Pieredze dažādu kultūraugu audzēšanā Madonas novadā

GalerijaPrint

Jūlija nogalē Jēkabpils puses interesentu grupa apmeklēja Madonas novada saimniecības, lai iepazītos ar bioloģiskās un integrētās saimniekošanas metodēm Bērzaunes pagasta SIA “Atpūtas Z” un Vestienas pagasta saimniecībā “Jāņkalni”.

Brauciena dalībniekus Bērzaunes “Atpūtās” sagaidīja saimnieks Ivars Ķirps ar stāstījumu par saimniecības izveidošanu, gūto pieredzi un atziņām daudzu dažādu kultūru audzēšanā. Saimniecības attīstība nav noritējusi gludi un bez sarežģījumiem. Bioloģiskā saimniekošana prasa daudzu nosacījumu ievērošanu, no vairāku kultūru audzēšanas nācies atteikties. Saimniecības lauki ir nelieli, 350 ha izvietoti 105 laukos. Šogad tiek audzētas 18 kultūras, bet citos gados audzējamo kultūru skaits ir svārstījies no 20-30: auzas, rudzi, zirņi, vasaras un ziemas vīķi, āboliņš, griķi, ripsis, amarants, mārdadzis, facēlija, daglītis, sinepes, idra, ķimenes, ežziede, koriandrs un vairākas citas. Kaņepes un linus saimnieks neiesaka audzēt. Lielākās grūtības sagādā nezāļu apkarošana un novākšana. I. Ķirps iesaka audzēt maksimāli vairākas kultūras kopā un maksimāli izmantot pasējas. Brauciena dalībniekiem ir iespēja apskatīt saimniecības laukus. Vienā no tiem nesen nokults ripsis, tur tagad aug āboliņš, citā laukā aug zirņi ar āboliņu, rudzi ar vīķiem. Sēklu gan saimnieks iesaka pirkt sertificētu, tad ir pavisam cita raža un kvalitāte. Produkcija tiek realizēta Lietuvā un “Eļļas ķēķī” Rīgā.  Brauciena dalībniekiem bija iespēja apskatīt graudu kalti, sēklu un graudu šķirošanas un attīrīšanas iekārtas, uzglabāšanas noliktavu Madonā. Ivars Ķirps slavē savus darbiniekus, agronomu, viņa paša ziņā ir ekonomiskie aprēķini un lēmumu pieņemšana. Jebkurā brīdī viņš ir gatavs pārorientēties un uzsākt darīt ko citu.  

Zemnieku saimniecība “Jāņkalni” ir Ozoliņu ģimenes saimniecība, kas trijās paaudzēs nodarbojas ar augļkopību. Brauciena dalībniekus sagaida Ilze un Sandis Lasmaņi un pastāsta par saimniekošanu. Saimniecībā tiek pārņemtas un turpinātas iesāktās augļkopības tradīcijas, aizrautīgi papildinot tās ar jaunām idejām. Sandis brauciena dalībniekiem pastāsta par to, kā “Jāņkalnos” audzē melleņu stādus, atjauno rabarberu laukus, kā tiek ierīkoti, laistīti, kopti melleņu, aveņu un citi stādījumi. Interesi izraisa pagājušajā gadā ierīkotais aveņu stādījums, tiek aizgūtas jaunas idejas. Ilze iepazīstina ar produkcijas pārstrādes procesu un garšīgajiem, veselīgajiem augļu un ogu produktiem: sulām, ievārījumiem, sīrupiem, sukādēm, konfektēm, tējām. Visiem ļoti garšo melleņu sula un dažādās sukādes. Produkti ir dabīgi un roku darbs. Pieredzes brauciens notiek melleņu ogu lasīšanas laikā, stāvlaukumā daudz automašīnu, cilvēki ieradušies šeit paši salasīt un nopirkt ogas. Izstaigājuši plašos dārzus, arī brauciena dalībnieki var mieloties ar garšīgajām un veselīgajām mellenēm.

Pieredzes brauciens notika LAP 2014.-2020. pasākumā “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana”.

Anita Putka,
LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Foto galerija: 

Pievienot komentāru