Saimniecība “Saules Krasts” audzē dārzeņus un atver pašapkalpošanās veikaliņu

GalerijaPrint

"Saules Krasts" ir Ilzes un Arvja Andersonu ģimenes saimniecība Mālpils pagasta Sidgundā, jeb, kā saka viņi paši: “Saules Krasts” ir viņu ģimenes lolotais sapnis par savu īpašo vietu un saimniecību šeit, Latvijā, pēc 12 gadu prombūtnes Norvēģijā. 

Ilze pēc profesijas ir dārzniece un arboriste, mācījusies Bulduru dārzkopības vidusskolā un sešus gadus Norvēģijā vadījusi savu dārzkopības uzņēmumu "Go Green". Savukārt Arvis ir profesionāls namdaris.

Andersonu ģimene savā saimniecībā audzē dažādus lauka un siltumnīcas dārzeņus. Dārzeņu audzēšanā tiek izmantotas tikai videi draudzīgas saimniekošanas metodes. Ilze ārzemēs apguvusi arī netradicionālas dārzeņu audzēšanas metodes, kuras veiksmīgi tiek izmantotas “Saules Krasta” saimniecībā – lauka dārzeņi tiek audzēti  nevis vagās, bet atsevišķās dobēs, celiņi starp dobēm ir izklāti ar kartonu un mulčēti, tādā veidā ierobežojot nezāļu augšanu un mitruma saglabāšanu dārzeņu dobēs. Dārzeņu audzēšanas dobes patlaban  aizņem 1 ha platību.

Saimniecība 2021. gadā startēja projektā “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības” un saņēma fiansējumu uzņēmējdarbības attīstībai. Ilze un Arvis ir priecīgi, ka par projekta finansējumu varējuši iegādāties minitraktoru, kas saimniecībai bijis ļoti nepieciešams, lai zemes apstrādes darbus varētu veikt paši sev vajadzīgajā laikā un atvieglotu citus darbus, kurus tagad iespējams daļēji mehanizēt, ietaupot gan laiku, gan līdzekļus.

“Saules Krastā” izaudzēto produkciju var iegādāties uz vietas saimniecībā, kā arī pavisam nesen saimniecība atvērusi pašapkalpošanās veikaliņu starp Mālpili un Sidgundu – Upmalās, kur tagad var iegādāties sezonas dārzeņus un zaļumus – redīsus, salātus, sīpollokus un citas lietas, kas audzētas “Saules Krasta” saimniecībā. Ilze ir priecīga, ka veikaliņš pamazām iegūst atpazīstamību un realizētais produkcijas apjoms palielinās.

Tā kā Ilze ir aktīva sociālo tīklu lietotāja, tad klienti visiem jaunumiem, aktuālajiem piedāvājumam un notikumiem saimniecībā var ērti sekot līdzi – Facebook (Saules Krasts) un Instagram (sauleskrastadzive), kur redzama saimniecības ikdiena, izaudzētā produkcija un videi draudzīgā saimniekošanas pieeja un metodes.

Domājot par saimniecības nākotnes plāniem saimnieki saka “Esam ar rokām zemē un skatu mākoņos!” Ar laiku saimniecībā plānots ierīkot arī nelielu augļu un ogu dārzu, lai papildinātu sezonas dārzeņu piedāvājumu ar svaigiem un veselīgiem augļiem un ogām, kā arī izveidot videi un cilvēkiem draudzīgu atvērtā tipa saimniecību, kurā klienti var ne tikai iegādāties sev nepieciešamos dārzeņus, kas audzēti ar bioloģiskām un vidi saudzējošām metodēm, bet arī stāstīt un rādīt cilvēkiem dārzeņu audzēšanas ciklu un dalīties savās zināšanās ar citiem.

Gunda Kazerovska,
LLKC Cēsu biroja konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru