LLKC Aizkraukles birojā apgūst mežu apsaimniekošanas zinības
LLKC Aizkraukles nodaļa rīkoja divus informatīvos mežsaimniecības seminārus. Abi kopā tie veidoja noslēgtu ciklu par mežaudzem. Seminārā Pļaviņu novada Vietalvā varēja mācīties jaunaudžu kopšanu un aizsardzību no dzīvniekiem. Savukārt Jaunjelgavā – iepazīties ar meža radīto produktu realizāciju un pārstrādi.
Šogad rudens bija padevies garš un salīdzinoši silts. Tāpēc šis laiks bija labvēlīgs darbiem un mācībām mežos un jaunaudzēs. Pļaviņu novada Vietalvas pagastā interesentus pulcināja seminārs par meža kopšanu un aizsardzību no meža dzīvniekiem. Ar likumdošanu un teoriju mežu apsaimniekošanā dalībniekus iepazīstināja LLKC Aizkraukles biroja vadītāja un lektore Kristīne Bloka. Zināšanas tika atsvaidzinātas gan par mežu kopšanas mērķiem, gan kopšanas veidiem, gan atšķirībām un līdzībām kopšanai dažādu sastāvu un vecumu kokaudzēs. Mežsaimnieki varēja iepazīties ar jaunaudžu aizsardzības veidiem – iežogošanu, repelentu lietošanu, klipšu, spirāļu un aitas vilnas izmantošanu.
Semināra otrā – praktiskā – daļa norisinājās Pļaviņu novada Vietalvas pagasta meža īpašumā „Taurupi”. Saimnieks Normunds Kupčs pastāstīja par sava īpašuma vēsturi un apsaimniekošanu. Dalībnieki salīdzināja dažāda vecuma jaunaudzes, kurās atšķīrās stādījumu biezība un vēlākā izkopšana. Nu praksē varēja izmantot telpās apgūto teoriju. Ikviens pielika savu roku 2016. gadā stādītās egļu jaunaudzes aizsardzībai pret jaunaudžu postītājiem – stirnām, aļņiem, staltbriežiem. Eglīšu galotnes tika nosmērētas ar repelentu Cervacol extra.
Tikšanās noslēdzās ar prieku par paveikto un iegūtām zināšanām mežsaimniecībā. Tā kā semināru apmeklēja ne tikai vietalvieši, tad citu novadu iedzīvotājus pārsteidza un iepriecināja krāšņā Vietalvas daba un apkārtne, kura ne tik paugurainos apvidos dzīvojošos katru gadalaiku pārsteidz ar savu daudzveidību un neparasto skaistumu. Tāda, lūk, pievienotā vērtība!
Kā turpinājums mežu tēmai sekoja informatīvais seminārs Jaunjelgavas „mežu pārstrādes kompleksā” (ja to var tā nosaukt) – uzņēmumos „Billerudkorsnas Latvia”, „MV Tara” un „Latgran”. Īsti savas nozares patrioti un speciālisti ar pieredzi – Varis Sīpols, Māris Dinvalds un Mārtiņš Krūmiņš – aizraujoši stāstīja par koksnes apsaimniekošanu un realizāciju. Dalībnieki tika iepazīstināti ar cirsmu veidiem, ar to, kā veidojas kokmateriāla patiesā realizācijas cena, kādi ir ieguvumi un zaudējumi, pārdodot cirsmu pārpircējiem vai lieliem mežizstrādes uzņēmumiem. Lektori interesentus iepazīstināja ar savu uzņēmumu izveidošanas vēsturi, sortimentu un apjomiem, darbības virzieniem un specifiku, sadarbības partneriem, kā arī ar grūtībām un „zemūdens akmeņiem” ar kuriem jāsaskaras mežu nozarē „spēlējošajiem”.
Interesantākā daļa, protams, bija ekskursijas pa ražotnēm. Varēja aplūkot gan jauno „Billerodkorsha” Scania mežvedēja puspiekabi, gan „MV Tara” dažādās taras dēlīšu, paliktņu un oša kamīnmalkas gatavošanas iekārtas, gan „Latgran” jaudīgo šķeldotāju. Soli pa solim tika izsekota granulu ražošana apkurei – sākot ar dažādu sugu koku baļķu grēdām un beidzot ar gatavo granulu kvalitātes kontroli.
Pasākuma dalībnieki bija patiesi apmierināti gan ar dzirdēto, gan ar redzēto.
Inese Eiduka,
Pļaviņu novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru