Balvos lauksaimnieki apgūst digitālos risinājumus produkcijas ražošanā
Balvos norisinājās divu dienu mācības “Digitālie risinājumi lauksaimniecības produkcijas ražošanā – augkopībā”. Tās organizēja LLKC Balvu konsultāciju birojs lauku attīstības plāna (LAP 2014.-2020.) apakšpasākuma “Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi” ietvaros. Divdesmit dalībnieki ar lielu interesi klausījās un mācījās, gūstot vērtīgas zināšanas, atziņas un jaunus kontaktus.
Pirmajā dienā kopā ar Gulbenes biroja augkopības konsultanti Ingrīdu Šteinbergu lauksaimnieki diskutēja par to, kā lauksaimniecību ietekmē digitalizācija. Dalībnieki dalījās pieredzē par tehnoloģiju izmantošanu savās saimniecībās un kopīgi secināja, kas jāņem vērā lēmumu pieņemšanā. Lai jēgpilni strādātu ar datiem, nepieciešami trīs priekšnosacījumi: saimniecības dati, spēja tos analizēt un interpretēt, un izpratne par skaitļu nozīmību analīzes izmantošanai, lai var pieņemt lēmumu. Protams, daudz tika mācīts par saimniecības pārvaldības sistēmām un apskatītas visas, kas šobrīd pieejamas Latvijā. Vislielākā interese bija par elektroniskajā vidē brīvi pieejamo sistēmu lauksaimniekiem “Mans lauks”, kurā kopīgi tika apskatīti dažādu moduļu piemēri. Neizpalika arī agronomiskie jautājumi, problēmu risinājumu analīze, augsnes apstrādes tehnoloģiju salīdzinājums un lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmu pētīšana.
Agronome Ilona Vīnkalne savu stāstījumu sāka ar jautājumu dalībniekiem: “Ko nozīmē “Digitāls””? Un atbilde ir vienkārša. Tas ir jebkas, ko var pārvērst skaitļos. Visvienkāršākā digitalizācijas sistēma ir excel tabula, ko veido, var teikt, katrs lauksaimnieks. Pirmkārt, tās ir administratīvās uzskaites sistēmas, kas saistītas ar grāmatvedības datiem. Tas gan prasa daudz laika. Otrkārt, tehnika, kas aprīkota ar precīzo tehnoloģiju ierīcēm. Tas prasa maz laika, ietaupa izejvielas un naudu. Tomēr, pirms investēt šajās tehnoloģijās, nepieciešams veikt aprēķinus un saprast, ko tas uzlabos konkrētā saimniecībā. Treškārt, precīzā laukkopība. Šeit nepieciešamas agronoma zināšanas vai attiecīgā speciālista konsultācijas. Šīs zināšanas palīdzēs pareizi saplānot un izmantot esošos resursus un veikt uzlabojumus. Precīzās laukkopības galvenais uzdevums ir sabalansēt ieņēmumus ar izdevumiem. Dalībnieki mācījās arī par satelītdatu un sensoru izmantošanas iespējām kultūraugu audzēšanā, skatījās video piemērus un dalījās savā pieredzē.
Pirmā diena bija produktīva ne vien ar teorētisko zināšanu apguvi, bet arī kā starts praktiskajām nodarbībām. Otrā mācību diena notika zemnieku saimniecībā “Līči”, kurā tiek izmantotas precīzās tehnoloģijas, dati apkopoti saimniecības pārvaldības sistēmā, veikta analīze gan agronomisko risinājumu uzlabošanā, gan investīciju piesaistē, apsaimniekojot vairāk nekā 800 ha lauksaimniecības zemes. Lektors Gatis Bērziņš kopā ar saimnieku Jāni Auziņu īsumā iepazīstināja ar saimniecības vēsturi, esošo situāciju, uzskaites sistēmām un digitālo rīku pielietošanu saimniecībā. Bija iespēja apskatīt un izmēģināt visas esošās precīzo tehnoloģiju iekārtas, kā arī uz ziemāju lauka veikt tā robežu iezīmēšanu tālāko darbību veikšanai. Atgriežoties telpās, dalībnieki veica praktiskus uzdevumus, balstoties uz abās dienās iegūtajām zināšanām.
Mācību noslēgumā dalībnieki dalījās atziņās un apkopoja gūtās zināšanas. Vairāki lauksaimnieki uzsāks saimniecības datu uzskaiti “Mans lauks” sistēmā, jo līdz šim nebija to izpratuši un nesaskatīja tam pievienoto vērtību. Daudzi aizdomājās par saimniekošanas efektivitāti, par augšņu ielabošanu, kaļķošanu, meliorācijas sistēmu nozīmi un precīzo tehnoloģiju nepieciešamību savā saimniecībā. Visa pamatā ir ekonomiskā analīze, katra ieguldītā eiro efektivitāte un agronomiskais pamatojums. Arī saimnieks Jānis atzina: “Augsne ir visa pamats saimniecības stabilitātei. Naudu prioritāri jāiegulda biznesā ilgtermiņa investīcijā – zemes auglības uzlabošanā, nedz skaistā mājā vai mašīnā”. Digitalizācija, precīzā saimniekošana, datu analīze un citas viedās tehnoloģijas ir lauksaimniecības nākotne, jo tas ir uz specifiskām zināšanām, lielām izmaksām un ārējiem riskiem balstīts bizness.
Liene Ivanova,
LLKC Balvu biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru