Mācību brauciens gaļas liellopu audzētājiem uz Vidzemi

GalerijaPrint

Augusta beigās Preiļu novada gaļas liellopu audzētāji devās divu dienu mācību braucienā uz Vidzemi.

Pirmā saimniecība, ko apskatījām, bija SIA “3Dpro” Ērgļu pagastā, ko vada Gunārs Vīgants. Saimnieks no jūrnieka ir kļuvis par lauksaimnieku. Savulaik devies uz Franciju pie Šarolē liellopu audzētāja, lai uzzinātu par saimniekošanas un ganāmpulka papildināšanas niansēm. Gunārs neliedz savu padomu un pieredzi, tāpēc savā saimniecībā labprāt uzņem dažādu semināru dalībniekus un interesentus. Gunārs uzsver, ka ir laba sajūta – dalīties ar savu pieredzi, saņemot iespēju satikt interesantus cilvēkus un nākotnē, iespējams, uzsāktu sadarbību.

Tālāk, baltajiem Vidzemes lielceļiem kļūstot arvien šaurākiem, nokļuvām SIA“Baltic Galloway”, kur saimnieko Guna Kaņepe un Nikolajs Žiļcovs. Viņi Inešu pusē ir ienācēji. Abi strādājuši Vācijā, taču nolēmuši iegādāties īpašumu Latvijā. Nolēmuši, ka vedīs lopus no Vācijas, bet tad uzzināja, ka Mazsalacā kāds dānis izpārdod saimniecību. Saimniecība pārdeva lopiņus ar retu šķirni – Galoveji, kas Latvijā vēl nebija tik ļoti izplatīta, un saimnieki tās arī iegādājās.

Galoveji ir ekstensīva gaļas liellopu šķirne, kas izveidota Skotijā. Dzīvniekiem ir neliels augums un melns apmatojums, lielai daļai dzīvnieku ķermeņa vidusdaļā mēdz būt plata, balta josla, tāpēc tie smaidot tiek dēvēti par Oreo govīm (dikti līdzīgas Oreo cepumiem).  Saimnieki interesanti stāstīja par šīs mierīgās, skaistās sķirnes audzēšanas niansēm, realizācijas iespējām un sadarbību ar Pasaules Dabas Fondu dzīvnieku, lai noganītu aizsargājamās teritorijas. Šie dzīvnieki ir ļoti labi piemēroti bioloģiskajai lauksaimniecībai tieši šī aspekta dēļ. Saimniecība piedāvā iespēju iegādāties Galoveja šķirnes liellopus vaislai un vēršu gaļu.

 Pirmās dienas noslēgumā viesojāmies z/s “Pūces”, guvām atziņas par zīdītājgovju un teļu grupēšana pa vecumiem, apskatījām atsevišķu atnešanās novietni, kur grūsnajām govīm ir mierīgi apstākļi, lai tās tiktu norobežotas no bara. Vakara izskaņā tikām cienāti ar jaunu produktu – kaņepju ziedu tēju. Tai ir nomierinoša ietekme un piemīt ļoti daudz pozitīvu ipašību. Saimnieki pirmo gadu iesējuši kaņepju lauku un veido savu pieredzi un izpratni par jaunpienākušo kultūraugu.

Otrajā dienā apskatījām trīs no divpadsmit zemnieku saimniecības “Rūķīši” novietnēm, kas atrodas Burtnieku novada Matīšu pagastā. Īpašnieks Anrijs Šļaukstiņš rādīja un dalījās pieredzē par savu pirmo izveidoto novietni, modernāko un novietni, kas pielāgota un izvietota senās saimniecības ēkās. Saimnieks aizrautīgi dalījās pieredzē par gaļas liellopu audzēšanu, izmantojot bioloģiskās metodes. Lai nodrošinātu ātraudzību, saimniecībā tiek ieguldīts pamatīgs darbs lopu krustojumu veidošnā.

Saimnieks pavadīja uz gaļas pārstrādes uzņēmumu SIA “Terūna”, kas pazīstama ar preču zīmi "Bauņu Bullītis", jo tas ir Anrija Šļaukstiņa lolojums, kas tika pārdots brāļa dēlam. Uzņēmums ir viens no retajiem, kurš tirgū piedāvā nogatavinātu liellopu gaļu, kas joprojām nāk no z/s  “Rūķīši”. Uzņēmuma apmekējuma laikā bija reta iespēja apskatīt pārstrādes uzņēmuma iekārtas no kaušanas procesa līdz gatavās produkcijas fasēšani un glabāšanai, saņemot interesanu, izsmeļošu stāstījumu.

Brauciena noslēgumā apmeklējām Ģirta Martinsona saimniecību Bērzmuižā, Straupes pagastā, kas attīsta tīršķirnes Herefordas  ganāmpulku. Saimniecībā mūs viesmīlīgi sagaidīja visa ģimene ar nelielu viktorīnu. Pēc tam, protams, ganāmpulka apskate un diskusija par audzēšanas niansēm.

Mācību brauciens sniedza ļoti noderīgu ieskatu gaļas liellopu audzēšanā un jaunas zināšanas ekonomiskākai saimniecību apsaimniekošanai. Dalībnieki guva jaunas idejas nozares efektivitātes palielināšanai. Kopumā brauciens vērtējams ļoti pozitīvi, un dalībnieki ieguvuši jaunas atziņas un idejas turpmākai saimniecību attīstībai un pilnveidošanai.

Brauciens notika LAP 2014-2020. apakšpasākumā “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana”. Apmeklējuma tēma bija “Lopkopības nozares efektivitātes palielināšana  – dažādu dzīvnieku ganāmpulka pārvaldības pieredze, ekonomiska apsaimniekošana un profilaktiskie pasākumi”.

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Kristīne Neiceniece,
LLKC Preiļu biroja grāmatvedības konsultante

Foto: Kristīne Neicenice un Inese Magdalenoka

Foto galerija: 

Pievienot komentāru