Saimniekošanas dažādošanas pieredze Latgalē
Mājražošanai, amatniecībai, lauku tūrismam un ar to saistītām aktivitātēm patlaban Latvijā ir mainīgs un nepastāvīgs raksturs. Svarīgi ir, lai mazās saimniecības atrastu iespējas, kā pielāgoties esošajiem apstākļiem. Domājot par savu saimniecību jauniem ekonomiskiem uzlabojumiem, 16. jūlijā Jēkabpils puses interesentu grupa apmeklēja Preiļu un Līvānu novadu uzņēmējus, lai iepazītos ar saimniekošanas dažādošanas iespējām un vietējās produkcijas noieta veicināšanas pieredzi.
Ģimenes uzņēmums “NESTER CUSTOM” Preiļos tūrisma attīstības potenciālu ir saskatījis radošajā amatniecībā. Aleksandrs Nestjeruks ikdienā remontē automašīnas, taču viņa radošums un talants izpaužas savdabīgās metāla skulptūrās. 2019. gada pavasarī tapa ģimenes uzņēmums – galerija ar individualizētiem motocikliem un metāla mākslas skulptūrām. Interjers un eksponāti divstāvu ēkā ir radīti no auto un motociklu detaļām savdabīgā stilā. Galerija piedāvā plašu pakalpojumu klāstu.
Preiļu muižas parka teritorijā tika iepazīts vēl viens ģimenes uzņēmums – terases kafejnīca “Pampūkas”. Brauciena dalībnieki varēja uzzināt Ineses un Valda Martinkus mājražošanas un tūrisma attīstības ilggadējo pieredzi. Inese pastāstīja, kā uzņēmumā iesaistīta visa ģimene, kādi ir katra pienākumi, arī par dažādiem atgadījumiem gadu gaitā. Ineses ģimene un darbinieces strādā radoši, arvien izdomājot kādu papildinājumu piedāvājumā. Varējām nodegustēt dabīgu mājas saldējumu ar dažādām ogām un īpašo piedāvājumu – Preiļu siera “Čedars” saldējumu. Uz vietas tika ceptas pankūkas tieši mums ar izvēlētajiem pildījumiem, piedāvājumā arī vegānu un bezglutēna “pampūkas” un citi gardumi.
Turpinot iepazīt Latgales uzņēmēju pieredzi, dodamies uz Aglonu, kur lauku mājā “Upenīte” brauciena dalībniekus sagaida tās saimniece Inese Survilo. Šeit var iepazīties ar videi draudzīgas saimniekošanas pieredzi z/s “Sollomina muiža”, upeņu audzēšanu, latgalisko tradīciju izkopšanu, darbošanos “Kulinārā mantojuma” jomā. Inese pastāsta par senajiem Latgales ēdieniem, piedalīšanos konkursos. Tūrisma piedāvājumā ir arī latgaļu melnā pirts. Ne vienmēr viss norit gludi, jārēķinās arī ar neparedzamiem apstākļiem, tomēr Inese ir optimistiska.
Līvānu novada Rudzātu pagasta “Mālkalns keramikas darbnīcā” sagaida jaunā keramiķe Agnese Čakša. Viņa jāmin kā labs un veiksmīgs piemērs, jo ir samērā ātri un veiksmīgi uzsākusi savu uzņēmējdarbību pēc atgriešanās no ārzemēm. Agnese piedalījās LLKC Jēkabpils konsultāciju biroja organizētajās mācībās jauniešiem, ar savu biznesa ideju startēja konkursā “Laukiem būt!”, ieguva bioloģiskās lauksaimniecības izglītību. Agneses ieceres ir īstenojušās, pie pieredzējušiem keramiķiem apgūts amats, notikušas darbu izstādes, iegūts Līvānu novada pašvaldības finansiāls atbalsts, iesniedzot projektu konkursam "Līvānu novads VAR!". Agneses veidotos māla traukus var atpazīt pēc viņai raksturīgajām nokrāsām, uz traukiem veidotiem augu lapu nospiedumiem un sava zīmodziņa pie trauka. Viņa turpina pilnveidot savas prasmes, ir izveidojusi jaunu māla produktu – aromātiskus māla piekariņus, kuri pildīti ar ēteriskajām eļļām.
Tiekoties ar mazajiem ģimenes uzņēmumiem, ieklausoties viņu stāstos, brauciena dalībnieki pārliecinājās par to radošo ekonomisko un sociālo spēku. Neraugoties uz grūtībām, viņi pauda optimismu un gandarījumu par savu darbu, viņi ir darbīgi un izdomas bagāti. Braucienā iegūta pieredze, kā dažādot saimniekošanu, iesaistīties nišas tūrisma tirgū, radoši izmantot vietējos resursus. Jaunieši pierāda, ka, dzīvojot laukos, ir iespējas attīstīties.
Pieredzes brauciens notika LAP 2014.-2020. pasākumā “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana”.
Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.
Anita Putka,
LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante
Foto: Andris Kļaviņš un Agnese Čakša
Pievienot komentāru