašniekiem, ka viņi man to uzticējuši. Tas ir nopietns uzdevums, bet mums izdevies nokomplektēt ļoti labu komandu, ar kuru viss izdosies.»

Anitai šī ir pirmā pieredze strādāt sev pašai un ģimenei: «Līdz šim esmu bijusi darba ņēmēja. Tagad skatupunkts mainās. Kad pirmo reizi virtuvē smaržoja ēdiens, biju ļoti saviļņota.»

Arnis bijis lauksaimnieks kopš vidusskolas pabeigšanas. «No Jelgavas aizgājām dzīvot uz laukiem Zaļeniekos, no mazas saimniecības ar 3,7 ha strauji attīstījāmies, atguvām visu mātes mantojuma zemi 74 ha,» stāsta Arnis, «pašlaik apsaimniekojam 2200 ha.» Pirms pāris gadiem «Vilciņi-1» ieguva Baltijas jūras reģiona zaļākās saimniecības nosaukumu.

 Drošības spilvens

«Rožmalas» pēc iepriekšējo īpašnieku neveiksmes pārdeva banka. «Tā bija apstākļu sakritība – meklēju viesu māju vai skaistu vietu, kur ieguldīt jaunā biznesā. Anita ieteica «Rožmalas», nācām visi kopā, novērtējām un teicām – jā! Vēlamies pamēģināt ko citu, cena bija laba, un esam pārliecināti, ka tas ir pareizs solis,» stāsta Arnis, atklājot, ka vietas attīstīšanai nācies ņemt papildu kredītu.

«Mums jāstrādā ar citu piegājienu nekā iepriekš – jāpārvērtē cenu politika, lai centrs pieejams lielākam cilvēku skaitam, arī no tuvējās apkārtnes un Lietuvas. Pozicionēsim sevi ar lauksaimniecības demonstrācijām un vietējiem produktiem, pētīsim, kā piesaistīt ģimenes pavadīt šeit brīvdienas un iegūt ko jaunu. Te ir oriģināls interjers, kas piesaista cilvēkus, vieta iederas lauku vidē,» stratēģiju raksturo īpašnieks.

Pašlaik ieguldītāji atmaksāšanos plāno 12 gadu laikā. Anita piebilst: «Mūsu pamatbizness ir lauksaimniecība. Jālūdz Dievs, lai stāv klāt mūsu laukiem, un tas būs drošības spilvens. Taču kopumā mūsu mērķis ir visu sarīkot tā, lai šī vieta sevi atpelna.»

Darbinieku skaits ir mainīgs – pašlaik centrā strādā astoņi cilvēki, un līdz atvēršanas brīdim varētu piepulcēties vēl kāds. «Ir tādi, kas brauc tepat no tuvējās apkaimes ar velosipēdu, par ko mēs priecājamies,» stāsta Anita, «ir vairāki no Bauskas un Mežotnes.»

 Iegulda nopelnīto

Centra darbiniecēm Ilzei Rammai un Kristīnei Pfeifai «Bauskas Dzīves» apmeklējuma diena bija pirmā darbdiena. Abas uz kompleksu aicinātas strādāt, zinot viņu pieredzi viesmīlības nozarē. Ilzei ir desmit gadu darba prakse, viņa uz darbu «Rožmalās» brauc no Mežotnes. Kristīnei ir trīs gadu darba pieredze un izglītība šajā jomā, viņa dzīvo Bauskā.

«Pašlaik rit darba organizācijas process,» skaidro Ilze, «līdz atklāšanai ritms būs saspringtāks, bet pēc tam darbu organizēsim maiņās. Pirmie iespaidi ir labi, patīkami sākt ko jaunu.»

Vērtē Bauskas novada lauku konsultante Rudīte Jaunzeme: «Šis ir labs piemērs, kā veiksmīgi zemnieki, nopelnījuši lauksaimniecībā, var ieguldīt naudu citā biznesā. Tā ir pozitīva vēsts, ka paši savās mājās ar savu darbu varam radīt pievienoto vērtību un attīstīt ekonomiku. Arī cilvēciski ir patīkami redzēt, kā atjaunojas pēdējos gados pieklususī vieta. Centram ir nozīme vēstures saglabāšanā atjaunotajās dzirnavās, un tā jaunbūve ir izcils modernās arhitektūras paraugs. Te ir pamats labai attīstībai.»

 Antra Ērgle,

laikraksta „Bauskas Dzīve”

 Foto: Ivars Bogdanovs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru