Virtuālajā grāmatā “Latvijā audzēta soja un mieži – inovācija cūku ēdināšanā”
Četrus gadus ilgušajā SOJAS jeb EIP darba grupas pētniecības projektā “Jaunas tehnoloģijas un ekonomiski pamatoti risinājumi vietējās lopbarības ražošanai cūkkopībā: ģenētiski nemodificētas sojas un jaunu vietējo lopbarības miežu šķirņu audzēšana Latvijā” uzkrātas ievērojamas zināšanas, kuras apkopotas vienuviet – virtuālajā grāmatā, kura nu pieejama ikvienam interesentam. Ietilpīgais starpnozaru izpētes projekts kopīgam darbam apvienoja 13 EIP grupas partnerus – zinātniekus, ekonomistus, nozares konsultantus, ražotājus, ekspertus no augkopības, barības sagatavošanas un cūkkopības nozarēm, ar kuru līdzdalību grāmatā izveidotas vairākas sadaļas.
Ērtākai virtuālās grāmatas lietošanai izveidots saturs, kurā, uzklikšķinot uz interesējošās tēmas, interesentam tiek piedāvāts konkrētais raksts.
Sojas agrotehnikas sadaļā apkopoti gan pētījumu rezultāti, gan praktiskā pieredze Latvijā dažādās saimniecībās, gan ārvalstu pētnieku secinājumi par visiem sojas audzēšanas priekšnoteikumiem: sēju, mēslošanu, nezāļu ierobežošanu, ražas novākšanu u. c.
Sadaļā par miežu agrotehniku un izmatošanu lopbarībai apkopota informācija par kailgraudu miežu audzēšanas īpatnībām un graudu kvalitātes rādītāju atšķirībām, salīdzinot ar plēkšņu miežiem.
Izsmeļoša informācija par sojas un arī citu pākšaugu izmantošanu cūku ēdienkartē pieejama sadaļā “Sojas izmantošana cūku ēdināšanā”. Šajā sadaļā detalizēti aprakstīti gan dažādie tirgus produkti no sojas, gan to kvalitatīvais raksturojums. Pirmo reizi pieejams apkopojums par Latvijā audzētas sojas kvalitatīvajiem rādītājiem un tās pārstrādes produkta – sojas raušu – izēdināšanas rezultātiem cūkkopības saimniecībās.
Ekonomistu ieguldījums pieejams gan sadaļā “Vietējās izcelsmes lopbarības izejvielas cūkkopībā: ražošanas ekonomiskie aspekti”, gan zem iepriekšminētajām sadaļām, sniedzot savu skatījumu, piemēram, par sojas un miežu audzēšanas tehnoloģiju ekonomiskās efektivitātes novērtējumu.
Grāmatā apkopota arī informācija par projekta gaitā tapušajām publikācijām un pieejami to kopsavilkumi.
Projekts notiek ELFLA programmā “Sadarbība” 16.1.
Publikācija ar saiti uz virtuālo grāmatu apskatāma ŠEIT!
Informāciju sagatavoja:
Biedrība “Zemnieku saeima”
Uzziņa. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs ir EIP (Eiropas inovāciju partnerību) tīkla pārstāvis Latvijā, un saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 222 9. punktu EIP darba grupas vai atbalsta saņēmēju grupas atspoguļo projektu īstenošanas gaitu, apkopo rezultātus, un tie tiek publicēti VLT mājaslapā.
Pievienot komentāru