Ja tu dari to, kas tev patīk, tu nenogursti!

GalerijaPrint

Talsu novada Vandzenes pagasta mājražotāja Olga Blumbaha ikdienā ir uzņēmējdarbības pasniedzēja, lasa dažādas lekcijas un ir ekonomikas skolotāja Dundagas vidusskolā. Taču jau kopš 2018. gada viņa ir arī uzņēmēja-mājražotāja, kura gatavo želejkonfektes ar zīmolu “Skim Gardumi”.  

Produkcijā netiek izmantotas nekādas mākslīgās krāsvielas, jo Olga uzskata – viss ir tik dabiski krāsains, ka ķīmiju nemaz negribas lietot. Un klienti to ļoti novērtē! Starp citu, uz interviju Olga ieradās skaistā batikotā džemperī, ko pati veidojusi, izmantojot krāsvielu no plūškoku ogām, ko nevar izmazgāt. Gadījies nejauši notraipīt, un viņa izdomājusi, kā pārvērst defektu par efektu!

“Skim Gardumi”

Viss sācies dabiski un likumsakarīgi, jo mācot par uzņēmējdarbību un esot starp uzņēmīgiem cilvēkiem, arī pašai ātrāk vai vēlāk gribas uzsākt ko savu. Olga ir par veselīgu un dabīgu pārtiku bez jebkādas ķīmijas, un tā kā viņa audzē smiltsērkšķus un citus labumus piemājas saimniecībā, tad arī 2018. gadā “Skim Gardumi” iesākās ar želejkonfekšu ražošanu. Produkciju gatavo galvenokārt no tā, ko izaudzē piemājas dārzā vai salasa mežā un pļavās.

Pirmajā tirdziņā Olga piedalījās vien ar trīs veidu želejkonfektēm. Pamazām sortiments audzis līdz 17 veidu želejkonfektēm, papildus vēl top želejkonfektes no kazu piena sūkalām. Uz Jāņiem tapušas arī konfektes ar ķimenēm un ķiploku. Interesanti, ka tieši šīs “Riga Food”  izstādē izpirktas pašas pirmās. Piedāvājumā vēl ir dažādu veidu čatniji un mērces no āboliem, plūmēm, čili pipariem, paprikas, dārza fizāļiem. Arī dažādi sīrupi un jūras sāļi ar piedevām. Patlaban topā ir ārstnieciskā līnija – želejkonfektes un sīrupi no priežu dzinumiem ar Islandes ķērpi un ingveru, no gaiļbiksīšu, liepziedu un māllēpīšu novārījumiem. Arī jūras sālij ir interesantas piedevas, kas dod gan smaržu, gan arī krāsu – mellenes, jāņogas, zaļumi, kadiķogas, nātres, smiltsērkšķi un citi.

Piedalīšanās izstādē “Riga Food”

Saimniece pozitīvi novērtē līdzdalību izstādē “Riga Food”, kur “Skim Gardumi” piedalījušies jau trīs gadus. Iegūti labi sadarbības partneri, tostarp arī Igaunijā. Izstādē bijis arī smieklīgs atgadījums: “Klāt pienāca pārstāvis no Portugāles un interesējās par marinētu pieneņu kātu gredzeniem, minot vārdu – “divas”. Domāju, ka vēlas tās pēdējās burciņas iegādāties, kas izstādē, taču izrādās viņš runāja par divām fūrēm ar produkciju! Tad es sapratu, ka man nav iekšā tāds globālisms un es vēlos palikt mājražotāja. Lai tas ir mans sirdsdarbs un varu būt atbildīga par kvalitāti!”

Mājražotājs un tirdziņš

“Mājražotājs un tirdziņš – tā ir komunikācija. Ja tu pārdod produktu un pārdod ar stāstu, turklāt, ja pircējs redz, ka tu pats to esi gatavojis, tas ir kaut kas īpašs. Ļoti patīk, ka tirdziņos iesaistās arī mazdēls Miks, kurš patiesībā arī ir nosaukuma izgudrotājs, jo Skim ir viņa vārds, tik rakstīts no otras puses. Sākumā bija mazliet kautrīgs, taču kā tagad atvēries – runā ar klientiem, iesaka un tirgojas,” lepodamās stāsta Olga.

Attīstība

Projektu iespējas Olga neizmanto, jo nav nepieciešamības.  “Esmu mierā ar darbošanos kā mājražotāja, bez lielām iekārtām. Man ir piedāvāts iegādāties iekārtu, kur varētu saražot tonnu konfekšu un pēc tam nezināt, ko ar tām iesākt. Man patīk labāk ražot tā mierīgi, bez stresa, lai nav nekāds Dāmokla zobens virs galvas.”

Nebaidās no jaunumiem

Var tikai apbrīnot Olgas Blumbahas uzdrīkstēšanos eksperimentēt un īstenot gala produkcijā  jaunas garšas. Piemēram, zaļi, dzelteni, violeti fizāļi tiek izmantoti konfektēs, dažādu veidu ievārījumos. Ir nokārtota oficiāla atļauja izmantot savā dārzā audzēto laksi, no kā top jūras sāļi ar pavasara zaļumiem. Ir arī pārstrādātas Latvijā ievāktas melnās gailenes, kas ir ļoti ekskluzīvs produkts, kas pieprasīts citviet restorānos. Jaunumus un eksperimentus vienmēr novērtē un iegādājas ēdienkartes dažādošanai arī Nurmuižas restorāna šefpavārs Jurijs Benko.

Sadarbība ar LLKC

Patlaban Olga sadarbojas kā lektors ar vairākiem LLKC birojiem mācībās “Bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas ražošana un realizēšana”. (Tās tiek nodrošinātas Lauku attīstības programmas investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākumā “Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi”.) Valsts Kopējās lauksaimniecības politikas tīkla pasākumu programmā LLKC Talsu konsultāciju birojā Olga darbojas kā lektore, piemēram, nesen vadīja informatīvo semināru par veselīgu saldumu un sāļo mērču gatavošanu. Iepriekš vairākus gadus lektore par uzņēmējdarbību stāstījusi pasākuma “Laukiem būt!” mācībās.

Olgas recepte pavasarim

Pavasarim tuvojoties, Olga dalās receptē, ko varat pagatavot paši:

“Pavisam drīz mūs iepriecinās pirmie pavasara zaļumi, novērtē tos! Salasi pirmos gārsas dzinumus, pieneņu lapiņas, virzu un arī lakšu lapiņas, klāt asumiņam var pielikt čili! Bet esi atbildīgs, plūcot lakšus, jo tie Latvijas teritorijā ir aizsargājami.”

  • Zaļumus mazliet apvītina, samaļ, izžāvē čili pāksti. Tad visu sasmalcini – ievērojot šādu proporciju: 60% jūras sāls un 40% zaļumu. Žāvē dabīgā veidā, bet neaizmirsti ik pa brīdim samaisīt, lai neveidojas cieta virskārtiņa. Nežāvē tiešos saules staros, jo sāls zaudēs krāsu!

Lai jums izdodas pagatavot recepti, savukārt Olgai  novēlam izdošanos un radītprieku arī turpmāk!

Katrīna Kļimovska,
LLKC Talsu biroja uzņēmējdarbības konsultante
Foto galerija: 

Pievienot komentāru