Jauna kompozītmateriāla izveide veicina nodarbinātību Somijas laukos

Somijas jaunuzņēmums, izmantojot finansējumu no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), veicis jaunu uzņēmējdarbības iespēju izpēti inovatīva materiāla – biokompozīta – jomā. To sākot ražot, SIA “Aqvacomp” reģionā radīja 20 jaunas darbavietas un ievērojamās investīcijas uzņēmumam pavēra iespējas iekļūt jaunos tirgos.

Kompozītmateriālus izveido, saistot divus vai vairākus materiālus, lai palielinātu to lietderīgās īpašības un mazinātu nevēlamās.

SIA “Aqvacomp” ir jaunuzņēmums, kas atrodas Sastamala pilsētā, Somijas dienvidos. Uzņēmums ražo inovatīva veida biokompozītu, kura pamatā ir 70% koksnes šķiedras. Šis materiāls ir ekoloģiska alternatīva neatjaunojamām fosilajām izejvielām, stikla šķiedrai un talkam. Materiāls ir viegli pielāgojams, to var izmantot, gatavojot dažādus produktus  – sākot ar transportlīdzekļiem, rotaļlietām un līdz pat mājokļa mēbelēm.

Šim biokompozītam ir vairākas priekšrocības vides saudzēšanas jomā, – tas ir vieglāks kā plastmasa, transportēšanai prasa mazāk enerģijas, un, neapdraudot materiāla kvalitāti, to pilnībā var pārstrādāt  sešas reizes. Nonākot vidē, materiāls bioloģiski sadalās.

Pēc veiksmīgas materiāla ekspertimentālās fāzes uzņēmums nolēma investēt jaunā ražošanas līnijā ar mērķi paaugstināt ražošanas apjomus. Izmantojot atbalstu, kuru sniedz jaunajiem uzņēmējiem, tika veikta potenciālo investīciju izpēte. ELFLA sedza 50% no sākotnējās izpētes izmaksām, tajā skaitā pētījumus, potenciālo piegādātāju apmeklējumus vairākās Eiropas Savienības valstīs un iekārtu testēšanu.

Izpēte parādīja optimālāko ražošanas iekārtu kombināciju, lai vēlāk varētu izveidot lielāka mēroga biokompozīta ražošanas līniju, ņemot vērā gan tehnisko kvalitāti, gan rentabilitāti.

Pamatojoties uz šiem rezultātiem, uzņēmums ieguldīja lielus privātos līdzekļus, lai stiprinātu ražošanas līnijas jaudu Sastamalas pilsētā. Drīz pēc tam uzņēmums nolēma paplašināties, izveidojot jaunu rūpnīcu Raumā – tradicionālā kokapstrādes pilsēta atrodas apmēram 90 km no Sastamalas.

Jaunizveidotā uzņēmuma attīstībā lielu ieguldījumu devis Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai, savulaik sniedzot iespēju saņemt atbalstu uzņēmējdarbības iespēju izpētei.

Kopumā ieguldījumi reģionā radīja 20 jaunas darbavietas. Ievērojamās investīcijas uzņēmumam pavēra iespējas iekļūt jaunos tirgos – lielākoties Dienvidkorejā un Ķīnā, kur tādi milzu uzņēmumi kā Samsung un Volvo savu izstrādājumu plastmasas detaļas maina uz vieglāku, izturīgāku un videi draudzīgāku materiālu – biokompozītmateriālu.

Sagatavoja Zanda Dimanta-Svilpe,
izmantojot Eiropas Lauku tīkla materiālus

Pievienot komentāru