Pieredzes apmaiņāpie Igaunijas saimniekiem
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Preiļu biroja konsultanti kopā ar lauksaimniekiem novembra sākumā devās divu dienu pieredzes apmaiņas braucienā uz Igauniju. Brauciena mērķis bija smelties pieredzi Igaunijas saimniecībās, aplūkot mājražotāju produkcijas pieprasījuma un sortimenta veidošanu, kā arī gūt ieskatu igauņu ražošanas tendencēs un tūrisma piesaistes iespējās un attīstībā.
Vispirms apmeklējām Kõpu Külastuskeskus - Kepu apmekletāju centru, kas atrodas Vīlandes apriņķī. Apmeklētāju centrs atrodas ēkā, kas agrāk bijusi pienotava. Patlaban tur ir ļoti mājīgi un jauki, apmeklētājiem ir iespēja apskatīt nelielu ekspozīciju par vēsturiskajiem apģērbiem. Gaiteni caurvij attēli ar vēstures liecībām par ēkas attīstību un izmaiņām laika ritumā. Apmeklētāju centra zālē skatījām interesantu video filmu par reģionu.
Apmeklējām lielāko piena lopkopības saimniecībā reģionā. Nozīmīgākais virziens ir piena lopkopība un piena ražošana, kā arī graudkopība. Saimniecībā vairāk par 600 slaucamajām govīm, slaukšana notiek paralēla tipa slaukšanas zālē. Saimniecībā redzējām teļu dzirdīšanas robotu – automātisku barošanas iekārtu, kurā iepējams iestatīt barošanas reižu skaitu un ilgumu. Teļi saimniecībā tiek dzirdināti 5 reizes dienā. Jāteic, ka mūsu puses saimnieki ar slaukšanas robotiem saskaras bieži, bet šāda veida robotu visi dalībnieki redzēja pirmo reizi. Saimniecībā pievērsta liela uzmanība dezinfekcijai un sanitāro normu ievērošanai, kas tiek piekopta augstā līmenī un tas bija manāms ik uz soļa. Pamatā saimniecība nodarbojas ar piena lopkopību, papildus realizē teles, kā arī audzē bullīšus – gan vaislai, gan arī nobarošanai. Saimniecībā paši ražo arī lopbarību, skābbarību arī pilngraudu skābbarību, tādējādi kvalitatīvas lopbarības sagatavošana nesagādā problēmas. Arī barības devas rēķina paši. Būtiski ir arī tas, ka saimniecībā uz vietas strādā veterinārārsts, kurš atvieglo saimniecības ikdienu un problēmsituācijas saimniecībā rodas retāk, jo tiek veikti visi profilaktisie pasākumi un strādāts pie tā, lai ganāmpulks būtu vesels.
Tālāk devāmies uz Pērnas tūrisma saimniecību Mulgi pēc īpašās garšas. Apskatījām piedāvātās iespējas tūristiem, naktsmītnes un īpašo lauku vides un ainavas saglabāšanu. Mazas lauku mājiņas – katra kā individuāls namiņš. Istabiņās viss ieturēts vienotā lauku stilā un rada patīkamu un vienotu koptēlu. Nogaršojām arī dažādu dārzeņu čipsus – pastinaku, batātes, skābu kāpostu, biešu u. c. Mulgi čipsi tik gatavoti no dabīgām izejvielām, un sāls tiem pievienots pavisam nedaudz.
Dienas noslēgumā apmeklējām Rohekaldas dārzu saimniecību. Tajā aktīvā sezona ir noslēgusies, lai gan tūlīt sāksies Ziemassvētku eglīšu tirdzniecība, saimniece teic, ka tas tomēr nav saimniecības primārais virziens. Galvenais ir vasaras puķu audzēšana, apzaļumošana un apzaļumoto objektu apkopšana un uzturēšana. Šī ir diezgan populāra pieeja ārzemēs, bet pie mums pagaidām nav iemantojusi lielu atcaucību, jo lielākā daļa klientu to dara paši. Bet tam viennozīmīgi nākotne, jo mūsdienu darba ritms un cilvēku aizņemtība liek izvērtēt savas iespējas un darīt pašam to, kas labāk padodas un patīk. Saimniecībā tiek audzētas arī 30 šķirņu vīnogas – gan uz lauka, gan siltumnīcā. Lielākā daļa šķirņu ir ļoti ziemcietīgas, te nodarbojas arī ar vīnogu stādu tirdzniecību.
Otrā diena sākās ar ekskursiju Kildu stallī un dzīvnieku fermā. Ļoti netipiski, bet agrāk šajā vietā bijusi skola, šobrīd tur atrodas mūsdienīga viesnīca ar istabiņām, kuru dizains saistās ar kādu no mācību priekšmetiem, kas tur kādreiz mācīti. Istabiņas tā arī nosauktas – matemātikas, fizikas u. c., ir arī direktora kabinets – īpašs numuriņš ar papildu “ekstrām”. Viesnīcā jūtams lielisks dizaina apvienojums – mūsdienīgais ar senatnīgo ļoti baudāmā izpildījumā.
Viesnīcai uzbūvēta piebūve, kas kalpo kā zirgu stallis ar vietu 30 zirgiem. Lielākoties tie ir sporta zirgi – dārgākais no tiem ir 280 000 eiro vērts, lai gan menedžeris teic, ka cenu griesti sporta zirgiem nemaz neeksistē un zirga cena var būt mērama pat vairākos miljonos. Zirgi staļļos tiek atbilstoši kopti, baroti un uzturēti labā kondīcijā. Kildu ir iespēja izmantot laukumu izjādēm un treniņiem, kas aprīkots ar mūsdienīgu laistīšanas sistēmu. Segums un tā kvalitāte ir ļoti būtiska sportistiem, lai varētu nodrošināt pēc iespējas augstāku kvalitāti. Kildu ir pieejams arī slēgts angārs – laukums izjādēm sliktākos laika apstākļos, kā inovācija tiek atzīmēts īpašais materiāls, kas pievienots smiltīm, lai varētu nodrošināt atbilstošu mitruma līmeni jebkurā gadalaikā, un segums neputētu. Arī šeit uzturēšanai tiek pievērsta īpaša uzmanība, segums katru dienu tiek līdzināts, lai nodrošinātu atbilstošās prasības un augsto kvalitāti.
Vēl Kildu ir iespējams aplūkot mini zoo – zirgus, kazas, aitas, pīles un trušus, kas lieliski iekļaujas vienotā stilā un spēj iepriecināt pat rūdītu lauksaimnieku sirdis. Lai arī lielākā daļa no pieredzes apmaiņas brauciena dalībniekiem ir lauksaimnieki un gandrīz ikvienam mājās ir kāds no šiem dzīvniekiem, tas nemazināja prieku un interesi aplūkot šos dzīvniekus. Patiesībā šī ir jauka ideja un laba pievienotā vērtība par labu naktsmītnes izvēlei gan ģimenēm ar bērniem, gan ikvienam pilsētniekam, kam tuva daba un lauku vide.
Apmeklējām Pāla saimniecību, kura specializējas graudu, linu, rapšu, āboliņa audzēšanā. Saimniecība ražo un arī veic graudu uzglabāšanu. Graudu kaltēšana saimniecībā tiek veikta kooperējoties, kas veicina sadarbību ar citām lauku saimniecībām. Blakus nozare ir ugunsdrošo ķieģeļu ražošana. Šobrīd saimniecībā tiek veidotas telpas arī citu uznemumu preču glabāšanai.
Olustvēres muiža – viena no Igaunijas vislabāk saglabātajām muižām, ko ieskauj angļu tipa dārzs ar augstām akmens sienām. Muižas galvenajā ekā atrodas tūristu apkalpošanas centrs, te iespējams apskatīt ekspozīcijas un senatnīgās muižas istabas un zāles. Uzņēmējiem, kas nodarbojas ar tūrismu, ikkatrā gadalaikā ir jāprot parādīt un atspoguļot tūristiem savas vietas unikalitāti un burvību, lai arī nesezonā būtu apmeklētāji. Muižas komplekss ir gana liels un vienā no ēkām ir skola, citā amatnieku darbnīcas. Papildus modernajai muižas ēkai uzmanību piesaista muižas pārvaldnieka māja, sarkano ķieģeļu govs kūts, pienotava, vārti, spirta brūzis un šķūnis. Vairākās ēkās ir izvietotas putnu izbāzeņu, koka zirgu un antīku mēbeļu kolekcijas. Ir iespēja apmeklēt rokdarbu un vilnas istabas, smēdi, keramikas darbnīcu un spirta brūzi.
Pieredzes apmaiņas brauciens sniedza iespēju paplašināt savu redzesloku, ielūkoties Igaunijas saimniecību pieredzē, tūrisma nozarē un gūt dažādas atziņas un idejas turpmākajai darbībai. Priecē lauksaimnieku aktivitāte un vēlme no lauku darbiem “brīvākā brīdī” ielūkoties citu zemnieku ikdienā. Paldies ikvienam, kas piedalījās un piepildīja šīs divas dienas ar jaukām emocijām!
Iveta Sondore,
LLKC Preiļu biroja uzņēmējdarbības konsultante
Ivetas Sondores foto
Pievienot komentāru