Atašienes skolēni iepazīstas ar uzņēmējdarbību Līvānu novadā

GalerijaPrint

LLKC Jēkabpils nodaļa turpina sadarbību ar Atašienes vidusskolu, organizējot izbraukuma semināru pie Līvānu novada uzņēmējiem.

 Īstenojot VLT pasākumu „Uzņēmējdarbības laukos popularizēšana vispārizglītojošajās skolās”, LLKC Jēkabpils nodaļa vispirms maijā organizēja informatīvo tikšanos Krustpils novada Atašienes vidusskolā. Tikšanās laikā skolēni tika iepazīstināti ar iespējamajiem uzņēmējdarbības veidiem laukos. Turpinot sadarbību ar skolu, 23. septembrī tika organizēts izbraukuma seminārs uz Līvānu novadu, kurā skolēni varēja iepazīties ar veiksmīgas uzņēmējdarbības piemēriem un jauniešu iespējām brīvā laika pavadīšanai un sevis pilnveidošanai.

 Brauciena maršruts sākās ar Turku pagasta zemnieku saimniecības „Vidussala” apmeklējumu. Saimniecības īpašniece Kristīne Šišlova rīta agrumā uzmundrinoši sagaida skolēnu autobusu, izrāda savu saimniecību un cienā atbraucējus ar tēju, maizītēm un kaltētām upenēm. Viņas pieredze – darbs ārzemēs, atgriešanās Latvijā, ārstniecības augu, garšaugu audzēšana, tūrisms un pirts pakalpojumi. Saimniecībā norit celtniecības darbi – top melnā pirts. Saimniece dalās zināšanās par dažādām pirts gudrībām. „Sāku „nekurienes” vidū, bet tagad šo vietu zina, un pie manis brauc”, viņa iedrošinot, saka. Kristīne pastāsta arī dzirdētu sarunu: „Latvijā nevar nopelnīt, braukšu strādāt uz ārzemēm.” „Bet kāpēc tad nevar strādāt Latvijā?” viņa jautā. Kristīnes raito stāstījumu varētu klausīties vēl un vēl, bet jādodas tālāk.

Līvānos, gleznainajā Daugavas krastā, atrodas pirmais amatnieku centrs Latvijā, kurā ir iespēja līdzdarboties radošajās darbnīcās. Šoreiz sarunāta tikšanās stikla kausēšanas darbnīcā un iespējama iesaistīšanās stikla izstrādājumu izgatavošanas procesā. Māksliniece Inga Salmiņa stāsta par stikla apstrādi un rāda, kā var izgatavot stikla pērlītes. Pēc tam skolēni paši izmēģina, kā var izveidot apaļas vai ovālas dažādu krāsu stikla pērlītes. Tas nemaz nav tik vienkārši, taču beigās ir prieks par paveikto.

Nākamo apmeklējam Līvānu Multifunkcionālo jaunatnes iniciatīvu centru „Kvartāls” – vienu no lielākajām un modernākajām pēdējā laika būvēm novadā. Centra vadītāja Inga Zvaigzne izrāda plašās, modernās telpas un pastāsta par tā darbību. „Kvartāls” ir vieta, kur jauniešiem vienuviet iespējams nodarboties ar sportu, mūziku, dejošanu. Centrs ir brīvi pieejams jauniešiem pēc skolas nodarbībām. Šeit var spēlēt galda hokeju un novusu, ir datori, kurus jaunieši var  izmantot informācijas ieguvei. Ir arī atpūtas zona, kur pasēdēt pufos, pašķirstīt kādu žurnālu, iedzert tēju. Ārpusē pieejami volejbola, futbola, basketbola un strītbola laukumi. Krustpils novada jaunieši šādu centru vēlētos arī savā novadā.

Ar Rožupes pagasta SIA „Līvānu kūdras fabrika” Atašienes skolēniem jau ir bijusi saskarsme, jo kūdras fabrikas vadība ir sponsorējusi skolas pasākumus. Tagad skolēniem ir iespēja iepazīties ar tās darbību. „Lai gan apgalvo, ka kūdra ir neatjaunojams dabas resurss, tā tomēr atjaunojas,” apgalvo SIA „Līvānu kūdras fabrika” valdes priekšsēdētājs Pēteris Romanovskis. Viņš pastāsta par kūdras ieguvi un apjomiem. Kūdru izmanto dažādu substrātu ražošanai lauksaimniecībai, lielākoties dārzeņu audzēšanai siltumnīcās. Pieprasījums pēc tās pasaules tirgos nepārtraukti aug. Tagad 95% no visas Līvānu uzņēmumā iegūtās kūdras aiziet eksportam. SIA „Līvānu kūdras fabrika” ir viens no lielākajiem kūdras ieguves un pārstrādes uzņēmumiem Latvijā.

Brauciena noslēgumā skolēni apmeklē Rudzātu pagasta SIA „Rudzāts”, kas dibināta 2008. gadā ar mērķi attīstīt lauksaimniecības nozari Rudzātu pagastā, un šobrīd tā ir lielākā un modernākā saimniecība Līvānu novadā. Uzņēmums nodarbojas ar graudaugu, rapša un gaļas liellopu audzēšanu, sniedz lauksaimniecības pakalpojumus, veic lauksaimniecības tehnikas remontus. Saimniecībā izmantojamā lauksaimniecības zeme ir 1200 ha. Uzņēmums ir lielākā un modernākā saimniecība Līvānu novadā. Ar remontdarbnīcām, saimniecības tehniku un liellopu novietni iepazīstina SIA „Rudzāts” valdes loceklis Ramiss Aļijevs. Lai iegādātos modernu tehniku un fermas aprīkojumu, saimniecībā realizēti vairāki ES projekti.

Mājupceļā autobusā kopīgi atceramies apskatītās vietas, spilgtākos iespaidus. Gan skolēni, gan skolotāji atzinīgi novērtē brauciena lietderību.

 Anita Putka,

LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto:  Vita Jaudzema

Foto galerija: 

Pievienot komentāru