Interešu grupa – savstarpējās pieredzes un zināšanu apmaiņa
Interešu grupu darbs lopkopībā šogad notiek deviņās interešu grupās visā Latvijā, kurā iesaistījušies arī Preiļu puses saimnieki, apmainoties pieredzē.
Pasākuma mērķi: saimniekiem, izmantojot citam cita pieredzi un konsultantu zināšanas, nodrošināt labās prakses apmaiņu, veicināt saražotās produkcijas kvalitātes uzlabošanos un produktivitātes palielināšanos, sekmēt sabalansētu visu saimniecisko resursu izmantošanu, kopīgi risināt problēmjautājumus.
Viena no LLKC Preiļu konsultāciju biroja interešu grupas tēmām 2016. gadā ir „Kvalitatīva rupjā lopbarība un ganāmpulka veselība, produktivitāte.”
Darbs sākās jau pavasarī. Interešu grupas saimnieki uz pirmo tikšanos pulcējās Riebiņu novada Stabulnieku pagasta zemnieku saimniecībā „Pumpuri” 12. maijā. Saimnieks Jānis Mičuls iepazīstināja ar savu saimniekošanas modeli: ir uzbūvēta jauna ferma 60 slaucamajām govīm ar nepiesieto turēšanu un kūtsmēslu krātuve. Liels darbs tiek ieguldīts zālāju ierīkošanā. Tikšanās reizē apskatījām un vērtējām zālāju laukus. Noteicām zelmeņu ražību pēc 1 m2 lauciņu zāles svara. Svarīgi laikus uzsākt ganīšanu. Optimāli, ja zāles masa ir 6–8 t/ha un zāles augstums 12–15 cm. Nedrīkst noganīt zāli zemāku par 6 cm. Ja ražība pārsniedz 12 t/ha, tad zelmeni labāk atstāt pļaušanai. Tika izvērtēti dažādi zālāju ierīkošanas veidi, sējas tehnoloģijas, zālāju maisījumi pēc to izmantošanas veida. Tika atkārtotas zālāju kopšanas pamatlietas (mēslošana, appļaušana), ganību sistēmas plānošana u. c.
Otrā interešu grupas tikšanās tēma bija „Piena pārraudzības rādītāju analīze un praktiska izmantošana saistībā ar slaucamo govju ganāmpulka produktivitātes kāpināšanu”. Šī tikšanās 8. jūlijā notika Vārkavas novada Rožkalnu pagasta z/s „Airi”. Saimniecība saimnieko ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm, apsaimnieko ap 100 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, no kuras 62 ha aizņem zālāji. Z/s „Airi” ir 25 slaucamās govis, 2 zīdītājgovis, 9 telītes vecumā virs 12 mēnešiem. Piena pārraudzības mērķis – veicināt ganāmpulka produktivitātes palielināšanos un līdz ar to arī saimniecības ienākumus. Lai no pārraudzības saņemtā informācija būtu objektīva, visam pamatā ir pareiza piena paraugu noņemšana. Tika analizēti katras saimniecības piena pārraudzības rādītāji. Pēc pārraudzības datiem iespējams izvērtēt gan ganāmpulka vidējos ražības rādītājus, gan katras gotiņai individuālos ražības rādītājus. Piemēram, ja tauki ir zem 3,8, tas norāda uz to, ka barības devā pietrūkst kokšķiedras, netiek pietiekošā daudzumā uzņemta rupjā lopbarība. Īpaši jāuzmana govis pirmajās 100 dienās pēc atnešanās. Savukārt, ja olbaltumvielas ir zem 3,0, tas liecina par enerģijas deficītu. Pēc olbaltumvielu/tauku attiecības iespējams konstatēt vielmaiņas traucējumus. Vielmaiņas slimību gadījumos govīm var strauji kristies ķermeņa kondīcija, pazemināties izslaukumi, var parādīties klibums utt. Paaugstināts somatisko šūnu skaits pienā, ja tas pārsniedz 200 tūkstošus, liecina par iespējamu tesmeņa iekaisumu.
Trešās tikšanās reizes tēma bija „Sagatavotās lopbarības kvalitāte un to raksturojošie svarīgākie rādītāji”, kad interešu grupa viesojās Preiļu novada Saunas pagasta Silvijas Romanovskas saimniecībā. Diskutējām un dalījamies pieredzē par lopbarības sagatavošanu šīs vasaras savdabīgajos klimatiskajos apstākļos. Lopbarību sākotnēji novērtējam organoleptiski pēc krāsas, smaržas, piesārņojuma, mitruma, botāniskā sastāva u. c. Laboratoriski iespējams noteikt daudzus rādītājus, piemēram, sausnu, proteīnu, ADF, NDF, NEL, Ca, P, koppelnus, pH, skābes u. c. Saimniecībā tika apskatītas ganības un zālāji, no skābbarības rituļiem tika noņemts paraugs analīzēm.
Ceturtā piena lopkopības interešu grupas saimniecību tikšanās 9. septembrī notika Vārkavas novada Upmalas pagasta z/s „Tautieši”. Saimniecība apsaimnieko ap 56 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, no kuras 37 ha aizņem zālāji. Saimniecībā ir 16 slaucamās govis, 13 dažāda vecuma ataudzējamās teles. Šoreiz tikšanās tēma bija „Kvalitatīvas rupjās lopbarības sagatavošanas un uzglabāšanas nozīme ganāmpulka produktivitātes un veselības nodrošināšanai”.
Tikšanās reizē z/s „Tautieši” bija arī atskats uz jau paveikto. Saimniecībā līdzīgi kā visās iepriekšējās tikšanās reizēs vispirms apskatījām zālājus, ganības. Diskusijās lielāka vērība tika veltīta tam, kāda katram bijusi šīs vasaras pieredze lopbarības sagatavošanā un sagatavotās lopbarības uzglabāšanā. Visas saimniecības skābbarību gatavo rituļos, šovasar zāle auga labi, arī skābbarība visās saimniecībās sagatavota pietiekami, toties pietrūkst siena, jo lietus dēļ to neizdevās sagatavot tik, cik plānots.
Katrā tikšanās reizē, visiem kopīgi diskutējot un noslēgumā apkopojot tikšanās laikā izteiktos viedokļus, tika sniegti ieteikumi, kā uzlabot saimniekošanas efektivitāti, jo svarīgi dalīties pieredzē, gūt jaunas zināšanas. Lai risinātu dažādus problēmjautājumus un rastu atbildes, interešu grupu tikšanās reizēs tika pieaicināti zinoši konsultanti – Inese Magdalenoka, Silvija Dreijere un Mārīte Vucenlazdāne.
Darbs ar saimniecībām turpinās, jo tām visām tiks veiktas lopbarības analīzes, sastādītas barības devas, sagatavots piena pašizmaksas aprēķins un sastādīta barības vielu bilance. Iegūto rezultātu apkopojums un izvērtējums veicinās sekmīgu saimniecību attīstību.
Zita Briška,
LLKC Preiļu konsultāciju biroja lopkopības konsultante
Pievienot komentāru