Zemnieki apgūst bioloģisko lauksaimniecību
Divdesmit zemniekiem, kuri nolēmuši saimniekot bioloģiski, bija iespēja apgūt Lauku attīstības programmas finansētu mācību kursu “Bioloģiskā lauksaimniecība”, kurā tika piedāvāta 160 stundu programma. Šonedēļ kursanti nolika eksāmenu un ieguva pirmās pakāpes kvalifikāciju bioloģiskajā lauksaimniecībā.
Nopietna un daudzveidīga programma
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Kuldīgas nodaļas vadītāja Daiga Mellere skaidro: „Viņi mācījās 20 dienas. Katrs kursu dalībnieks izstrādāja savu ražošanas plānu, ko aizstāvēja pie ekonomikas pasniedzēja. Saimniecību specializācija ir ļoti dažāda. Arī kursos iegūtās zināšanas ir daudzveidīgas: viņi apguva augkopību, lopkopību un zinības citās jomās, bet praktiskās nodarbībās notika bioloģiskajās saimniecībās. Skolotāji bija vairāk nekā desmit speciālistu dažādās lauksaimniecības nozarēs. Mācās Kuldīgas, Alsungas, Ventspils, Kandavas un citu novadu zemnieki. Pieprasījums pēc mācībām krietni pārsniedza piedāvājumu, jo grupā bija vietas 20 dalībniekiem. Interese ir, bet šobrīd nav finansējuma. Tie, kuri netika šajos kursos, var pieteikties tālākizglītībai, kārtot eksāmenu un saņemt apliecību par zināšanām.” D. Mellere gandarīta, ka grupa sadraudzējusies, un visi gatavi dalīties savā pieredzē ar citiem: „Visas šīs saimniecības ir ar apgrozījumu līdz 15 000 eiro gadā. Lauku atbalsta dienestam ir jauns projekts, kurā šie zemnieki var saņemt speciālistu konsultācijas.”
Kursus atzīst par vērtīgiem
Par ieguvumiem pēc 20 dienu cītīga mācību darba stāsta Jana Štūlberga: „Man ir pavisam jauna saimniecība Alsungas novada “Dzirnās”. Esmu pārņēmusi saimniecību no mammas, jau tiek saimniekots bioloģiski. Saimniecības specializācija ir dējējvistu audzēšana. Pirms 24 gadiem mācījos Laidzes lauksaimniecības tehnikumā, man ir lauksaimnieciska izglītība, taču te uzzināju daudz jauna. Man ļoti patika kursi, esmu satikusi daudz domubiedru. “Dzirnās” nav algota darbaspēka, bet šeit esamu sapratusi, kā varu saimniekot mazākās platībās, ieguldot mazāk darba un saņemot lielāku atdevi. Audzēju pārdošanai arī dārzeņus gan uz lauka, gan siltumnīcā.”
Ilona Kricka-Krauja no Rendas pagasta “Klintīm”: „Mūsu saimniecība arī ir pavisam jauna. Man tāpat ir lauksaimnieces izglītība, esmu beigusi Jāņmuižas lauksaimniecības vidusskolu. Kursi bija ļoti jauki, – atsvaidzinājām atmiņā to, kas bija jau zināms, uzzinājām daudz jauna, piemēram, kā efektīvi izmantot saimniecībā to, ko kādreiz metām laukā un dedzinājām. Guvu jaunas idejas.”
Pēteris Lapiņš no Rendas “Lapiņām”: „Šie bija vērtīgi kursi, jo viss pielietojams praksē. Mēs te esam ļoti dažādi: vienam ir cūkas, citiem – vistas, liellopi, dārzeņi... Man pašam ir liellopi. Ļoti labi būtu, ja nākotnē šie speciālisti brauktu pie mums ciemos uz saimniecībām un dotu ieteikumus, kā pareizāk strādāt. Mēs varam piekrist vai nepiekrist, bet padoms un skats no malas vienmēr vajadzīgs.”
Iveta Ķēniņa, Ventspils novada Ugāles saimniecības “Cepļukalni”: „Apgūstu bioloģiskās lauksaimniecības pamatus, jo manai saimniecībai rit otrais pārejas gads uz bioloģisko saimniecību. Specializējos augļu un agro dārzeņu audzēšanā. Kursos varēju ne tikai gūt zināšanas, ļoti nozīmīgi bija tikties ar kolēģiem un dalīties pieredzē.”
Iveta Grīniņa,
laikraksta “Kurzemnieks” korespondente, sadarbībā ar Kuldīgas novada lauku attīstības konsultanti Inese Blūmu
Daigas Melleres foto
Pievienot komentāru