Apgūstam pieredzi inovatīvu pārstādes tehnoloģiju pielietošanā

GalerijaPrint

Lai iepazītos ar jaunāko tehnoloģiju izmantošanu lauksaimniecības produktu ražošanas procesā, tehnoloģiju pilnveidošanā un drošas pārtikas ražošanā, uzņēmēji devās LLKC Tukuma konsultāciju biroja organizētajos braucienos uz Pierīgu, Babītes un Mārupes novadiem, lai gūtu pieredzi un zināšanas attīstībai savās saimniecībās.

Babītes novada Babītes pagastā ģimenes uzņēmumā SIA “Mežrozītes.lv” Tukuma puses uzņēmēji tikās ar Ingu un Gunti Gobzemiem, kuri nodarbojas ar mežrozīšu audzēšanu un mežrozīšu augļu pārstrādi. SIA “Mežrozītes.lv” uzņēmējdarbību uzsākusi 2014. gada nogalē. Doma par mežrozīšu audzēšanu radusies saimniecei, kad viņa dzīvojusi mājās un audzinājusi dēliņu. Pirms tam Inga startējusi Nodarbinātības valsts aģentūras projektā uzņēmējdarbības uzsākšanai. Kad 10 km no Kuldīgas saimnieki nopirkuši zemi, tika iegādāti mežrozīšu stādi un apstādīti 4 ha. Tomēr, kā vēlāk izrādījies, mežrozītes nemaz tik ātri neaug, tādēļ mežrozīšu augļi pārstrādei tiek iegādāti bioloģiskā saimniecībā Lietuvā.

Sadarbībā ar Daliju Segliņu, Dr. sc. ing., Dārzkopības institūta vadošo pētnieci, tika izstrādāta produktu receptūra mežrozīšu ievārījumam, sīrupam un konfektēm, izmantojot mežrozīšu augļus.

Vēlāk praktisko pētījumu gaitā izstrādāts plašs produktu klāsts ar dažādām receptūrām un ražošanas tehnoloģijām – ievārījumi ar dažādu augļu un ogu piedevām, sīrupi, sukādes, konfektes, zefīri, tējas. “Mežrozītes.lv” ražo 11 veidu ievārījumus. Tiek ražots mežrozīšu pulveris, zefīri ar ogu piedevām, augļu tējas, kas miksētas ar āboliem, cidonijām u. c. (“Draugu”, “Ziemassvētku”, “Sildošā”). Uzņēmums saviem klientiem piedāvā arī rožu ziedu ūdeni. Sadarbībā ar SIA “Abavas dārzi”, lielāko vīna ražotāju Latvijā, tika gatavota produkcija Ziemassvētku dāvanu komplektiem.

Uzņēmumā gatavotā produkcija ir roku darbs. Pirmos trīs gadus mežrozītes pilnībā pārstrādāja ar rokām. Vēlāk tika pielāgots caurberzējs, kas domāts tomātiem. Darbs kļuva vieglāks, tomēr uzņēmums nepretendē kļūt par lielražotājiem.

“SIA Mežrozītes.lv” savu produkciju tirgo “Rimi Klēts” veikalos, vairākās eko bodītēs, Rīgā, Kalnciema tirdziņā. Iespējamas piegādes Pierīgā un pasūtījumi ar pakomātu starpniecību. Iepriekš saskaņojot laikus, ir iespēja paviesoties, kur ciemiņi tiek uzņemti saimnieka Gunta paša spēkiem uzceltā tējas namiņā. Savukārt  saimnieces Ingas Gobzemes vadībā iespējamas radošas nodarbes bērniem (t. 26462283).

SIA “Mārlapiņi” ir Māra Lapiņa mārrutku darbnīca Mārupes novadā. Doma par mārrutku ražošanu aizsākās, kad 2016. gada rudenī ģimenes dvīņu meitiņām Annai un Elizabetei skolas Miķeļdienas tirdziņam bija jāsagatavo gardumi. Tā kā saldumu vienmēr bija ļoti daudz, ģimene nolēma pagatavot mārrutkus. Meitenes mārrutku burciņas notirgoja 20 minūtēs, kas lika aizdomāties par mārrutku biznesu. Sākumā mārrutki tika rakti pļavā pie dārza, kaimiņa pļavās, tagad uzņēmums tos iepērk. Mārrutku ražošanā vislabāk izmantot vismaz 3 gadus vecas mārrutku saknes, tā iegūstot labu garšu. Sākumā mārrutku saknes mala ar parasto gaļas mašīnu. Lai atvieglotu roku darbu, izmantojot LEADER projektu atbalstu, tika iegādāta jaudīga gaļas mašīna, maisītājs, kā arī ledusskapis produkcijas glabāšanai.

SIA “Mārlapiņi” saviem pircējiem piedāvā plašu produkcijas klāstu. Pamatā mārrutki tiek gatavoti, tiem pievienojot cukuru, sāli un ūdeni. Ir parasti mārrutki bez piedevām, kā arī mārrutki ar dažādām piedevām (ar upenēm un sinepēm, ar ingveru un citronu,  ar bietēm, avenēm, smiltsērkšķiem, tomātiem un ķiplokiem u. c.), mārrutku pulveris, mērces, marinādes gaļai un citi produkti. Šopavasar “top” produkts bija “MārLapiņi Bomba”, ko saaukstēšanās/gripas gadījumā var lietot vai katru dienu, lai stiprinātu veselību un imunitāti – dabīgā ābolu etiķī noturētas 9 veselīgas piedevas. Uzņēmums sadarbojas ar vietējiem veikaliem. Uzzinājām, ka mārrutkus ar avenēm vai mārrutkus ar ingveru var likt pie tējām, ka mārrutku pulveris ir kā vasabi, vai, ka pie suši vislabāk iederas tīrs mārrutks. Uzņēmums savu produkciju realizē aptuveni 10 veikalos, no kuriem lielākā daļa atrodas Rīgā. Mārrutki tiek arī eksportēti uz dažādām valstīm. Produktus iespējams iegādāties veicot pasūtījumus internetā, t. 26411511. Piegādes tiek veiktas, izmantojot pakomātus.

Babītes novada Babītes pagasta zemnieku saimniecībā “Strēlnieki” audzē augstkrūmu mellenes, lielogu dzērvenes, cidonijas, aronijas un smiltsērkšķus. Saimniecība nodarbojas ar stādu pavairošanu un konsultāciju sniegšanu potenciālajiem dzērveņu un melleņu audzētājiem. No ogām tiek ražotas sukādes, sulas, sīrupi, nektāri, marmelāde, dzērieni, tējas un ievārījumi. Saimniecībā pieejamas iegādei svaigas un saldētas ogas. Produktu ražošanā tiek pielietotas pārstrādes tehnoloģijas bez karsēšanas, maksimāli saglabājot produktos dabīgo vērtību un aromātu. Saimniecība dibināta 1992. gadā un sākotnēji bijusi pavisam tradicionāla, kurā audzētas govis, cūkas, dažādi dārzeņi, pamatā savām vajadzībām, atlikumu pārdodot tirgū. Ņemot vērā straujo tirgus attīstību, bija jāmeklē specializācija. Tika izvērtētas augsnes īpašības, tai piemērotākās kultūras, ņemot vērā tirgus tendences, tika izvēlēts audzēt lielogu dzērvenes un augstkrūmu mellenes. Zināšanas tika gūtas ārvalstīs. Zemnieku saimniecība apsaimnieko 75 ha zemes, kur vislielāko peļņu gūst no mellenēm. “Strēlniekos” audzē dažādu šķirņu mellenes. Šķirnei ‘North Blue’ šogad ir saldākās un garšīgākās ogas. 80% no visām krūmmelleņu platībām saimniecībā ir šķirne ‘Patriot’. Ogas nogatavojas pakāpeniski, tiek lasītas ar rokām. Lai samazinātu darbaspēka izmaksas, zemnieku saimniecība piedāvā krūmmellenes lasīt pašiem. Zemnieku saimniecības īpašniekam Jānim Bierandam ir 20 gadu pieredze dzērveņu un augstkrūmu melleņu audzēšanā. Saimnieks sniedz konsultācijas par šo ogu audzēšanu, lauku ierīkošanu, mēslošanu, kopšanu, aizsardzību (t.  29166695). Informāciju par citiem saimniecības sniegtajiem pakalpojumiem skatiet internetā, uzņēmuma mājaslapā: www.strelnieki.lv

Pieredzes brauciena laikā tika gūta vērtīga pieredze un jaunas zināšanas dažādu inovatīvu produktu ražošanā. Brauciena  dalībnieku vidū tika dibināti savstarpēji kontakti un notika pieredzes apmaiņa. Vērtīga likās ideja par nebijušu produktu un tehnoloģiju izstrādi, ceļu līdz tam.

Saimniecību apmeklējums tika organizēts LAP 2014.-2020. apakšpasākumā “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana”, apmeklējuma tēma “Jaunāko tehnoloģiju izmantošana lauksaimniecības produktu ražošanas procesu, tehnoloģiju pilnveidošanā un drošas pārtikas ražošanā”.

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

Sarma Rotberga,
LLKC Tukuma konsultāciju biroja lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru