Medus ar pievienoto vērtību

GalerijaPrint

“Mūsu pārliecība: latvietis ir saimnieks – čakls, radošs, ar raksturu, neatlaidīgs un vienmēr augošs! Tā arī mēs, šīs vērtības godājot, katru rītu ceļamies – ejam darbos, lai koptu savu sētu un sarūpētu to, kas gan cilvēkam, gan dabai labs un nepieciešams. Attīstāmies, mācāmies un augam, lai nodotu savus produktus un zināšanas aizvien tālāk. Dienas beigās pateicībā baudām un priecājamies par visu, kas dots, padarīts un vēl tikai priekšā,” tā par savu nodarbošanos saka zemnieku saimniecības “Baļļas” saimnieki Ieva un Helmuts Bergholdi.

Saimniecību dibinājis Ievas tētis Krišjānis 1992. gada 16. jūnijā savās dzimtas mājās “Baļļās”, kas atrodas Kuldīgas novada Turlavas pagastā. Kopš 1994. gada, kad “Baļļās” ieradās pirmais bišu strops, saimniecība ir krietni augusi un specializējusies biškopības produktu ražošanā un tirdzniecībā.

Baļļa pilna ar medu

Šoziem bites labi ziemojušas, un tas dod labu startu jaunajai sezonai. Bergholdi apkopj 400–600  bišu saimes sezonas laikā,  un paši saka, ka saražotā produkcijas apjoma pietiek Latvijas tirgum, bet ražošana jāpaplašina, lai varētu uzsākt eksportu. 2022. gadā ievākta rekordraža, 2023. gads bijis pieticīgāks. Tā kā pēdējos gadus trīs Eiropā vērojama medus tirgus stagnācija, īpaša uzmanība saimniecībā tiek pievērsta biškopības blakusproduktu – ziedputekšņu, bišu maizes un propolisa – ražošanai. Pēc šiem dabiskajiem uztura bagātinātājiem pieprasījums aug. Šovasar tiek plānots pirmo gadu uzsākt bišu māšu peru pieniņa ievākšanu. Process piņķerīgs, jau tā saspringtajā vasaras sezonā prasa papildu laika resursu, bet labāk pamēģināt, nekā domāt, kā būtu, ja būtu – noteic  Bergholdi.

“Baļļas” specializējas monoflorā medus ražošanā. Patlaban   saimniecība piedāvā piecus dažādus medus veidus – dažādu ziedu, lapu izsvīduma jeb meža medu, liepziedu medu, griķu ziedu medu un krēmveida medu. Katru gadu izdodas nedaudz ievākt pavasara ziedu – kārklu, augļu dārzu un pieneņu medu no uzskaitītajiem augiem dažādās kombinācijās – viss atkarīgs no laikapstākļiem. Pirmo medu parasti izķer kā karstus pīrādziņus, tā, ka īsti iekļaut pastāvīgajā piedāvājumā nekā nesanāk – stāsta saimnieki. Arī viršu medus pēdējā burciņa šogad izpārdota jau decembrī. Paplašinot savu produkcijas sortimentu, “Baļļas” gatavo dažādus medus maisījumus, vaska sveces un citus izstrādājumus no bišu labumiem. Pārdotā uzskaite gan rāda, ka latvieši ir visai kūtri gardumu pircēji paši sev – nosaka Ieva. Kā dāvanu citam uzdāvināt, jā, bet sevi palutināt ar ko neparastāku – nē. Tā kā medus kārumu tirdzniecība galvenokārt ir dāvanu laika aktivitāte.

Ceļš pie pircēja

Bergholdi saka, ka ražošana ir tikai “pirmā sērija” stāstā. Lai par savu darbu saņemtu atbilstoši, prece jāprot pārdot. “Baļļu” saimnieku mērķis ir pārdot savu produktu ar maksimālu  pievienoto vērtību. Tur nozīme ir visam – kvalitatīvam saturam, iepakojumam, stāstam par tapšanas procesu un vietu, klientu servisam un vēl daudzām niansēm. 2008. gadā Bergholdi atvēra savu veikalu Kuldīgā “Baļļas medus un bišu lietas”. Veikals ir kuldīdznieku un pilsētas viesu iecienīta iepirkšanās vieta, tur var iegādāties ne tikai saimniecības labumus bet arī citus Latvijas ražotāju produktus veselībai un skaistumam. “Baļļu” veikls ir arī Kurzemē lielākais biškopības inventāra un aprīkojuma tirgotājs, tādējādi kļūstot par atbalstu Kurzemes biškopjiem. Vaska pārstrādes pakalpojumi, bišu barības sagāde, nepieciešamā inventāra nodrošināšana sezonā un bieži vien vienkārši labs padoms kolēģiem biškopjiem – tā ir daļa no saimniecības ikdienas.

Otrs būtisks tirdzniecības kanāls ir B2B sektors – sadarbība ar citiem mazum un vairumtirgotājiem. Sadarbības partneri var pasūtīt produktus gan ar “Baļļu” marķējumu, gan ar pasūtītāja zīmolu.

Pandēmijas izraisītā tirdzniecības paradumu maiņa rosināja “Baļļu” saimniekus izvērtēt iespējas pārdošanā un aktīvi pievērsties saimniecības internetveikala medusballa.lv popularizēšanai. Aktīva komunikācija sociālajos tīklos Facebook, Instagram un Tik-tok platformās ir reāls darbs, kas tiek plānots mēnešiem uz priekšu. Šie arī ir galvenie šo labumu reklāmas kanāli. Tā nu tagad “Baļļu” saražotie produkti un biškopības inventārs ir nopērkami visā Latvijā un pasaulē.

Viens no saimniecības īpašajiem piedāvājumiem ir iespēja iegādāties produktus bez iepakojuma (zerowaste ). Saimniece min: “Ne mēs paši vairs tiekam ar iepakojumu kalniem galā, ne zeme to jebkad spēs pārstrādāt”. “Baļļu” lejamo medu un fasējamos bišu produktus var iegādāties gan saimniecības veikalā, gan pie sadarbības partneriem zerowaste veikalos. “Nodrošinām ar medu un ērtiem fasēšanas traukiem, lai katrs klients var nākt ar savu trauciņu un ņemt, cik grib. Ņemam atpakaļ arī savu produktu tukšo stikla taru un dodam atlaidi nākamajam pirkumam.”

Prieks par paveikto

Uz jautājumu, kādi ir “Baļļu” saimnieku galvenie enerģijas avoti un motivācija attīstīt savu uzņēmumu, atbilde ir ātra – mums patīk tas, ko darām! Bites ir apbrīnojamas, pašas ar savu lietu kārtību un noteikumiem, mēs esam tikai vērotāji un varam mēģināt to izprast un piemēroties tām. Arī pārdošana un reklāma ir interesanta un mūsdienās ļoti mainīga vide. Ir, kur augt un mācīties 24/7, – smej Ieva. Protams, gandarījumu sniedz arī citu novērtējums. 2022. gada pavasarī Latvijas Biškopības biedrības organizētajā konkursā “Baļļas” tika nominētas kā “Veiksmīgākais biškopības zīmols digitālajā vidē”.

Augstākais sava darba novērtējums Bergholdiem šķiet tā paša gada rudenī Zemkopības ministrijas konkursa “Sējējs 2022” saņemtā laureāta balva nominācijā “Gada lauku saimniecība”. Ikdiena paiet darbu ritumā, pašiem nešķiet, ka paveikts tik daudz. Šāds novērtējums no malas ļauj arī pašiem sev uzsist uz pleca un teikt – esam malači, mums izdodas!

Kopā ir spēks

“Baļļām” piederošie zemes  hektāri tiek izmantoti tikai kā dabiskie zālāji un bišu ganības. Tā kā saimniecība ir specializējusies monoflorā medus ievākšanā, bišu saimes sezonas laikā tiek izvestas uz ganībām, arī sētajās platībās. Saimnieki priecājas – gadu gaitā ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar apkārtējiem zemniekiem, tiek saskaņota bišu saimju izvietošana sējumos ar mērķi gūt abpusēju labumu. Sētajiem augiem ir apputeksnētāji un augstāka ražība, savukārt biškopim – iespēja iegūt papildus ražu!

Bergholdiem ļoti būtisks aspekts ir dalīšanās ar savu pieredzi. Mācīties, attīstīties pašiem un dalīties ar savām zināšanām ar tiem, kam tas nepieciešams – tā ir pilnīgi dabiska lietu kārtība – saka Helmuts. Tādēļ jau trešo gadu sadarbībā ar Latvijas Biškopības biedrību “Baļļās” tiek organizētas praktiskās nodarbības “Prakse Baļļu dravā”.

Mūsuprāt, darbojoties pie stropa, visveiksmīgāk iespējams iegūt iemaņas biškopībā, kā arī sajust – “es varu, man izdosies!” – tā saimnieki. Prakse noris visas dienas garumā, no rīta puses teorētiskās mācības par konkrēto veicamo uzdevumu, tad, aidā, uz dravu pielietot zināšanas praksē! Kopumā astoņās nodarbībās visas vasaras garumā secīgi tiek apgūti visi bišu kopšanas darbi. Turklāt iegūtas jaunas pazīšanās, kontakti un pats svarīgākais – atbalsts no profesionāļiem. Šajā pavasarī medusballa.lv sadaļā “Biškopības kursi” ievietojām jaunu piedāvājumu interesentiem – individuālas konsultācijas savas dravas izveidē un praktiskajā biškopībā. Par mūsu tēmu zinām patiešām daudz, pieredze krāta gandrīz desmit gadus. Kādēļ gan turēt sveci zem pūra?  – tā saimniece.  Bergholdu pārliecība – daloties un sadarbojoties mēs varam radīt patīkamāku, harmoniskāku vidi sev un citiem, dot savu artavu kopējā labumā.

Vendija Madara Kancāne,
LLKC Kuldīgas biroja lopkopības konsultante/biroja administratore

Foto: no ģimenes arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru