Noslēdzies jauniešu izaugsmes forums „Solis 2016”
No 28.–30. oktobrim Iecavā, viesu namā „Iecupes” notika Latvijas Jauno zemnieku kluba organizētais jauniešu izaugsmes forums „Solis 2016”.
Forumā piedalījās 65 dalībnieki, vecumā no 18 līdz 31 gadam, kas pārstāvēja gandrīz visus Latvijas novadus. Foruma dalībnieki bija gan studenti, kas studē LLU, LU, BA Turība, RSU, gan jaunie lauksaimnieki, gan jaunieši, kas strādā kādā lauksaimniecības uzņēmumā.
Foruma mērķis ir iepazīstināt jauniešu ar uzņēmējdarbības un lauksaimniecības iespējām lauku teritorijās, motivēt jaunatni iesaistīties lauku reģionu attīstības veicināšanā, tādējādi ilgtermiņā foruma mērķis ir radīt izglītotu paaudzi, kas veicinās uzņēmējdarbības attīstību Latvijā.
Katru gadu forumam ir kāda noteikta tēma, kas saista visu lektoru prezentācijas. Šī gada tēma bija „Problēmas – jaunu ideju cēlonis”. Prezentāciju laikā lektori, kas pārstāvēja dažādas lauksaimniecības nozares, dalījās ar savu pieredzi par to, kā problēmas motivēja meklēt risinājumus un radīt jaunas idejas.
Foruma pirmā diena tika sākta ar viesošanos Andra Pastara saimniecībā „Bērziņi”. Foruma dalībnieki tika sadalīti grupās un iepazīstināti ar grupu darba uzdevumu, kas bija saistīts ar saimniecību „Bērziņi”, tāpēc saimniecības apskates laikā A. Pastars detalizēti stāstīja gan par saimniecības attīstību, par sfērām, kurā saimnieks darbojas un to, kādas problēmas ir radušās laika gaitā. Dienas turpinājumā, z/s „Krišjāņi” saimniece Iluta Straģe jauniešus iepazīstināja ar savu produkciju: 16 veidu sieriem, saldējumu, desām un vītinājumiem no liellopu gaļas, kā arī nozari, kas Latvijā ir jauna – produkcijas ražošanu no aitas piena. Pēc tam, pie foruma dalībniekiem ieradās Ģirts Buivids, kas stāstīja dalībniekiem par savu pieredzi, strādājot un studējot ārzemēs un iemesliem, kas viņu atveda atpakaļ uz Latviju. Šobrīd Ģ. Buivids ir kvalitātes kontroles vadītājs Precīzo tehnoloģiju skolā, uzņēmumā, kas nodarbojas ar mūsdienu lauksaimniecībā nepieciešamām apmācībām, konsultācijām un pakalpojumiem. Lektore Iveta Cīrule dalībniekiem vadīja apmācību par sevis prezentēšanas mākslu un to, kā savu ideju pasniegt investoriem. Pirmās dienas noslēgums tika aizvadīts ar latvju dančiem Ernesta Spīča un muzikantu vadībā.
Foruma otrā diena tika iesākta ar z/s „Mazgrāvīši” saimnieka Andra Bites stāstījumu par to, ka paša rokām saimniecībā ir iespējams radīt gan siltumnīcu konstrukcijas, gan apkures sistēmas, gan vārtu mehānismus. Māris Plūme dalībniekus iepazīstināja ar savu uzņēmumu „Mr. Plūme”, kas nodarbojas ar ābolu sidra darīšanu. Arī M. Plūme ir pavadījis ilgāku laiku ārzemēs, krājot pieredzi, līdz nolēmis atgriezties Latvijā un darīt sidru. Stādaudzētavas „Dimzas” īpašnieks Andrejs Vītoliņš dalībniekiem stāstīja par to, kā „Dimzas” kļuva par daudznozaru uzņēmumu, kas nodarbojas gan ar stādu tirgošanu, gan apzaļumošanu, gan floristikas materiālu gatavošanu. Dalībnieki tika iepazīstināti ar LLKC sagatavoto informāciju par perspektīvajām lauksaimniecības nišām. Arī LLU profesore un „EKOSOC-LV” vadītāja Baiba Rivža ar anketu palīdzību vēlējās noskaidrot jauniešu viedokli par jomām, kas nākotnē būtu perspektīvas. Par foruma kulmināciju noteikti ir uzskatāma diskusija, kuru vadīja žurnālists Ansis Bogustovs. Dalībnieki diskutēja gan par šī brīža situāciju lauksaimniecībā, tās politikā, gan par jomām, produktiem un pakalpojumiem, kam ir perspektīvas nākotnē. Vakara noslēgumā ar dejām, dziesmām un spēlēm notika foruma 5 gadu jubilejas svinības, kurās tika godināti dalībnieki, kas forumu apmeklēja 4. un 5. gadu.
Foruma trešajā dienā 7 dalībnieku grupas prezentēja savu grupu veikumu. Dalībniekiem bija jāizanalizē z/s „Bērziņi” darbība, izstrādājot saimniecības SVID analīzi, saskatot un vērtējot problēmas, ar ko saskārušies saimnieki, un izstrādājot ierosinājumus saimniecības attīstībai. Žūrijas sastāvā bija saimniecības īpašnieki Andris Pastars un Iveta Valtenberga, kas ir arī Iecavas novada lauksaimniecības organizatore, foruma „Solis” idejas autore Daiga Bukonte un „Latvijas Jauno zemnieku kluba” valdes priekšsēdētāja Liene Aveniņa. Grupu piedāvātās idejas bija daudzveidīgas, sākot ar slieku audzēšanu un smiltsērkšķu dārza izveidi līdz pat ēdināšanas pakalpojumu ieviešanai, ziemas atrakcijām un skatu torņu izbūvi. Galveno balvu „Zelta vārpu” ieguva Violetā komanda, kas piedāvāja saimniecībā ierīkot radošo sētu, kas paredzēta bērnu izglītošanai.
Lai forums varētu veiksmīgi norisināties, lielu paldies par finansiālu un materiālu atbalstu sakām – SIA „LLKC”, LPKS „Latraps”, „Latvijas agronomu biedrībai”, z/s „Vilciņi-1”, izdevniecībai „Saimnieks LV”, z/s „Jokas”, Iecavas novada domei, SIA „Amazone”, SIA „Precīzo tehnoloģiju skola”, „SEB Latvia”, „A-Z boulings”, „Red bull”, „Dāvanu serviss”, AS „Konekesko”. Paldies arī atbalstītājiem, kuri parūpējās par gardumiem foruma dalībniekiem un lektoriem- „Cannele Bakery”, AS „Dobeles dzirnavnieks”, piemājas saimniecībai „Tereški-9”, SIA „Pērnes L”. Paldies V. Kondratjeva kafejnīcai „Meistars” par dalībnieku ēdināšanu, paldies Latvijas Lauksaimniecības universitātei, laikrakstiem „Iecavas ziņas”, „Bauskas dzīve”, Zemnieku saeimai, „LOSP” un Latvijas Jaunatnes padomei par informatīvo atbalstu.
Liene Sproģe,
„Latvijas Jauno zemnieku kluba” biedre
Pievienot komentāru