Robots – moderns palīgs zemnieku saimniecībā “ Cīrulīši”

GalerijaPrint

Madonas novada Mētrienas pagasta z/s “Cīrulīši “ar piena lopkopību nodarbojas jau no 1989. gada. Tumanovu ģimene uzsāka saimniekošanu ar četrām govīm, veco kūti un pamazām ieaudzēja ganāmpulku. Vecāku iesākto darbu nu jau no 2007. gada turpina meita Iluta Oša ar vīru Andreju.

Ar Eiropas Savienības fonda (ELFLA) atbalstu tika īstenots projekts “Piena nozares modernizācija zemnieku saimniecībā “Cīrulīši”. Tika nolemts attīstīt piena lopkopību tādā līmenī, lai pašiem būtu vieglāka ikdiena, lai pietuvotos mūsdienu prasībām atbilstīgiem apstākļiem. 2020. gadā tika uzsākta un arī pabeigta jaunās fermas celtniecība 70 govīm, bet ar jaunlopiem kopā ir ap 120 dzīvnieku. Par modernizācijas projekta naudu ir veikta fermas būvniecība, iegādāts aprīkojums, izņemot robota iegādi. Robotu  “Cīrulīšu” saimnieki iegādājās par savu naudu. Slaukšanas robota “Fullwood Packo” uzstādīšanu veica igauņu firma “Tiidumāe Groupp OŪ “, kas arī turpina veikt robota uzraudzību. Slaukšanas robotā ir organizēta brīva virzības sistēma govīm.

Saimnieki ir priecīgi, ka robots ļauj strādāt mūsdienīgi, attālināti sekot līdzi tam, kas notiek sistēmā. Robota programmatūra nodrošina apjomīgu datu materiāla un pārskata informācijas pieejamību. Tādā veidā var gūt lielāku ieskatu par govju veselību, auglību, produkciju un tās kvalitāti. Saimniekam vairs nav jāpavada garas stundas fermā, nav jāsaskaras ar cilvēku resursu trūkumu. Slaukšanas robots nekad nekavē darbu, nekad nav darbā iereibis,  vienmēr ir spējīgs strādāt. Ja kādreiz pārtrūkst elektrības padeve, tad rezerves variants ir strāvas ģenerators.

Z/s “Cīrulīši” ganāmpulkā pamatā ir Holšteinas melnraibās un Holšteinas sarkanās slaucamās  govis. Tagad piena izslaukums ir palielinājies līdz 11 t no govs gadā. Liels darbs tiek ieguldīts arī ganāmpulka ģenētiskajā izkopšanā.

Govis tiek barotas ar pašu izaudzētiem kviešiem, miežiem, lucernu, āboliņu, zālājiem. No “Dobeles Dzirnavnieka“ tiek  pirkta barība ievietošanai robotā, bet pārējās piedevas tiek pirktas no dažādām firmām, izvērtējot labāko piedāvājumu.

Z/s “Cīrulīši “, īstenojot arī LAD projektu, iegādājās modernāku zāles lopbarības sagatavošanas  tehniku. Ganāmpulks tiek visu laiku nodrošināts ar miksēto barību.

Zemnieku saimniecības “Cīrulīši “īpašnieku sapnis nākotnē ir iegādāties barības piestūmēju, jo šobrīd tas ir smagākais darbs -panākt, lai barība būtu govīm aizsniedzama.

Inguna Akmentiņa,
LLKC Madonas KB lopkopības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru