Katrs brauciens – iedvesma rīcībai

GalerijaPrint

Pie Vecumnieku pagastmājas 5. jūnija agrā rīta stundā vērojama neierasta rosība – cita pēc citas piebrauc automašīnas, no kurām izkāpj smaidīgas un dzīvespriecīgas dāmas, manāms arī kāds sakautrējies kungs. Tad parādās liels autobuss un visi līksmi tajā sakāpj – Bauskas LLKC nodaļas rīkotais pieredzes apmaiņas brauciens, kura laikā plānots iepazīt uzņēmējdarbības attīstītību lauku apvidos, var sākties.

No Vecumniekiem ceļš vispirms veda uz Aknīsti, kur lauksaimniecības attīstības speciāliste Irēna Butkus ciemiņus iepazīstināja ar Aknīstes vēsturi un aizvadīja arī līdz kādreiz lielam bērnudārzam, kurā tagad mazuļi dzīvo tikai vienā spārnā, bet pārējā ēkā aktīvi rosās mākslas skola un senioru klubiņš ar dažādām mūžizglītības programmām, piedāvājot apgūt angļu valodu, piedalīties vingrošanas nodarbībās. „Iespēja būt kopā, mācīties valodu un spēt tajā arī sazināties tiešām ceļ mūsu pašapziņu,” atzīst sirmās kundzes, kuras tieši tobrīd sanākušas uz angļu valodas stundu.

Tomēr tas vēl nebūt nav viss, kas pieejams senioriem. „Aktīvi darbojoties, Aknīstes seniori izmantoja „Leader” projektu „Aktīva novecošana” un tika pie sava senioru dienas centra, kur iespējams izmazgāt veļu, apmeklēt frizieri un masieri, spēlēt novusu vai mest šautriņas, kā arī izkustēties uz dažādiem trenažieriem,” stāsta Irēna Butkus. Savukārt Bauskas saimnieces atzina – šādu iespēju klāstu arī viņas labprāt vēlētos izmantot brīdī, kad sevi atzīs par seniorēm un aktīvo saimniekošanu liks pie malas.

Tiesa gan, vērojot uzņēmīgās dāmas un atraktīvos kungus, šķiet, ka rāmu dzīvi tik drīz viņi neizvēlēsies. Tam piekrīt arī Bauskas LLKC nodaļas vadītāja Eleonora Maisaka, norādot – idejas par to, ko aizvien no jauna laukos darīt, ir ne vien jauniešiem, bet arī vecākiem cilvēkiem. „Pirmajās nodarbībās cilvēkos ir ļoti liels pesimisms par savām iespējām ko uzsākt,” atzīst E. Maisaka. „Taču ar laiku viņos mostas dzīvesprieks un četros mēnešos, ko pavadām šajās mācībās, cilvēki saprot, ka iecerētais ir paveicams,” uzsver E. Maisaka.

Šis pieredzes apmaiņas brauciens bija uzņēmējdarbības apmācību noslēguma pasākums. Bauskas LLKC nodaļas vadītāja atzīst – ir gandarījums, ka no 23 cilvēkiem visu kursu pabeidza 18. „Viņu biznesa ieceres lauku apvidiem ir pat ļoti reālas, lai gan nevar pateikt, vai tās izdosies realizēt gada vai piecu laikā”, norāda Eleonora Maisaka. Vistkopība, garšaugu audzēšana, maizes ceptuves izveide jau esošā tūrisma saimniecībā – šie ir tikai daži no uzņēmējdarbības veidiem, kurus iecerējuši realizēt Bauskas puses ļaudis. „Maizes ceptuves izveidei jau ir reāls pamats un klienti, kuri to tiešām gribēs pirkt. Meitenei, kura audzē vistas, ir savs stabils klientu loks un unikāli kontakti Rīgā, kur viņa pirms kāda laika strādājusi. Protams, par noietu ir jādomā un, man šķiet, ka pilnīgi no nulles ko līdzīgu sākt būtu ļoti grūti,” uzsver E. Maisaka.

No mājīgā Aknīstes senioru centra, kurā dāmas izmantoja iespēju iegādāties skaistus rokdarbnieču darinājumus un nedaudz atvilka elpu kafijas pauzē, ceļš tālāk veda uz Salas novadu.

Pēc nelielas apdziedāšanās un jestriem dančiem visi bija gatavi iepazīt nākamo objektu – Salas pagastā esošo maizes ceptuvi SIA „Dona”. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Kārlis Zemešs izrādīja tobrīd ļoti noslogoto ražotni, atklājot arī, kādēļ no lielveikalu plauktiem mēdz pazust maize, ko pircēji iecienījuši. „Lielveikali paziņo, ka konkrētai maizītei nav pietiekami liels pārdošanas apjoms, tādēļ šādu maizi vairs neņem. Taču mums cilvēki zvana nepārtraukti un ir neapmierināti, ka nevar to atrast. Tādēļ es saku – pircējam jābūt daudz uzstājīgākam un jāprasa tirgotājam, kādēļ konkrētā maize vairs nav pieejama. Tikai tā varēsim panākt, lai kāda konkrēta maizīte atgriežas veikala plauktos,” uzsvēra K. Zemešs.

Izpirkuši teju visu svaigi cepto maizi uzņēmuma veikaliņā, brauciena dalībnieki tālāk devās jau uz bioloģisko saimniecību, kurā piedāvā arī tūrisma pakalpojumus, kā arī iepazina skaistumkopšanas salona un šūšanas darbnīcas pieredzi, sniedzot savus pakalpojumus lauku apvidū.

Mājup Bauskas novada ļaudis devās jau vēlā vakarā, pārbagāti jauniem iespaidiem un, kā atzina kāds brauciena dalībnieks – „nošpikojuši arī daudz ko noderīgu, ko izmantot savā novadā.”

 

Ilze Rūtenberga-Bērziņa,

LLKC sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste

Foto galerija: 

Pievienot komentāru