Iepazīstam jaunāko tehnoloģiju izmantošanu Latgalē
Jūlija beigās pieredzes apmaiņā uz Latgali devās Alūksnes un Gulbenes puses uzņēmēji, lai iepazītu jaunāko tehnoloģiju izmantošanu uzņēmumos, kas nodarbojas ar lauksaimniecības produktu ražošanu.
Krāslavas novadā z/s “Kurmīši” īpašnieks Ivars Geiba dalījās savā pieredzē par augu hidrolātu jeb ziedūdeņu ražošanu. Saimniecībā tiek nodrošināts viss ražošanas process no lauka līdz gatavajam produktam. Tiek audzēti 40 ārstniecības augi, hidrolātu ražošanā patlaban tiek izmantoti 17 dažādi augi. Šī karstā vasara norādīja, ka dabīgie ziedūdeņi ir labs līdzeklis, kā atsvaidzināties.
Saimniecībā “Kalnieši” darbojas jaukā saimniece Ludmila Peculeviča, kura ar aizrautību stāstīja par to, kā viņas sapnis par sieru ražošanu īstenojās dzīvē, kā tika izsapņotas jaunas sieru receptes, kas top tikai viņas saimniecībā. Tajā ir tikai divas pienīgas slaucamas govis. Lai siers izdotos, govis tiek barotas tikai ar sienu, jo pretējā gadījumā produkcijas kvalitāte nav nepieciešamā līmenī. Tiek ražoti dažādi, tajā skaitā pasaulē populāri sieri.
Latgales kulinārā mantojuma tīkla dalībniece Olga Birķe mūs sagaidīja vīnogulājiem caurvītā un ar laukakmeņu auru piesātinātā zemnieku saimniecības “Bagātības” saimniekmājā. Saimniecības darbības virziens ir piena lopkopība. No deviņām slaucamām govīm iegūtais piens tiek pārstrādāts sieros, atlikums nodots Jēkabpils piena kombinātam. Tirgū tiek piedāvāti astoņas dažādu sieru šķirnes, vislielākais pieprasījums ir pēc apceptā siera un siera ar žāvētiem augļiem.
Otrā brauciena diena sākās ar IK “Obelisk Farm” apmeklējumu. Labības laukiem ietvertā koka ēku pudurī iekārtota semināru un degustāciju zēle, vēsturi izzinošā ekspozīcija, produkcijas ražošanas un pārdošanas telpas. Smaidīgais uzņēmuma īpašnieks Andris Višņevskis rādīja kaņepes un pastāstīja par to raksturīgākajām īpašībām: kas no kā tiek iegūts, kā pārstrādāts. Uzņēmumā notiek bezatlikumu ražošana, sākot no sēklas un beidzot ar stiebru, viss tiek pārstrādāts. Veikalā tiek piedāvāti 17 dažādi produkti un dāvanu komplektiņi. Pat dāvanu karte tiek izgatavota no kaņepju šķiedras. Kaņepju stiebri tiek sasmalcināti un izmantoti māju siltināšanai. Darbības sākums, atgriežoties ar ģimeni Latvijā, visai jauks – konkurss “Laukiem būt!”.
Konkursa “Laukiem būt!” dalībniece ir arī SIA “Cukurella” īpašniece Velga Sarmule. Ideja – gatavot saldumus no sava dārzā saražotās produkcijas piedzima, attīstījās un īstenojās dzīvē. Ražojumu sortiments paplašinājās, apgūstot arvien jaunas pārstrādes tehnoloģijas. Uzņēmuma dabīgo izejvielu ražojumu saldais valdzinājums vilināt vilināja tos pagaršot. Velgas dārzā izaugušie āboli un ogas tiek pārvērstas garšīgos zefīros, pastilās, popkūciņās, bezē cepumiņos un citos saldumos. Apmeklējuma laikā tika piedāvāta iespēja darboties pašiem un izgatavot katram savu saldumu.
Brauciena noslēgumā devāmies uz Ilzeskalna pagastu, kur apmeklējām bioloģisko zemnieku saimniecību “Liepkalns”. Sagaidīja mūs saimniecības īpašnieks Aleksejs Daņilovs. Savu stāstījumu Aleksejs sāka ar to, ka viss, kas saimniecībā ir – graudu uzglabāšanas angārs, graudu šķirotājs, tehnika, kaltes – iegādāts LAP projektos. Lai uzņēmums gūtu peļņu, 2019. gadā iesniegts projekts biedrības “Rēzeknes rajona kopienu partnerība” par graudu pārstrādes ceha izveidi. Tas tika apstiprināts, īstenots, un saimniecība uzsāka pārtikas produktu pārstrādi ar inovatīvu tehnoloģiju pielietošanu. Tiek ražoti zaļo griķu produkti – milti, makaroni, diedzēti un kaltēti griķi, no zirņiem – milti, makaroni.
Neatkarīgi no uzņēmuma lieluma jaunāko tehnoloģiju izmantošana lauksaimniecības produkcijas ražošanā, tehnoloģiju pilnveidošana drošas pārtikas ražošanā, nodrošina produkcijas sortimenta pilnveidošanu un dažādošanu. Arī saimniece, kas slauc divas govis, iedegās par savu ideju, mācās, apgūst jaunas tehnoloģijas un var sekmīgi īstenot savu uzņēmējdarbību.
Pieredzes apmaiņas brauciens tika īstenots Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākumā “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem”, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.
Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.
Sarmīte Svilāne,
LLKC Alūksnes KB uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru