Ar LEADER atbalstu Saldus novadā izveidota traumatologa–ortopēda privātprakse

Kad medicīna satiekas ar inovāciju un vietējo iniciatīvu, rodas kas vairāk nekā vienkārši ārsta kabinets. Saldus novadā izveidotā traumatologa–ortopēda privātprakse “ERTO prakse” ir dzīvs piemērs tam, kā vietējie iedzīvotāji ar LEADER atbalstu var radīt pārmaiņas visam reģionam – sākot no veselības aprūpes pieejamības līdz zinātniskiem pētījumiem pasaules līmenī.
Saldus novadā tapis ievērojams jaunievedums veselības aprūpes nozarē – traumatologa–ortopēda privātprakse, kas ne tikai būtiski uzlabojusi vietējo iedzīvotāju piekļuvi medicīniskajai palīdzībai, bet arī kļuvusi par paraugu sabiedrības virzītas vietējās attīstības (SVVA) iespējām. Projekts, kas īstenots ar LEADER atbalstu, rāda, kā mērķtiecīga vietējā iniciatīva var pārveidot veselības aprūpi reģionā un uzlabot dzīves kvalitāti visai kopienai.
Vēsturiska problēma – mūsdienīgs risinājums
Pirms SIA “ERTO prakse” izveides Saldus novadā bija ļoti ierobežotas iespējas saņemt traumatologa–ortopēda konsultāciju, nemaz nerunājot par mūsdienīgu pakalpojumu spektru. Pacientiem nācās doties uz Rīgu vai Liepāju, nereti gaidot vizīti pat vairāk nekā 10–20 dienas – laiks, kas traumu gadījumā var izrādīties kritisks.
Šodien situācija ir kardināli mainījusies – divreiz nedēļā Saldū iespējams saņemt konsultāciju pie speciālista privātpraksē, izgatavot ģipsi vai ortozes, saņemt injekcijas locītavās ultrasonogrāfijas kontrolē, kā arī izmantot attālinātas konsultācijas trīs valodās vai pieteikt mājas vizīti. Tas ir pakalpojumu klāsts, kas līdz šim reģionā vienkārši nepastāvēja.
Inovācijas, kas pārsteidz pat galvaspilsētu
“ERTO prakse” nav vienkārši ārsta kabinets – tā ir inovatīva platforma, kurā tiek ieviestas progresīvas medicīnas tehnoloģijas un pieejas. Projekta ietvaros ieviesti vairāki būtiski jaunievedumi:
* WoodCast ģipsis – Somijā ražots bioloģiski noārdāms un atkārtoti izmantojams materiāls;
* 3D drukāts ģipsis, kas pielāgots katram pacientam individuāli – arī bērniem;
* USG kontrolētas injekcijas locītavās (pieejams Saldū, Ventspilī);
* Virtuālais kabinets trīs valodās – latviešu, angļu un krievu;
* Konsultācijas klātienē vai pacienta dzīvesvietā, nodrošinot pieejamību ikvienam.
Prakses vadītāja Evita Rumba papildus medicīniskajai darbībai aktīvi darbojas zinātnē – viņa studē doktorantūrā Rīgas Stradiņa universitātē un savā pētniecībā iesaista arī prakses pacientus, tādējādi veidojot unikālu sadarbības modeli starp medicīnu un zinātni. Promocijas darba tēma ir “Ārstēšanas funkcionālā rezultāta novērtēšana pacientiem ar kājas greizo īkšķi”.
Ārste par valsts finansējumu operē pacientus, kuriem ir dažādas pēdas un pēdas locītavas saslimšanas un traumas, tajā skaitā pēdas īkšķa deformācija, un kuriem operācija var palīdzēt. Kopš 2024. gada uzsāktas greizā īkšķa un citu pēdas pirkstu mazinvazīvas operācijas.
Jāsaglabā, kamēr nesāp
Vai ārstiem un zinātnei aktuāli meklēt aizvien jaunas metodes, kā palīdzēt cilvēkiem ar nodilušām locītavām vai “greizo īkšķi”, tāpēc, ka cilvēce noveco, dzīves ilgums palielinās, un ir aizvien vairāk senioru, kuri vēlas pilnvērtīgi dzīvot un kustēties? Protams, ka pētījumi turpinās arī saistībā ar nodilušām locītavām, tiek meklētas jaunas ārstēšanas metodes un uzlabotas esošās.
