Balvu skolēni iepazīst lauku uzņēmējdarbību

Ekskursijas dalībnieku kopbilde „Saipetniekos”
GalerijaPrint

Balvu pamatskolas skolēni sadarbībā ar LLKC Balvu nodaļu devās mācību ekskursijā uz Rugāju novada uzņēmumiem, lai iepazītu dažādas saimniekošanas iespējas.

 Brauciens „Uzņēmējdarbības laukos popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” septembra nogalē tika organizēts Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros, un tā mērķis bija paaugstināt skolēnu informētības līmeni par uzņēmējdarbības iespējām lauku teritorijā.

Diena tika sadalīta divās daļās: informatīvā tikšanās un izbraukuma seminārs. Darbs notika pēc iepriekš sagatavotas un saskaņotas programmas. Pasākuma vadītāja, LLKC Balvu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante Liene Ivanova piedāvāja šo dienu bērniem un skolotājām pavadīt īstā lauku gaisotnē un piedzīvot neaizmirstamus mirkļus, pašiem līdzdarbojoties lauku uzņēmējdarbībā.

Informatīvās tikšanās laikā katram skolēnam tika dots uzdevums iedomāties, ka viņš dzīvo laukos un ka viņam pieder īpašums. Jāpastāsta, ar ko viņš nodarbosies, lai nopelnītu sev iztiku. Skolēniem bija dažādas idejas – zirgkopība, lauku tūrisms, ievārījumu un konservējumu mājražošana, rokdarbi, graudkopība, truškopība, putnkopība (vistu olu tirdzniecība), kokapstrāde un citas. Neviens nenosauca piena lopkopību.

Ja pirms prezentācijas skolēni par laukiem zināja ļoti maz, tad informatīvās tikšanās noslēgumā nevarēja vien beigt sarunas par šo tēmu. Tāpēc tika izvēlētas trīs dažādu nozaru saimniecības – piena lopkopība, lauku tūrisms (senlietu muzejs), kas apvienots ar gaļas lopkopību, un netradicionālā lauksaimniecība – briežu dārzs.

Diskusijas turpinājās autobusā pa ceļam uz saimniecībām un saimniecībās.

Pirmā tika apmeklēta piena lopkopības saimniecība z/s „Silarozes 1”, kur saimnieki, izdalot speciālos tērpus higiēnas prasību ievērošanai, izrādīja saimniecību, stāstīja par lauksaimniecības izglītības nozīmi lauku uzņēmējdarbībā, atļāva izmēģināt tehniku, demonstrēja graudu kaltēšanas un lopbarības maisītāja darbību. Saimniece bērnus cienāja ar karstu tēju un mājās gatavotiem ēdieniem. Bērniem bija iespēja pašiem barot gotiņas, glāstīt tās un apskatīt tikko dzimušus teliņus.

Ceļš turpinājās uz lauku tūrisma un senlietu muzeju z/s „Saipetnieki”, kur saimnieks stāstīja par to, kā var patīkamo apvienot ar lietderīgo. Saimniecības pamata ieņēmumi ir no lopkopības, bet senlietu kolekcionēšana ir pārtapusi biznesā, no kā tagad tiek pelnīta nauda. Bērni guva atziņu, ka nauda ir visur mums apkārt, atliek vien prast to saskatīt un nebaidīties strādāt.

 Mācību brauciens noslēdzās netradicionālās lauksaimniecības saimniecībā – briežu dārzā „Mežsētas”. Uzņēmums nodarbojas arī ar graudu audzēšanu un ekskavatora pakalpojumu sniegšanu. Šeit bērni, paņēmuši līdzi pašu salasītās ozolzīles un ābolus, baroja briežus, klausījās informāciju par tiem un iepazinās ar uzņēmuma darbību.

Organizējot informatīvo tikšanos un izbraukuma semināru, tika sasniegts mērķis – paaugstināts skolēnu informētības līmenis par uzņēmējdarbības attīstības iespējām lauku teritorijā. Pasākuma programma tika sagatavota tā, lai skolēni maksimāli īsā laikā iepazītu pēc iespējas vairāk nozaru lauku uzņēmējdarbībā. Tas arī izdevās.

Dienas sākumā skolēni uzklausīja noderīgu informāciju par lauksaimniecību, vēlāk nostiprinot savas zināšanas saimniecībās, praktiski līdzdarbojoties un apskatot iepriekš dzirdēto. Pēc šīs dienas ikviens no skolēniem ieguva informāciju par to, kā izskatās uzņēmumi laukos, ka ar smagu darbu un zināšanām var nopelnīt naudu. Bērni secināja, ka jebkura lieta var būt vērtīga un to var pārdod gan kā preci, gan pakalpojumu. Piemēram, zeme laukos ir galvenais ražošanas resurss, bet ļoti dārgs. Ja nav šī resursa, var pārdod arī pakalpojumu – iekārtot pagalmu, salikt skaisti tajā senlietas vai izveidot patīkamu vidi atpūtniekiem, un iemācīties interesanti pastāstīt, lai piesaistītu cilvēkus. Pēc šī semināra bērni bija apņēmības pilni mācīties vēl labāk un, iespējams, kāds apgūs agronoma vai pat veterinārārsta profesiju.

Pasākuma mērķa sasniegšanai tika izvēlēti atsaucīgi uzņēmēji, un bērni iepazina gan lielas, gan mazas saimniecības, gan bioloģiskās, gan konvencionālās ražošanas metodes un varēja līdzdarboties lauku darbos.

 

Liene Ivanova,

LLKC Balvu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

 

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru