Kāds bijis aizvadītais gads tūrisma jomā Dobeles novadā

GalerijaPrint

Kā ierasts un pierasts, uzsākot jaunu gadu, ir īstais laiks atskatīties uz aizvadīto, uz sasniegto, realizēto, izdarīt secinājums, “savilkt kopā skaitļus” un aprēķinus, kā arī saprast, ko un kā darīt tālāk šogad, kāpēc kaut kas būtu jāmaina, kas, iespējams, papildus jāievieš vai jārealizē.

Dobeles novada Tūrisma informācijas centrā 2023. gadā pēc tūrisma informācijas vērsās 1860 ceļotāji, no kuriem vismaz 80% bija attālināti pieprasījumi – telefona zvani, e-pasti, “Facebook” ziņapmaiņa, “Instagram”, “WhatsApp” saziņa. Tāpat arī Auces TIP 2023. gadā tika apkalpoti 974 klienti, no kuriem 255 bija klātienes, 719 neklātienes apmeklētāji. Arvien uzskatāmāk vērojama tendence, ka Tūrisma informācijas klātienes pieprasījumu skaits mazinās, jo gan pandēmijas ietekmē, kā arī straujajā tehnoloģiju un inovāciju sektora attīstībā, ievērojami ir palielinājusies informācijas aprite dažādās sociālajās platformās “Facebook”, “Instagram”, “TikTok”, kā arī citos ar nozari saistītos interneta resursos un aplikācijās, vērtējot aizvadīto gadu tūrisma sektorā, atzīst Dobeles novada Tūrisma informācijas centra vadītāja Kristīne Štosa.

Viņa skaidro, ka 2023. gadā ievērojama daļa apmeklētāju tūrisma informācijas  pakalpojumus izmantoja tieši nozīmīgāko novada pasākumu laikā, kuros atsevišķu apmeklētāju uzskaiti neveic –  Ceriņu ziedēšanas laikā, Dobeles un Auces svētkos, Māju kafejnīcu dienās (deviņu mājas kafejnīcu apmeklējums 2023. gadā sasniedza aptuveni 800 apmeklētāju), Pils svētkos, Amatnieku plenērā, Ābolus svētkos , kā arī Dobeles novada tūrisma speciālistu organizētājos pasākumos un aktivitātēs.

“Nozīmīgākie mēneši Dobeles novada tūrisma centra speciālistiem apmeklētāju apkalpošanai klātienē ir pavasara – vasaras sezona – maijs, jūnijs, jūlijs, augusts, kad cilvēki dodas atvaļinājumos un nedēļas nogales pavada ārpus mājas,” skaidro Kristīne Štosa.

Nemainīgi augšupejoša līkne ir vērojama “visitdobele.lv” un sociālo kontu aktivitātē. “Visitdobele” “Facebook” lapu pagājušajā gadā ir apmeklējuši par 62,1% vairāk nekā 2022. gadā, laika joslas apmeklētāju mijiedarbība ar saturu pieaugusi par 31,8%, salīdzinot ar 2022. gadu.

2023. gadā apmeklētākie Dobeles novada objekti

“Populārākais tūrisma objekts Dobeles novadā nemainīgi ir LVM Dabas parks Tērvetē – 135,8 tūkstoši apmeklētāju, no kuriem 47% bijuši ārvalstu viesi.  LVM Dabas parks ir starp TOP 10 apmeklētākajiem tūrisma objektiem Latvijā,” stāsta K. Štosa.  “Tērvetes tauriņi” uzņēmuši 27 255 apmeklētājus. Šeit būtu bijis rekordgads, ja vien nebūtu bijusi augusta vētra. Savukārt LVM dabas parka glempings – 24 030 apmeklētāji, ietverot  9513 maksājošos tūristus un 14 517 nemaksājošos viesus, kas tur bijuši peldēt, pastaigāties un apmeklēt putnu vērošanas torni.

Nemainīgi populārs objekts Dobeles novadā ir arī Dārzkopības institūts un Ceriņu dārzs, ko apmeklējuši 29 775 cilvēki.

Savukārt Dobeles pilī viesojušies 17 887 cilvēki, tajā skaitā 1904 ārzemnieki. Apmeklētāju uzskaitē ir vien tie, kas ienākuši pilī fiziski iekšā, bet ārpusē pabijušie netiek uzskaitīti. Pili apmeklējuši viesi no Ukrainas, Zviedrijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, Anglijas, Itālijas, Baltkrievijas, ASV, Ķīnas, Austrālijas, Īrijas, Moldovas, Somijas, Indijas, Uzbekistānas, Pakistānas, Spānijas, Šveices, Vācijas, Kanādas, Dānijas, Nīderlandes, Norvēģijas, Francijas un Vjetnamas.

Vēl apkopotie statistikas dati liecina, ka Restorāns “Zoltners” ir apkalpojis 17 390 apmeklētājus, Dobeles Amatu māja – 5216 (ieskaitot tirdziņus), K. Ulmaņa  piemiņas muzejs “Pikšas” –  5028 apmeklētāji. Pārsvarā tās ir skolēnu grupas un individuālie apmeklētāji. Muzejā noskaidrots, ka tūrisma firmas ar saviem autobusiem negrib braukt pa zemes ceļu. Apmeklētājus labi piesaistījusi jaunā ekspozīcija. Tās saturs un dizains ir visnotaļ atzinīgi novērtēts gan profesionāļu, gan ikdienas apmeklētāju vidū.

Vecauces pilī paviesojušies 4640 apmeklētāji, tajā skaitā apmēram 300 no Lietuvas. Pils noslogojums gan ir lielāks, jo pils pagrabstāvā tiek sniegti ikdienas ēdināšanas pakalpojumi –  gadā ap 19 000 cilvēkiem.

Vēl statistika liecina, ka Dobeles novada muzeju 2023. gadā apmeklēja 4572 kultūras mīļotāji, tajā skaitā 127 ārzemnieki, bet “Tērvetes vīni”  uzņēmuši 1600 apmeklētājus, “Nomadic Homes” – 474 viesus.

2023. gada sezonas nozīmīgākie darbi

Pie pagājušā gada Dobeles novada Tūrisma informācijas centra nozīmīgākajiem darbiem tā vadītāja Kristīne Štosa piesauc “visitdobele.lv” mājaslapas izveidi un palaišanu, darbu kopā ar Zemgales plānošanas reģionu (ZPR) pie “Zemgale aicina” un “Atklāj ģeovietas” brošūru izstrādes, tāpat arī  Māju Kafejnīcu dienas 2023, kur TIC Dobeles novadā bija reģionālie koordinatori. K. Štosa uzsver arī informācijas par tūrisma un atpūtas piedāvājumu apzināšanu, vākšanu un apkopošanu, šīs informācijas sistematizēšanu un datu bāzes veidošanu, tāpat viņa akcentē arī teritorijas mārketinga organizēšanu un nodrošināšanu

Ka piemērus viņa nosauc –  sadarbībā ar LIAA un ZTA organizētajās tūrisma info dienās  Lietuvā un Igaunijā 2023. gada martā pārstāvji nodrošināti ar Dobeles novada tūrisma mārketinga materiāliem, sagatavota prezentācija par tūrisma jaunumiem un “must-see” objektiem, kā arī prezentāciju par Dobeles novada tūrisma jaunumiem Latvijas tūroperatoriem un gidiem zoom platformā, kā arī četru  video par Tērvetes reģionu izveidošana – Aktīvā atpūta Tērvetē; Vēsture un tradīcijas Tērvetē; Izbaudi Tērvetē; Zemgaļu svētki Tērvetē. Nozīmīga bijusi arī video “Ar velo pa Dobeli” izveidošana un citas aktivitātes.

Pateicībā par uzdrošināšanos

“Dobeles novada TIC īpaši vēlas uzsvērt un teikt lielu paldies jaunajiem tūrisma uzņēmējiem par drosmi un uzdrīkstēšanos,” teic Kristīne Štosa, uzskaitot jaunievedumus Dobeles novadā. Tie ir – “Apartamenti Dobele” – mūsdienīgi apartamenti Dobeles centrā; “Mini Zoo Ceriņi” – aicina gan individuālos ceļotājus, gan ģimenes ar bērniem, gan arī nelielas grupas pavadīt laiku svaigā gaisā un apskatīt, samīļot un pabarot gan labi zināmos lauku sētas dzīvniekus, gan eksotiskākus putnus; “RoLavandas” – saimniecība nodarbojās ar lavandu audzēšanu, kā arī rada dažādus produktus no lavandām; Kolekciju dārzs "Likt elpai aizrauties" – vieta, kur iepazīt krāšņo augu pasauli, sniedz individuālas konsultācijas par dārza izveidi, plānošanu, augu audzēšanu; Relaksācijas, garīgo prakšu SPA un atpūtas vieta "Agni"; Kafejnīca "Cafe Disco" – kafejnīca piedāvā pamatēdienus, uzkodas, desertus un dzērienus; Tūrisma mītne "Zebrus resort" – Latvijā radīta moderna koncepta lauku tūrisma mītne pie gleznainā Zebrus ezera – ekskluzīvi jūras konteineri ar visām ērtībām romantikas baudītājiem, kuri vēlas aizbēgt no pilsētas putekļiem un ļauties divvientulībai vai baudīt lauku mieru.

“Tarzāns” atdzims, “Ceļa Ēzeļos” spēlēs golfu

Tāpat K. Štosa piemin esošos objektus, kas nepārtraukti attīsta un pilnveido savu piedāvājumu, kā piemēru nosaucot faktu, ka LVM Dabas parkā Tērvetē citā veidolā atdzims un ikvienam aktīvās atpūtas cienītājam vasarā būs atkal pieejams iecienītais Tērvetes Tarzāna parks. Līdzās Tarzānam, bezmaksas zonā, rekonstrukciju un paplašināšanos piedzīvos arī Velo taka – tiks uzstādītas jaunas koka rampas un uzlabots taku segums. Blakus velo trasei pilnīgi no jauna taps Olimpiskā taka – pastaigu vieta ar koka konstrukcijām aktīvai atpūtai. Pavisam drīz Kurbada zemē ar pilnu jaudu varēs nodoties riteņbraukšanai, lēkāšanai un kāpelēšanai, kā arī papildinās parka tematiskās daļas ar jaunām koka skulptūrām. Savukārt tautas sporta bāzē “Ceļa Ēzeļi” izveidots 11 celiņu disku golfa laukums. Uzņēmums “Nomadic Homes” Vītiņu pagastā 2023. gada nogalē atvēris brīvdienu māju ar pirti. Lavandu lauks "Skalbes" –  ģimenes iekopts lavandu lauks Dobeles novada Penkulē. Ziedēšanas laikā atvērts ikvienam, kas vēlas baudīt reibinošo lavandu aromātu un to notvert foto mirkļos. Radošā studija "Strops" interesentiem piedāvā dažādas meistarklases izbraukumā – gan lielākām, gan mazākām grupām – no 10 līdz pat 200 personām.

 

Informāciju sagatavoja Dobeles novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa sadarbībā ar Dobeles novada Tūrisma informācijas centru

Foto: http://visitdobele.lv/

Foto galerija: 

Pievienot komentāru