Interaktīvajā programmā piedalās jaunieši no visas Latvijas

Sertifikātus par apmācību beigšanu saņem Balvu puses jaunieši
GalerijaPrint

Interaktīvā programma jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai „Tu vari vairāk!” tiek realizēta jau četrus gadus, bet šogad to pirmoreiz īstenoja visas LLKC nodaļas.

 Interaktīvā programma „Tu vari vairāk!” tiek īstenota Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

 Programma tradicionāli sākās ar informatīvo dienu, kurā jauniešiem tika pastāstīts par programmu, tās būtību un mērķiem, par finansējuma piesaistes iespējām uzņēmējdarbības uzsākšanai laukos. Bija iespēja uzzināt par jauniešu pieredzi, kuri programmā iesaistījušies iepriekšējos gados un sākuši savu uzņēmējdarbību. Varēja uzzināt arī lauku uzņēmēju, biedrību un pašvaldību pārstāvju viedokli par uzņēmējdarbības attīstību laukos. Kopā informatīvo dienu šogad apmeklēja 346 interesenti.

 Programma turpinājās ar piecu dienu ilgām mācībām, kurās jaunieši tika izglītoti par tēmām, kas vajadzīgas uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai – idejas ģenerēšana, uzņēmējdarbības pamati, mārketings, finanšu plānošana, grāmatvedība u. c. Arī mācību laikā jauniešiem tika dota iespēja tikties ar uzņēmējiem gan mācību telpās, gan uzņēmumos, lai iepazītu viņu pieredzi. Programmas noslēgumā jaunieši izstrādāja rīcības plānu savas idejas realizēšanai, prezentēja to un saņēma sertifikātu.

 Mācības beidza 237 jaunieši, taču ne visi ieguva sertifikātu. Beidzot mācības, jauniešiem bija ļoti dažādas un interesantas uzņēmējdarbības idejas – sākot no tradicionālās un netradicionālās lauksaimniecības nozarēm (aitkopība, graudkopība, slieku audzēšana, zāļu tēju audzēšana) līdz pat idejai par uguns teātra izveidi.

 Kopumā jauniešu atsauksmes par programmu bija pozitīvas, un nereti mācības tika novērtētas ar teikumiem: „Bija iedvesmojoši! Paldies par lielisko iespēju gūt jaunas zināšanas un pieredzi!”

 Aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” otra daļa ir konkurss „Laukiem būt!”, kurā jaunieši, kuri beiguši interaktīvo programmu „Tu vari vairāk!”, var iesniegt savus biznesa plānus un cīnīties par finansiālu atbalstu savas idejas īstenošanai. Šogad biznesa plānus iesnieguši 58 jaunieši. Viņu darbus vērtēs piecās kategorijās: 1. – uzņēmējdarbības ideja lauksaimniecības nozarē; 2. – uzņēmējdarbības ideja nelauksaimniecības nozarē; 3. – uzņēmējdarbības attīstība lauksaimniecības nozarē; 4. – uzņēmējdarbības attīstība nelauksaimniecības nozarē; 5. – lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana. Kopējais balvu fonds ir 34 300 eiro, kā arī piektās kategorijas „Lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana” dalībniekiem būs iespēja iegūt AS „Latfood” speciālbalvu 3000 eiro apmērā. 

Konkursā jaunieši iesnieguši gan mācību ietvaros izveidotos rīcības plānus, kurus ar LLKC konsultantu palīdzību uzlabojuši par kārtīgiem biznesa plāniem/projektiem, gan arī izveidojuši pilnīgi jaunus biznesa plānus/projektus par jaunām uzņēmējdarbības idejām. Šogad sevišķi populāra ideja ir par bērnu apģērbu šūšanu. Savukārt neparastākas idejas šķiet, piemēram, piena aitu audzēšana, saldējuma ražošana no kaņepju piena un kulinārijas ražošana ar ekoloģiskām sastāvdaļām (piemēram, pelašķiem).

„Laukiem būt!” konkursantu biznesa plānus/projektus šogad izvērtēs divās kārtās. Pirmajā kārtā žūrijas komisijas veido LLKC nodaļu vadītāji un konsultanti, savukārt otrajā kārtā – komisija, kuras sastāvā bez četriem LLKC speciālistiem pieaicināti arī pārstāvji no Zemkopības ministrijas, VAS „Latvijas Attīstības finanšu institūcijas Altum” un AS „Latfood”.

Otrās kārtas noslēgums šogad norisināsies 13. novembrī, un tad arī tiks uzzināti konkursa laureāti un sadalītas galvenās balvas.

Liene Kalniņa,

LLKC Lauku attīstības nodaļas projektu vadītāja

Foto galerija: 

Pievienot komentāru