Madonas novadā norisinājās putnkopības seminārs
Pēdējo gadu laikā lauksaimniekiem pieaug interese par putnkopības nozari, tāpēc LLKC Madonas konsultāciju birojs 21. septembrī rīkoja izglītojošo semināru „Lauksaimniecības produkcijas ražojošo saimniecību konkurētspējas palielināšana (mājputnu audzēšana)”, kas notika Madonas novada Kalsnavas pagasta z/s “Gribēni” un Bērzaunes pagasta SIA „TD Sveķi”. Izglītojošo semināru apmeklēja 30 interesenti no Madonas, Lubānas, Varakļānu, Cesvaines, Ērgļu, Gulbenes, Tirzas, Valkas un Ogres novadu pagastiem.
Pirmā saimniecība, uz kuru devāmies lūkot putnkopības nozares aktualitātes, ir Madonas novada Kalsnavas pagasta z/s „Gribēni”. Saimniece Līga Roga interesentus sagaidīja ar stāstījumu par putnkopības nozares attīstību saimniecībā: ”Zemnieku saimniecība “Gribēni” dibināta 1992. gadā. Ar tīršķirnes mājputnu audzēšanu nodarbojamies no 2010. gada. Paskatījos apmeklējumu grāmatā un atcerējos, ka pirmo putnkopības nozares semināru, kas bija pie mums „Gribēnos” 2012. gadā arī noorganizēja Madonas konsultāciju biroja darbinieki. Liels prieks, ka cilvēki laukos grib ko darīt, un putnkopības nozare ir pa spēkam 80% Latvijas iedzīvotāju. Neteiktu, ka ir vajadzīgs ļoti liels ieguldījums. Vistas nav slaucamas govis, kas trīsreiz dienā jāslauc, var aiziet pie mājputniem stundu ātrāk vai vēlāk – nekas nenotiks, tikai ir vajadzīga vēlme darboties un mazliet uzņēmības, kā arī ir jāpatīk tam, ko dari. „Gribēnos” varam piedāvāt tādas vistu šķirnes, kuras pašas labi perē un izvadā cāļus, olu dēšanas procesā var iztikt bez kombinētās barības, ļoti labi izmanto mājas barību, izturīgas, turēt var vēsās kūtīs, olu dējību tas neietekmē, ar lieliskām gaļas īpašībām, tāpēc var turēt tradicionālo broileru vietā. Pašreiz saimniecībā ir 22 dējējvistu un gaļas vistu šķirnes, pērļu vistas, tītari un pīles. Putnu šķirnes nāk no Francijas, Vācijas, Krievijas un Austrijas. Realizējam cāļus, kuri ir vecāki par 14 dienām, un olas inkubēšanai, varam sazvanīties un vienoties, lai veiktu jums interesējošo cāļu pasūtīšanu.”
Līga iepazīstināja semināra dalībniekus ar “Gribēnu” saimniecības darbības un attīstības virzieniem, plāniem. Viņa dalījās praktiskā pieredzē par putnkopības saimniecības izveidi, par putnkopības nozares perspektīvām, dažādu sugu un šķirņu mājputnu pavairošanu, par turēšanu un ēdināšanu, par putnu veselības uzturēšanas pasākumiem, par cāļu inkubēšanu.
Līga Roga semināra dalībniekiem izrādīja “Gribēnu” putnu šķirņu kolekciju. Dalībniekiem bija ļoti daudz jautājumu par praktisko dzīvi, uz kuriem visiem Līga atbildēja ar savām zināšanām, kas iegūtas gan mācoties, gan praktiski darbojoties putnkopības nozarē. Izglītojošā semināra dalībnieki īpaši atzīmēja Līgas nesavtīgo dalīšanos ar savām neizsmeļamajām zināšanām par putnkopības nozares knifiem, par šķirnēm, putnu ēdināšanu, inkubēšanu, šķirņu piemērotību mūsu reģionam un par putnu turēšanas apstākļiem.
Otrā saimniecība, kuru apmeklējām semināra ietvaros, bija Madonas novada Bērzaunes pagasta saimniecība SIA „TD Sveķi”.
Saimniece Dzintra Karavaičuka sagaida semināra dalībniekus ar stāstījumu par saimniecības „Sveķi” darbības un attīstības virzieniem, par nākotnes plāniem. SIA „TD Sveķi” ir daudznozaru saimniecība, tiek attīstītas gan truškopības, gan putnkopības, gan aitkopības nozares. Saimniecībā ir trušu kautuve, kurā ir sertificēta gan bioloģiskā, gan konvencionālā trušu kaušanas līnija. ”Sveķos” ir PVD atzīta mājražošana, te pārstrādā un realizē trušu un putnu gaļas produkciju. Putnu olas tiek tirgotas interesentiem putnu šķirņu ataudzēšanai un pavairošanai.
Dzintra Karavaičuka stāstīja par putnu sugu un šķirņu raksturojumu, audzēšanas un labturības prasībām. Viņa dalījās pieredzē par mājputnu – vistu, tītaru, zosu, pīļu audzēšanu, kā ieņēmumu gūšanas avotu, piedalījās diskusijā par putnkopības produkcijas noieta tirgu, par iespējām un jauniem risinājumiem nozares attīstībai.
Dzintra Karavaičuka nepārtraukti mācās pati, piedalās kā lektors dažādos semināros, informatīvās dienās, apmācību projektos, ar savām idejām aizrauj citus lauku iedzīvotājus, vienmēr dalās pieredzē un zināšanās ar citiem interesentiem. Mūsdienu uzņēmēji ne vienmēr atklāj visus knifiņus par savu nozari citiem ražotājiem, bet Dzintra nekad neliedz savu padomu citiem saimniekiem.
SIA „TD Sveķi” nu jau daudzus gadus ir pieprasīta tūrisma saimniecība. Sveķos tiek sniegti tūrisma pakalpojumi, gan ekskursantu, skolēnu grupām, gan individuāliem apmeklētājiem.
Izglītojošā semināra noslēguma daļā Madonas konsultāciju biroja vadītāja un ekonomikas konsultante Aija Vīgnere sniedza skaidrojumu par putnkopības ekonomisko pamatojumu, par putnkopības nozares pašizmaksas aprēķiniem, stāstīja par bruto seguma aprēķiniem putnkopības saimniecībām. Madonas KB vadītāja sniedza informāciju par ES finansējuma piesaistes iespējām putnkopības saimniecībās.
Seminārs bija ļoti noderīgs un saistošs tieši mazajām un vidējām bioloģiskajām un konvencionālajām saimniecībām. Semināru apmeklēja piemājas un zemnieku saimniecību īpašnieki, kas attīsta savās saimniecībās papildus vai blakus nozari putnkopību, kas sniedz papildus ienākumus saimniecības attīstībai.
Seminārs notika Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros.
Anita Briška,
LLKC Madonas konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru