“Pērle rada” Engurē

GalerijaPrint

Pēdējo gadu notikumi ne vienam vien lika padomāt par pārcelšanos uz laukiem. To lika gan ekonomiskie, gan ekoloģiskie, gan drošības apstākļi. Viena lieta – iegādāties vai mantot īpašumu, otra – kā ar to visu tikt galā. Kādam tas izrādījies par darbietilpīgu, bet kādam citam – pavēris jaunas iespējas.

Atjauno bijušo Mācītājmuižu

Šoreiz stāsts par piepildīto un interesanto. Tukuma novadā, pašā Engures centrā, Jūras ielā 66, redzēsiet atjaunotu ēku – bijušo Mācītājmuižu. Tā ir ēka ar senu vēsturi, kas būvēta 1803. gadā kā dzīvojamā ēka, kurā bijusi gan skola, gan doktorāts, gan kinoteātris, gan vienkārši dzīvokļi. Bet pirms 10 gadiem, pamesta un vientuļa, tā piesaistīja divu jaunu cilvēku uzmanību. Vedot vecāko dēlu uz burāšanas nodarbībām Engurē un katru reizi braucot garām šai ēkai, šķita, ka tā jāsakopj un jāizveido vieta dažādām sabiedriskām aktivitātēm. Tā Daina un Ainārs Dubras ar bērniem no pilsētas pārcēlās uz laukiem, precīzāk sakot, uz piekrasti, lai ķertos pie savas ieceres realizēšanas, jaunības maksimālismā cerot, ka tas būs salīdzinoši ātri paveicams. Šajā laikā sakuplojusi arī Dubru ģimene – vecākajam dēlam Kārlim jau 18 gadu, Ullai Katrīnai – 16, Annikai Luīzei – 11 gadi, Krišam Jānim – 9 gadi. Sākumā šķita, ka, ieguldot savus līdzekļus, pa vienam stūrītim vien izdosies māju izremontēt. Bet ēkas koncepta izveide un arhitektu piesaiste vien paņēma trīs gadus. Ģimene saprata, ka bez fondu līdzekļu piesaistes galā netiks.

Top vieta radošām nodarbēm

Rezultātā ar LEADER projektu atbalstu divās iniciatīvās tapa renovēta ēka ar mājvietu radošām nodarbēm, meistarklasēm, svētku pasākumiem. Ēkai apkārt plešas liels pagalms ar ēnu sniedzošiem kupliem kokiem, kurā novietotais konteiners sākotnēji kalpo kā darbnīca mākslinieciskām aktivitātēm vasaras laikā, kamēr notiek remonts. Tā sākotnēji iesākās “Radošā sēta” – pagalms, kur atpūsties, iesaistīties aktivitātēs, iznomāt SUP dēļus. Saimnieki ir aizrautīgi burātāji un vēlas popularizēt šo nodarbi, atbalstot arī jaunos burātājus. Šim nolūkam tika izveidots zīmols Pērle rada un mājaslapa www.perlerada.com, kurā varēsiet izlasīt visu par SUP dēļiem, iegādāties Dainas lolojumus – dabīgu šķiedru apģērbus no kaņepes, vilnas, kokvilnas, ko gatavo saimniece pati, pielietojot dažādas apstrādes tehnikas. Domājot par ilgtspējību, tiek radīti apģērbi un aksesuāri no materiāliem, kas kalpos ilgu laiku, būs ādai un videi draudzīgi. Tie, kuriem rocība atļauj, var iegādāties arī pašdarinātas kašmira šalles, tikai jājautā un jāpasūta. Šobrīd pasaulē sarūk dabīgo materiālu – zīda, kokvilnas, vilnas – apjomi sakarā ar vides aizstāvju iniciētiem pasākumiem, tāpēc šo materiālu izstrādājumu apjoms samazināsies un cenas celsies. Atbraucot uz Mācītājmuižu, varēsiet iegādāties gan batikotus, krāsotus un citādās tehnikās darinātus t-kreklus, cepures, austas šalles, džemperus, oriģinālas zeķītes ar zīmolu Pērle un vēl daudz citu lietu.

Kāpēc “Pērle rada”?

Kāpēc nosaukums “Pērle rada”? Ilgi domājot, saimnieki nosaukumam piegāja pavisam vienkārši. Pērle ir Latvijā atpazīstams vārds, tas līdzīgi skan un ir ar tādu pašu nozīmi citās valodās, saprotams ārzemniekam. Bet “rada” tāpēc, ka radošā sēta, radošās darbnīcas, kur katrs var iemēģināt savu roku. Kādas nodarbes šeit tiek piedāvātas? Kad vakaros paliek tumšs, var skatīties kino, tikai jāseko reklāmām. Brīvdienās – radošās dienas visai ģimenei. Piemēram, atnāc ar savu veco krekliņu, saplīsušām krellēm un radi kaut ko jaunu. Vispopulārākā esot batikošana. Tad porcelāna meistarklases, austeru bufete un beigās austeru čaulu izmantošana Ziemassvētku rotājumu gatavošanai. Daina pati vada arī gleznošanas studiju, aicinot mierpilnā atmosfērā veikt radošus eksperimentus. Ja būs vēlme, varēsiet sev uzaust šalli, izgatavot dekorus un vēl un vēl… Atjaunotā Mācītājmuiža aprīkota ar visu vajadzīgo nodarbību vadīšanai. Pat klavieres te var izmantot.

Prasme dažādot piedāvājumu

Kopā šis viss ir ģimenes uzņēmums SIA “Engures Tehnoloģiju centrs”, kas nodarbojas ar programmēšanu starptautiskā mērogā, piedāvājot arī vietējas nozīmes pakalpojumus. Tā, piemēram, tapa LLKC Tukuma konsultāciju biroja zivju katalogs “Piekrastes gardumi jūsu galdam”, kura veidošanā iesaistījās Ainārs. Daina atzīst, ka laukos ar vienu nodarbi iztikt būtu grūti, laiku pa laikam nepieciešami papildu ieguldījumi. Tāpēc nākas pielāgoties tirgus pieprasījumam un dažādot savus piedāvājumus. Ziemas periodā laukos ir tukšāks un klusāks. Bet četri bērni prasa būt radošiem un varošiem. Papildus uzņēmums piedāvā telpu un darbavietas nomu, pieejamas “kabīnītes”  attālinātām sapulcēm un neliela konferenču zāle. Izbūvēti arī viesu apartamenti ēkas augšstāvā, ja nu kādam nepieciešamas naktsmājas.

Ēkā tiešām ir mierpilna atmosfēra ar jūtamu mākslinieces klātbūtni, un tajā pašā laikā ar urbāno un digitālo piesitienu. Un,  ja vajag, Daina var palīdzēt vīram programmēšanas darbos. Abi piedalījās arī Mājas kafejnīcu dienās. Kā viņi to visu spēj, ņemot vērā lielo ģimeni? Tas man palika noslēpums. Vienkārši ir jādara. Bet tas jau vēl nav viss. Cilvēkam labākajos gados vienmēr gribas sevi realizēt sabiedriskās aktivitātēs, dodot ieguldījumu vietējā kopienā. Mācītājmuižas ēkā mājvietu atradusi arī biedrība “Piekrastes konvents”, kas darbojas kā iedzīvotāju iniciatīvu realizētājs. Pateicoties dažādu fondu līdzekļu piesaistei un iedzīvotāju iniciatīvai, organizēti Kandavas kafijas svētki, kino vakari, matemātikas privātstundas, pagasta svētki, info pasākumi jauniešiem par ES zaļo kursu un digitālo Eiropu u. c. Daina kopā ar vietējiem iedzīvotājiem iesaistījās Viedo ciemu projektā. Šis process nebija viegls, jo “pateicoties” kovida periodam, dažkārt ir apgrūtināta komunikācija, grūti nodot informāciju, ne vienmēr sociālie tīkli palīdz, ja tajos neskatās. Tāpēc tika izveidota WhatsApp grupa aktīvistiem. Ar iedzīvotāju iniciatīvu uzsākts jautājums par Jūras ielas renovēšanu, lai izveidotu gājēju pārejas uz jūru. Process ir garš un birokrātija milzīga, bet kopā ar Latvijas valsts ceļiem šis jautājums ir iekustējies, un izskatās, ka rezultāts būs. Pateicoties jauniešu iniciatīvai un veiksmīgai sadarbībai ar basketbola skolu “Tukums” un Engures pagasta pārvaldi, Engurē tagad ir atjaunots basketbola laukums.

Jārēķinās ar vietējām tradīcijām

Kā dzīve laukos ir iespējama? Pēdējo gadu tendence pārcelties uz laukiem ciemiem devusi jaunus iemītniekus, kuri nāk ar savām idejām par dzīves uzlabošanas pasākumiem. Jārēķinās ar vietējo iedzīvotāju tradīcijām un kopējo noskaņu. Ja šī mijiedarbība norit pozitīvā gaisotnē ar mērķi uzlabot savas dzīves kvalitāti un radīt pievilcīgu vidi dzīvošanai, kopīgiem spēkiem tas izdosies. Pēdējos gados Engure kļuvusi sakoptāka, pievilcīgāka dzīvošanai, aktivizējušies mazie ražotāji un pakalpojumu sniedzēji. 2018. gadā Daina atvēra savu sētu LLKC pasākumam “Atbrauc ciemos pie zvejniekiem”, lai iepazīstinātu ar aktivitātēm bērniem. Pieredzes apmaiņas braucienos šeit pabijusi ne viena vien lauksaimnieku grupa, lai smeltos iedvesmu.  Brauciet, skatiet, baudiet! Apciemojiet Radošo sētu Engurē, kur saimnieki radījuši patīkamas pārmaiņas. Būs kafija, saldējums un varbūt kas vairāk. Dainai padomā iekārtot dārzu, savākt vēsturiskās liecības par ēku, lai apmeklētāji sajustu vēsturisko auru un salīdzinātu ar šodien redzēto. Darāmā vēl daudz. Un tikai tā dzīve laukos ir iespējama.

Jana Tramdaha,
LLKC Tukuma biroja vadītāja

Foto: no ģimenes arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru