Siers top kā smalks mākslas darbs

GalerijaPrint

Piena aitu ganāmpulku joprojām Latvijā nav daudz. Iluta Straģe Bauskas novada Brunavas pagasta «Lobgalē» pirmās aitas sāka audzēt 2016. gadā. Nu jau intensīvi uzkrāta krietna pieredze. Kopš šā gada jūlija Iluta Straģe ir arī Latvijas Aitu audzētāju asociācijas (LAAA) valdē.

Ideja – no Lietuvas kaimiņiem Biržos

Interese par šo Latvijā mazpazīstamo lopkopības nozari Ilutai radusies, kopjot zemnieku saimniecības «Krišjāņi» slaucamās govis. Bijusi vēlme pēc kaut kā radošāka un lielākas dažādības. Ideju gan aizguvusi no Lietuvas kaimiņiem Biržos, bet aitas viņai patikušas kopš bērnības.

Iluta Straģe stāsta: «Nozare nav Latvijā attīstīta, tas tiesa, bet domāju – perspektīva gan. Ir liela produktu dažādība, ko varam iegūt. Pirmais ražojums bija saldējums no aitu piena, bet dažādajiem sieriem un jogurtiem pievērsos vēlāk, kad ganāmpulks paplašinājās. Aitu pienam ir augstāks tauku un olbaltumvielu saturs, attiecīgi ap 7 un 6% vidēji nekā govīm vai kazām. Tas satur arī daudz A un E vitamīna, zems holesterīna līmenis. Šis piens ir ļoti veselīgs, lai to varētu patērēt svaigā veidā, bet tas labi piemērots arī pārstrādei. Saldējumam nav vajadzīgas nekādas papildu saistvielas, jo tas ir pietiekami trekns un bagāts ar olbaltumvielām. No tā var gatavot visdažādākos sierus – feta, cietos sierus, brī tipa –, jogurtu un, protams, saldējumu. Aitas piens ir uzturvielām bagāts un tā produktus droši var lietot alerģiski cilvēki vai tie, kam netīk kazu piena specifiskā piegarša. Siera gatavošanas pamati ir līdzīgi kā visiem sieriem, tikai to struktūra ir maiga un trausla, līdz ar to tas top kā smalks mākslas darbs.»

Pircēji galvenokārt ir rīdzinieki

Pārtikas un veterinārais dienests pieprasa regulāri (vienu reizi pusgadā) pārbaudīt kādu no produktiem. Bet piena parauga kvalitāte ir jākontrolē reizi mēnesī sertificētā laboratorijā. Viena kilograma siera saražošanai vajagot ap 5–6 litrus aitas piena, bet 10–11 litrus govs vai kazas piena. No aitas izslauc ap vienu divus litrus dienā.

Iluta atzīst, ka piena aitas ir vieglāk aprūpējamas. Tās labprāt uzturas laukā gan vasarā, gan ziemā. Saimniece pārliecināta, ka galvenais ir ganāmpulka kvalitāte, laba šķirne un veselīgas jaunās aitiņas. Aitas ir ļoti ziņkārīgs mājdzīvnieks un tām ļoti patīk dažādi kārumi. Uz slaukšanas telpu tās dodas raiti, jo zina, ka tur gaida garšīgie graudi. Aitas slauc divas reizes dienā, bet uz rudeni, samazinoties piena daudzumam, var slaukt tikai reizi. Patlaban Ilutai slaucamas 60 aitas. Jērus mēneša vecumā atšķir, pakāpeniski atradinot no mātes. Mazie ir lieli ēdāji, tāpēc, lai piena būtu vairāk, labāk to darīt ātrāk.

Iluta Straģe pieteikusies bioloģiskās saimniecības statusa iegūšanai un strādā, lai izpildītu tam nepieciešamās prasības. Viens no svarīgākajiem nosacījumiem ir tīra, dabīga izejviela. Piena aitu šķirne ir Beļģijas piena aitas un Ostfrīzijas piena aitu krustojumi.

Jau ceturto gadu darbu amplitūda ir milzīga – no svaigpiena izejvielas ieguves fermā līdz gataviem gala produktiem. Iluta ar smaidu enerģiski stāsta: «Ja paši spējam pārstrādāt pienu, 300 litru nedēļā, ieguvums ir daudz lielāks. Mūsu pircēji galvenokārt ir rīdzinieki. Mans mērķis – ražot un gatavot kaut ko atšķirīgu, garšīgu un to, kas patīk arī citiem. Ir interesanti tirgū satikt dažādus cilvēkus, runāties un izzināt viņu garšas gaumi un vēlmes. Ideju man tiešām vairāk, nekā spēju realizēt. Aktuālākais ir projekts angārtipa kūts celtniecībai, modernai slaukšanas zālei un jaunai piena dzesēšanas iekārtai. Projekta kopējā summa 46 tūkstoši eiro. Jaunā kūts plānota par pusi lielākam ganāmpulkam.»

Iedzimta uzticība savam pagastam

Ilutas un Jāņa Straģu ģimenē aug pieci bērni. Jaunākajam, Krišam Antonijam, gan vēl tikai divarpus gadu. Vecākā ir meita Luīze, tad Alberts, Agate un Elza. Vīra pārziņā ir zemnieku saimniecība «Krišjāņi». Bērni labprāt Ilutai palīdz lielos un mazos aitkopības darbos. Kopš saimniecībā iegādāti īpašie mīluļi, aitu gani, Polijas Podhales aitu šķirnes suņu pāris, jautrības pietiek gan ganāmpulkam, gan bērniem.

Iluta un Jānis ir īsti brunavieši, arī dzīves ceļš tāpēc savijies kopā. Iluta uzaugusi četru bērnu ģimenē, brāļi un māsas arī tepat tuvumā dzīvo un strādā. Bet vecākiem, Rasmai un Jānim Žilinskiem, netālu sava saimniecība «Ķērpji». Iluta atzīst, ka viņas ģimenē neviens pa pasauli lielo laimi nav gājis meklēt. Visiem piemīt tāda kā iedzimta uzticība savam pagastam un novadam. Arī pati agri apzinājusies, ka grib dzīvot laukos. Pēc bakalaura grāda iegūšanas ikonu glezniecībā Bulduru Kristīgajā akadēmijā Iluta atgriezusies mājās. Vēlāk laukiem vajadzīgās zināšanas iegūtas Latvija Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkotajās mācībās un  mūžizglītības kursos saistībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultāti. Iluta Straģe atzīst, ka jāmācās ir nepārtraukti un siera gatavošanā ikreiz var apgūt ko jaunu un vērtīgu.

UZZIŅAI

Pagājušajā gadā Ilutas Straģes saimniecībā saražots ap 1000 kg saldējuma, 1000 kg jogurta un ap 650 kg dažādu sieru.

LAAA mājaslapa sniedz informāciju par 40 Latvijas tumšgalves šķirnes saimniecībām; divas nodarbojas ar Vācijas merino šķirni; piecas ir gaļas tipa šķirnes audzētāji; divās saimniecībās ir piena aitu ganāmpulki.

Ruta Keiša,
laikraksts “Bauskas Dzīve”

Foto:  Ruta Keiša

Foto galerija: 

Pievienot komentāru