Reizēm pacientiem pēdā parādās sāpes – īkšķa pamatnē, pēdas vidusdaļā vai pēdas locītavā, kas sākas pakāpeniski, bet pēc kāda laika kļūst tik spēcīgas, ka ierobežo ikdienas aktivitātes. Viena no šādām saslimšanām ir stīvais īkšķis – dzīves laikā iegūta saslimšana, kad nodilst skrimslis kauliem, kas veido pēdas īkšķa pamatnes locītavu. Katra cilvēka dzīvesveids, izvēlētā profesija un ikdienas ieradumi atspoguļojas ķermenī — vienas locītavas kustina vairāk nekā citas, vienu ķermeņa pusi nodarbina intensīvāk nekā otru. Traumatoloģe–ortopēde atkārto to pašu, ko mēdz skandināt ģimenes ārsti, fizioterapeiti, neirologi un… diezin vai ir kāds mediķis, kurš nepiekristu, – visefektīvākā kaulu un locītavu slimību profilakse ir sabalansēta, regulāra kustēšanās un pilnvērtīgs uzturs. “Vingrošana pie fizioterapeita jau ir izcili labi, taču efekts ir jebkurām kustībām – riteņbraukšanai, nūjošanai, dejošanai, peldēšanai. Galvenais – darīt regulāri, lai muskuļi un locītavu saites saglabā elastību un spēj noturēt mūsu skeleta kaulus savās vietās,” saka ārste.
Turpinot tēmu par pēdu īkšķu deformācijām, jāatzīmē, ka nav viena konkrēta iemesla, kas to rada, bet svarīgs iemesls ir ģenētiska predispozīcija. Noteiktā mērā procesu var bremzēt ar fizioterapiju, dažādām ortopēdiskām starplikām, ortozēm, ortopēdiskajām zolītēm un apaviem.
Ilgtspēja un vietējā sadarbība
“ERTO prakse” ir arī piemērs videi draudzīgai un ilgtspējīgai uzņēmējdarbībai. WoodCast ģipsis, ko tā izmanto, ne tikai samazina atkritumus, bet arī ļauj samazināt tradicionālo resursu patēriņu. Papildus tam izveidota cieša sadarbība ar SIA “Saldus medicīnas centrs”, tā veidojot noturīgu un efektīvu veselības aprūpes tīklu Saldus novadā.
Vairāk nekā tikai medicīna
Traumatologa–ortopēda privātprakse izveidota ar vietējās rīcības grupas “Saldus rajona attīstības biedrība” atbalstu LEADER finansējuma ietvaros. Šis projekts nav tikai pakalpojumu paplašinājums – tas ir ieguldījums Saldus novada cilvēkkapitālā un paraugs LEADER iniciatīvu efektivitātei. “ERTO prakse” pierāda, ka reģionālā attīstība nav tikai infrastruktūra, bet arī cilvēks un viņa iespējas saņemt kvalitatīvu dzīves atbalstu savā novadā.
Saņemot LEADER finansējumu, izveidots privātprakses kabinets Saldus medicīnas centra ēkā, piedāvājumu papildinot ar efektīvām, inovatīvām ārstēšanas metodēm.
Šis LEADER projekts parāda, ko nozīmē attīstība praksē
SIA “ERTO prakse” izveide pierāda, ka SVVA pieeja – vietējo iedzīvotāju aktīva iesaiste un iniciatīva – ir ne tikai iespējama, bet arī spēj radīt ilgtermiņa mērāmus rezultātus. Tā ir attīstība, kas sākas ar vajadzību, turpinās ar ideju un noslēdzas ar praktisku ieguvumu katram novada iedzīvotājam.
Projekta izvirzītājs konkursam “Dižprojekts 2024” – biedrība “Saldus rajona attīstības biedrība”
LEADER vietējā rīcības grupa – “Saldus rajona attīstības biedrība” konkursā “Dižprojekts 2024” par aizvadītā gada LEADER programmas Dižprojektu pieteica Saldus traumatoloģes–ortopēdes Evitas Rumbas projektu, kas ieguvis otro vietu. Uzvarētāju noskaidrošanai bija svarīgs arī balsojums sociālajos tīklos.
! Ja Tev ir kāda ideja, kuru Tu vēlies īstenot – atrodi savas teritorijas vietējo rīcības grupu (VRG) un sazinies ar to! VRG Tev palīdzēs saprast, vai Tava ideja atbilst vietējās attīstības stratēģijai. Iesniedzot savu projektu, tas piedalīsies projektu konkursā, uz kuru pieteikšanos Tavas teritorijas VRG izsludinās savā noteiktā laikā. Nepalaid garām – sazinies ar savu VRG jau šodien!
Raksts sagatavots sadarbībā ar laikrakstu “Saldus Zeme” un Saldus rajona attīstības biedrību.
Materiālu sagatavoja:
Zanda DIMANTA-SVILPE,
Valsts KLP tīkla Sekretariāta projektu vadītāja E-pasts: zanda.dimanta@llkc.lv Tālr. +371 26135858
Pievienot komentāru