Saimniecība pauguru apskāvienos
Ivetas un Gunta Joguru “Lejiņas” ir neliela saimniecība apkārtējo pauguru apskāvienos Alūksnes pusē, Annas pagastā. Vienā pusē mazītiņa upīte un apkārt tikai meži, meži. Saimniecība ir pirmreizējās augu izcelsmes produktu pārstrādes mājražotāja, ražo dažādus lauku labumus – tējas, sukādes, ievārījumus, sīrupus, kaltējumus, pulverus un citus gardumus. Pavasarī tiek audzēti tomātu, paprikas, dārzeņu un dažādu garšaugu dēsti.
Iveta un Guntis saimniecību iegādājās 2004. gadā, māja bija nolaista, lauki aizauguši ar krūmiem un vecām ābelēm. Viņi saimniekot sāka 2014. gadā, jo pa vidu bija peļņas laiks Ziemeļīrijā. Saimniekošanai ņemtais kredīts varēja novest līdz ūtrupei, ģimene pieņēma sāpīgu lēmumu – maizi pelnīt svešatnē dosies mamma. Četrus bērnus audzināt palika tētis, jo saimniecību uzturēt viens pats varēja tikai vīrietis.
Īpašuma attīstīšana tikai pašu spēkiem
Iveta atgriezās mājās un sāka saimniekošanu, audzējot un tirgojot mazos puķu dēstus. Viņa pēc profesijas ir dārzkopis – augļkopis. Īpašuma sakopšana un attīstīšana notikusi tikai pašu spēkiem, palīdzot bērniem. Viss noticis pašmācībā un mācoties no savām kļūdām. Guntis pats uzbūvējis siltumnīcas, ierīkojis apkuri.
Iveta un Guntis ir uz ”tu” ar zaļo saimniekošanu, tīras un zaļas vides saglabāšanu bērnu bērniem. Iveta lepojas ar savā saimniecībā saražotās produkcijas plašo klāstu un daudzveidīgo piedāvājumu patērētājiem.
Pavasaris sākas ar dēstu audzēšanu. Tiek izaudzēti un pārdoti trīs tūkstoši 400 šķirņu tomātu dēsti. Paši saimnieki ir iecienījuši ‘Seržants Peppers’ un zaļos ‘Smaragda’ tomātus. No sēklām izaug 60 šķirņu paprikas un čili pipari.
Ivetai ir mētru un garšvielu kolekcija. Vairāk pieprasītas ir ābolu, greipfrūtu, zemeņu, ananasu, šokolādes, citronkaķu, mohito, Thai, Yakima, ingvera, karameļu un citas mētras. Dārzā aug 30 šķirņu baziliki.
Tējas – visdabiskākās zāles
Tējas tiek vāktas apkārtējos laukos un audzētas dārzā. Iveta uzsver, ka tēja attīra organismu, tās ir visdabiskākās zāles. Pārdomāta izvēle un pareiza sagatavošana tējai ļaus ne tikai palutināt garšas kārpiņas, bet arī uzlabot veselību. No 150 zāļu tēju šķirnēm pircēji ir iecienījuši raudenes, citronmelisas, citronverbenas, malvas, kaķpēdiņu, apelsīnu timiāna un citronu timiāna tējas. Paši saimnieki savas imunitātes nostiprināšanai vairāk izmanto timiāna un malvas tēju, pret klepu – anīsa agastahes auga tēju. Iveta no viena mētras dēsta, to galotņojot, iegūst 300–400 stādiņus.
Piedāvājumā ir 50 veidu sukādes. Par pamatu izmanto pašu izaudzētos ķirbjus un kabačus, kurus mērcē ogu sīrupos. Tā veidojas sukādes ar zemeņu, cidoniju, ingvera un citu ogu garšām.
Saimnieki visu veic divatā pašu spēkiem. Tāpēc mētras un visi augi uz lauka tiek sēti un izstādīti jūlija sākumā, kad beidzas dēstu tirdzniecība. Tiek izmēģināti dažādi svešzemju augi: melnie zirņi, turku zirņi, anīsa agastahe un citi. Vasaras nogalē ir mazāk kaitēkļu un nezāļu. Siltumnīcās katru gadu pirms ražošanas beigām starp tomātiem iesēj baltās sinepes, kuras izmanto kā zaļmēslojumu.
Enerģiju smeļas dabā
Iveta un Guntis enerģiju smeļas dabā, ravējot savas dobes un mežā sēņojot. Guntis ar savu metodiku apkārtējos mežos izsēj baraviku micēliju. Šogad ir laba baraviku raža, kura atkal top dažādos kaltējumos.
Iveta tirgojas pati personīgi, viņa ļoti izteiksmīgi pastāsta par savu preci un atzīst, ka pircējus var piesaistīt tikai ar kvalitāti un atšķirīgu preci kā citiem tirgotājiem. Viņu var sastapt Zaļajos un vakara tirdziņos Alūksnē un Gulbenē. Saimniecības “Lejiņas” ražoto produkciju var sameklēt arī “Novada Garšas” mājaslapā.
Iveta atzīst, ka sākuši darboties mazajā pārstrādē ar domu – ražot garšīgus, veselīgus našķus no lauku dārzeņiem, sēnēm un augļiem, veselīgas tējas, lai nav jāķeras pie tabletēm un uztura bagātinātājiem. Taču pati svarīgākā lieta – ražot tā, lai ir tas ”vaau” faktors ik produktam, lai naktīs var gulēt ar tīru sirdsapziņu un ik jaunu rītu sākt ar radošām idejām garšu pasaulē.
Vaira Vērse, Alūksne
Foto: Vaira Vērse un Sandra Apine (laikraksts “Alūksnes un Malienas Ziņas”)
Pievienot komentāru