Labākais projekts – entuziastiem Skaistkalnē
Vecumnieku novada pašvaldības projektu konkursā «Iedzīvotāji veido savu vidi 2020» par labāko atzīts entuziastu grupas «Atpūtnieki un darbinieki» veikums Ānmēmeles muižas parkā Skaistkalnē. Projekts ieguvis galveno balvu – 500 eiro īstenotās idejas uzlabošanai un pilnveidošanai.
Biedrība «Skaistkalnes lauku sieviešu klubs «Mēmelīte»» un Mēmeles ciema iedzīvotāji, apvienojoties darba grupā «Atpūtnieki un darbinieki», šovasar uzlabojuši un papildinājuši atpūtas vietas infrastruktūru Ānmēmeles muižas parkā. Ieguldot brīvprātīgo darbu, ierīkoti papildu soli, pārģērbšanās kabīne, tapis statīvs ēdiena pagatavošanai uz ugunskura, garšaugu dobe, vides objekts «Pilskundze», gadalaiku bilžu galerija. Tāpat arī izgatavotas divas virziena norādes uz atpūtas vietu parkā, papildināti stādījumi pie nojumes un skatu platformas.
Labums plašākai sabiedrībai
Godināšanas sarīkojums valstī noteikto ierobežojumu dēļ netika organizēts, un darba grupu pārstāvji sertifikātus par projekta īstenošanu saņēma domē, savukārt galvenās balvas ieguvēji tika sveikti labiekārtotajā Ānmēmeles parkā.
Noteiktā kārtība paredz, ka labākais projekts iegūst 500 eiro, lai īstenoto ideju pilnveidotu; pārējiem tiek izsniegs sertifikāts par dalību, neizceļot otro, trešo vai piekto labāko, pauž Alīna Žukauska, novada domes projektu koordinatore. Viņa uzsver, ka balvu saņem tikai veiksmīgākais projekts; katrai darba grupai būtisks ieguvums jau ir ieceres apstiprināšana un saņemtais pašvaldības līdzfinansējums līdz 800 eiro.
«Par veiksmīgāko šogad atzīts paveiktais Ānmēmeles muižas parka atpūtas vietas labiekārtošanā. Kā to paredz nolikums, žūrija projektus vērtēja strikti pēc vairākiem kritērijiem. Uzvarētāju noteica iegūto punktu summa,» skaidro A. Žukauska. Tika ņemts vērā darba apjoms, grupas paveiktais un pašu ieguldītie līdzekļi. Daudz punktu bija iespējams iegūt, ja projekts atzīts par nozīmīgu vietējās sabiedrības dzīves kvalitātes uzlabošanā, ja tas ir brīvi pieejams un izmantojams ikvienam. Veicot, piemēram, kāpņu telpas remontu vai pagalmā iekārtojot stāvlaukumu, ērtības iegūst konkrētas daudzdzīvokļu mājas iemītnieki, taču publiski pieejamas atpūtas vietas izveide sniedz iespējas un labumu plašākai sabiedrībai.
Vairāki izteikti līderi
Ānmēmeles muižas parkā paveiktais novērtēts ar visaugstāko punktu summu, jo labiekārtotā atpūtas vieta Mēmeles krastā ir pieejama atpūtniekiem, laivotājiem, tūristiem; tā ir tīkama apkaimes iedzīvotājiem. Rezultātu ietekmēja arī idejas oriģinalitāte. «Iesūtītās fotogrāfijas, atskaites un stāstītais par projekta īstenošanas gaitu viennozīmīgi apliecināja, ka iniciatīvas grupas dalībnieku sadarbība bijusi veiksmīga, idejas īstenošanā iesaistījusies visa komanda. Šī projektu konkursa princips ir visu darīt pašiem, un «Atpūtnieki un darbinieki» to arī apliecināja, iecerēto paveicot saviem spēkiem,» atzīmē A. Žukauska.
Viņa uzsver, ka žūrijai nebija viegli noteikt uzvarētāju, jo līderpozīcijā bija vairāki labi projekti, piemēram, «Taciņa priekam» Vecumniekos, kas tapusi pēc biedrības «7 maņas» ierosmes, publiska atpūtas vieta brīvā laika pavadīšanai, pastaigām un sportiskām aktivitātēm Māliņkalnā pie Misas pamatskolas, ko izveidoja darba grupa «Mēs Misai».
«Māliņkalna projekts ir perspektīvs; rezultāts uzreiz nav redzams, jo atpūtas vietas izveide sākta «tukšā vietā», taču aktīvistiem ir visas iespējas darbu turpināt un nākamgad šo objektu pilnveidot, papildināt,» teic domes pārstāve.
Pašvaldību apvienības «Sabiedrība ar dvēseli – Latvija» 2020. gada projektu konkursā Zemgales reģionā Vecumnieku novadu pārstāvēs trīs iepriekš minētie iedzīvotāju īstenotie un pašvaldības līdzfinansētie projekti dzīvesvides uzlabošanai.
Piedzīvots gan prieks, gan izmisums
Laima Indriķe, darba grupas «Atpūtnieki un darbinieki» vadītāja, uzsver visas komandas un pieaicināto palīgu veikumu, «jo bez viņiem ideja paliktu gaisā karājamies».
«Darba grupa bija ļoti pašpietiekama, spējīga gan organizēt, gan rīkoties. Es vairāk kārtoju sagādes un «papīru» lietas, lai projekta īstenošana noritētu atbilstīgi prasībām,» teic L. Indriķe. Viņa atklāj, ka gājis visādi – piedzīvoti gan izmisuma brīži, gan prieks un gandarījums. Pamatdarbi veikti pašu spēkiem, bet bijusi nepieciešamība arī pēc profesionāļa padoma, un tāds, par laimi, atradies starp vietējiem iedzīvotājiem. Jaunais vīrietis licis lietā savas prasmes, lai stabili iebetonētu un nolīmeņotu balstus vairākām koka konstrukcijām. Vēlāk pie šīm plaknēm vietu radušas Ilvas Biezās un L. Indriķes gadalaiku bilžu galerijas. Ānmēmeles parka noskaņa rudenī fotogrāfijās iemūžināta nesen, un šie attēli aizstās stendu, kur pašlaik izvietota informācija par muižas un ainavu parka vēsturiskajiem īpašniekiem – Hānu dzimtu.
«Katram bija savi pienākumi. Sievas veidoja garšaugu dobi, vīri palīdzēja sadzīt mietiņus zedeņu žodziņam ap to. Vīri metināja, locīja un zāģēja asociatīvo tēlu no aizvēstures – «muižas dāmu», kas tika apaudzēts ar augiem, tāpat viņi nopūlējās, veidojot vareno statīvu pie ugunskura. Darāmā gana bija visiem,» atklāj projekta vadītāja.
Ideja, iedvesma un «darīši»
L. Indriķe nenoliedz, ka ir ideju radītāja, taču ierosinājumi bijuši arī citiem, turklāt pats būtiskākais projekta īstenošanas procesā ir idejas, iedvesmas un «darīšu» (darītāji – red.) mijiedarbība, jo tikai pilns šī «mehānisma» komplekts ir spējīgs uzņemt apgriezienus. Grupā bija 17 dalībnieku, taču kopā ar iesaistītajiem palīgiem sanākuši visi 20. Skaistkalnes pagasta dārzniecība «Dobītes» dāvināja stādus un garšaugus. «Iedzīvotāji kopus lietā ieguldīja gan darbu, gan līdzekļus – ja materiāli aptrūkās, pirka tos par savu naudu. Katrs izmantoja pieejamos darbarīkus, ja bija nepieciešams kas specifisks, aizlienēja,» procesa nianses atklāj L. Indriķe.
Darba grupai ir vairākas idejas, kādus uzlabojumus veikt par balvā iegūtajiem 500 eiro. Vajadzību un ideju netrūkst, atliek vien vienoties, lai līdz mēneša beigām līdzekļus liktu lietā, sagādājot vajadzīgos materiālus. Pie darba varēs ķerties nākamgad.
Uzziņai
Iedzīvotāju grupas Skaistkalnes, Valles un Vecumnieku pagastā ar pašvaldības finansiālu atbalstu šovasar īstenojušas 11 idejas.
Kopējā piešķirtā summa vides labiekārtošanai un dzīves kvalitātes uzlabošanai ir 9450 eiro.
Vecumnieku novadā konkurss «Iedzīvotāji veido savu vidi» norisinājās jau astoto gadu.
Teksts un foto: Žanna Zālīte,
laikraksts “Bauskas Dzīve”
Pievienot komentāru