Veikparks „Rancho” Rubenē

GalerijaPrint

Trešo gadu Kocēnu pagasta Rubenē pie ūdenstilpes „Mazais Ansis” darbojas veikparks „Rancho parks”, ko izveidojusi rekreācijas biedrība „Rebo” ar mērķi veicināt ūdenssporta attīstību Latvijā.

 Lai uzzinātu, cik daudz no sākotnējām iecerēm ir izdevies īstenot un kādas ir turpmākās attīstības vīzijas, uz sarunu aicinājām biedrības biedru Jāni Drobiševski.

 – Šosezon kopīgiem spēkiem esam īstenojuši tās ieceres, kuras ilgi gaidījām – esam uzcēluši mājiņu, kur patverties no lietus un pārģērbties, iekopta apkārtējā vide, izveidotas jaunas laipas un uzlikts batuts. Priecājamies, ka arvien vairāk cilvēku apmeklē „Rancho” parku, arī laikapstākļi kļuvuši īsti vasarīgi. Šogad sezona sākās ļoti ātri, pat nebijām tai vēl īsti gatavi, jo jau maija vidū varēja veikot bez hidrotērpa. Tā kā aktīvajiem biedriem ikdienā katram ir savs darbs, iespēju robežās veltām parka attīstībai tik laika, cik iespējams, jo šis nav mūsu peļņas avots, bet gan vaļasprieks.

Kā jau visās atpūtas vietās, arī šeit izteikts apmeklētāju pieplūdums ir nedēļas nogalēs – no piektdienas līdz svētdienai. Pats interesantākais ir tas, ka arī pirmdienās ir samērā daudz interesentu – gan veikotāji, gan arī tādi, kas vēlas izklaidēties ūdens bumbās vai vienkārši baudīt vasaru. Pārējās dienās apmeklējums ir atkarīgs no laikapstākļiem – ja ir saulains, cilvēku ir vairāk, un otrādāk.

 – Var manīt, ka „Rancho” parka vide ir iekārtota tā, lai šeit varētu atpūsties arī ģimenes ar bērniem.

 – Jā, tā ir viena no mūsu prioritātēm. Vēlamies, lai „Rancho” parkā gan bērni, gan vecāki justos labi – bērniem būtu iespēja interesanti pavadīt laiku, savukārt vecākiem, baudot atpūtas brīžus, parka teritorija būtu viegli pārredzama, lai varētu rūpēties par bērnu drošību. Tā kā mūsu kaimiņi „Mazais Ansis” jau vairākkārt ir atzīti par ģimenēm ar bērniem draudzīgu atpūtas vietu, arī mūsu kā biedrības uzdevums ir rūpēties, lai „Rancho” parks būtu pieejams visām vecuma grupām.

Jāatzīst, ka pašlaik šeit redzamais ir tikai viena desmitā daļa no mūsu iecerēm, taču lēnām un neatlaidīgi mēs tuvojamies mērķim. Pirmajā darbības gadā paveicām ļoti daudz, otrajā gadā dažādu notikumu ietekmē attīstība nedaudz samazinājās, bet šogad esam pat izdarījuši vairāk, nekā plānots, tādēļ ar nepacietību gaidām nākamo gadu, kad mums būs vēl lielāki plāni un mērķi.

 – Vai varat atklāt kādu no tuvākajām iecerēm?

 – Ir lietas, kas ir atkarīgas no mums, un ir lietas, kuru virzību nevaram ietekmēt. Piemēram, pirms gada iesniedzām projekta pieteikumu Lauku atbalsta dienesta konkursā un tuvākajā laikā ceram sagaidīt atbildi.

Projekta mērķis ir attīstīt vienu no visstraujāk augošajiem sporta veidiem – veikbordu, kas, iespējams, tiks iekļauts vasaras olimpiskajās spēlēs. Projekta ietvaros „Rancho” parkā plānojam izveidot veikborda skolu, kur bez maksas, iepriekš piesakoties, jebkurš cilvēks varēs apgūt šo sporta veidu. Sākumā piedāvāsim intensīvus treniņus, kuru laikā pēc profesionālu veikotāju sastādītas apmācību programmas interesentiem būs iespēja apgūt pamatprasmes un konkrētus trikus. Apmācību nākamajā posmā iekļūs tie jaunie sportisti, kuri būs sevi pierādījuši pirmajā posmā un vēlēsies nodarboties ar veikbordu jau profesionālā līmenī, jo mūsu mērķis ir atlasīt perspektīvākos braucējus un būt labākajiem ne tikai konkrētajā reģionā, bet arī Baltijā.

Papildus veikborda skolas izveidei vēlamies uzcelt vēl vienu mājiņu, kas būtu aprīkota ar apkuri un kurā notiktu jauno veikotāju apmācības, un vēsos laikapstākļos tā tiktu izmantota kā ģērbtuve.

Kā redzams, „Rancho” parku apmeklē daudz bērnu, tādēļ projekta ietvaros plānojam uzstādīt papildu aprīkojumu bērnu aktivitātēm. Gaidot atbildi no LAD, par saviem līdzekļiem skolas vajadzībām esam iegādājušies desmit veikborda dēļus, taču pašlaik uz viena kabeļa vajadzīgi maksimums trīs dēļi, pārējie stāv neizmantoti.

 – Vai nepieciešamas īpašas prasmes, lai nodarbotos ar veikošanu?

 – Nē, nav vajadzīgas. Mūsu mērķis ir, lai ikviens cilvēks, kurš atbrauc uz „Rancho” parku, varētu sākt nodarboties ar šo sporta veidu.

Novērots, ka meitenes veikbordu apgūst ātrāk nekā puiši, jo viņas ir paklausīgas un seko trenera norādījumiem. Vidējais laiks, kurā jaunais braucējs jau spēj nobraukt no viena krasta līdz otram, ir 16–20 minūtes.

Šajā sporta veidā nav vecuma ierobežojuma – vecākajam kungam, kurš pie mums ir veikojis, bija 74 gadi, kundzei – 67 gadi, savukārt jaunākais veikotājs ir bijis piecgadīgs zēns. „Rancho” parkā ir pieejami arī mazie dēlīši, jo vēlamies veikbordu attīstīt, sākot no jaunākās paaudzes uz augšu, lai šajā ķēdē netrūktu neviena posma. Sacensības norisinās dažādās vecuma grupās, sākot no junioriem līdz senioriem, tikai jāspēj izpildīt konkrēti triki.

Strādājam pēc sistēmas – viens uz vienu, tas ir, uz vienu sportistu ir viens instruktors, kurš visu laiku vēro braucēju. Progress šajā sporta veidā ir novērojams īsā laika posmā un nav vajadzīgi lieli finanšu ieguldījumi – tieši šo iemeslu dēļ veikbords visā pasaulē ir tik strauji attīstījies.

Vienu brīdi uz izmēģinājuma laiku pie mums bija pieejamas „BOONT Freestyle” ūdens slēpes, ko izgatavo Latvijā. Devām ražotājiem savu novērtējumu un pēc izmaiņu izdarīšanas tās atkal būs pieejamas „Rancho” parkā. Ļoti iespējams, ka vēl šajā sezonā paspēsim ieviest jaunu izklaidi – sērfošanu ar SUP dēļiem jeb kā latviski tos dēvē – airdēļi, kas pašlaik pasaulē ir ļoti populāri.

 

Vai tuvumā ir vēl šādi veikborda parki?

 – Jā, tepat kaimiņos Kocēnos ir „Delawake” veikborda parks. Latvijā ir aptuveni 20 veikborda parku, kuros pieejamas tādas pašas sistēmas kā „Rancho” parkā, taču lielākoties šo parku mērķis ir sniegt izklaides iespējas, maz ir tādu, kas mērķtiecīgi vēlas attīstīt šo sporta veidu.

Mēs nelietojam vārdu „konkurenti”, jo arī paši braucam trenēties uz citiem parkiem. Aizvadītajā nedēļas nogalē bijām pieredzes apmaiņā uz diviem labākajiem veikborda parkiem Lietuvā – notestējām viņu jaunākās konstrukcijas un paskatījāmies kā strādā citi.

 – Kā notiek pieteikšanās atpūtai „Rancho” parkā?

 – Pirmie Latvijā esam savā interneta mājaslapā www.ranchoparks.lv izveidojuši „online” reģistrēšanās sistēmu, kurā var apskatīt parka noslogojumu un rezervēt sev ērtāko laiku.

Papildus „Rancho” parka mājas lapai esam izveidojuši un administrējam www.veiko.lv, kur pieejama visa aktuālā un noderīgā informācija tiem, kas interesējas par veikošanu – Latvijā pieejamie veikparki, video, informācija par sacensībām un pasākumiem u. c.

 – Vai šo pāris gadu laikā „Rancho” parkam ir izveidojusies sadarbība ar apkārtējiem uzņēmējiem?

 – Pilnīgi noteikti mēs nebūtu paveikuši tik daudz, cik tas ir redzams pašlaik, ja nebūtu mūsu atbalstītāju. Piemēram, dēļus mājiņas būvniecībai mums uzdāvināja SIA „BYKO LAT”, batutu un materiālus laipas izveidei iegādājāmies Kocēnu novada domes finansētā iedzīvotāju iniciatīvas grupu projektu konkursā, varam droši griezties pie kaimiņiem – „Mazā Anša”, lai aizņemtos kādu instrumentu, tāpat esam nodibinājuši kontaktus ar vietējo makšķernieku biedrību un BMX puišiem. Principā katrs, kurš iegriežas „Rancho” parkā, ir sniedzis savu ieguldījumu tā attīstībā – nopļāvis zāli, palīdzējis mājiņas būvniecībā un citos ikdienas darbos.

 Elīna Upīte,

Kocēnu novada sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto galerija: 

Pievienot komentāru