“Augu spēks” – dabīga alternatīva

GalerijaPrint

SIA “Augu spēks” ir Poplugu ģimenes uzņēmums, kas atrodas Jelgavas novadā, Glūdas pagastā, Viesturciemā. Šajā uzņēmumā saimnieki – Dina un Imants – realizē savas idejas par dabai draudzīgu un cilvēkam vērtīgu produktu ražošanu.

Stāsta Dina Popluga, “Augu spēks” dibinātāja:

“Pašlaik tiek daudz darīts, lai mūsu apkārtējā vide kļūtu labāka, tīrāka, lai mūsu bērnu bērniem būtu pieejami tikpat zaļi meži un tīri ūdeņi, kā tas mums ir pieejams šodien. Arī mēs gribam dot kripatiņu ieguldījuma šajā virzienā, piedāvājot sabiedrībai dabai draudzīgas alternatīvas! Vai tas nav brīnišķīgi, ja vari savā dārzā lietot sev, bērniem un mājdzīvniekiem nekaitīgu augu aizsardzības līdzekli, kas radīts no ķiplokiem? Un kas var būt lieliskāks par dabīgu augu smaržu, lietojot egļu, piparmētru vai upeņu lapu hidrolātu ādas kopšanā?

Uzņēmuma mērķis un ideja ir dot praktisku ieguldījumu bioekonomikas un zaļās domāšanas attīstībā. Uzņēmums ražo produktus, kas ir pilnīgi dabīgi un ir lieliska alternatīva rūpnieciski ražotiem produktiem, kas balstās uz naftas izcelsmes izejvielām.

Līdz biznesa idejai un domai radīt savu uzņēmumu nonācām 2019. gadā, kad Jelgavas novada pašvaldība izsludināja biznesa ideju konkursu, kas mums šķita lieliska iespēja izmēģināt savus spēkus. Pēc izglītības un aicinājuma esmu zinātniece, strādāju Latvijas Lauksaimniecības universitātē un jau vairākus gadus studentiem mācu bioekonomiku. Tas ir jauns tautsaimniecības attīstības virziens, kas māca par alternatīvām, kā atteikties no naftas izcelsmes produktiem un atgriezties atpakaļ tuvāk dabai,  un izmantot dabas un mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas savu ekonomisko interešu sasniegšanai. Teorija man bija skaidra un labi apgūta, taču, mācot šīs lietas, visu laiku bija sajūta, ka vajag arī ko prakstisku šajā jomā darīt.

Pievērsties ķiploku pārstrādei inovatīvā veidā un ar bioekonomikas pieeju pateica priekšā pašu novērojumi. Abi ar vīru Imantu esam no laukiem, un mūsu radiem un draugiem ir saimniecības, kurās daudzi nodarbojas ar ķiploku audzēšanu. Ievērojām, ka ķiploki tiek izaudzēti, daļa realizēta, bet diezgan daudz paliek pāri kā tā saucamais “brāķis” – mehāniski bojāti, nestandarta ķiploki, kas nav īsti vairs tirgus prece un arī ne stādāmais materiāls. Šādi brāķēti ķiploki visbiežāk tiek izmesti ārā kā lauksaimniecības atkritumi, bet tie joprojām satur ķiploka vērtīgās īpašības. Mums šķita, ka tas nav pareizi, jo tiek tērēti resursi, izaudzēts produkts, kas netiek realizēts un lietderīgi izmantots. Tā sākām domāt, ko ar brāķētiem ķiplokiem varētu darīt. Kā zinātniece pētīju dažādas publikācijas un citu valstu pieredzi, kamēr nonācām līdz tādam lieliskam atklājumam, ka ķiploks ir ļoti efektīvs augu kaitēkļu atbaidītājs. Jau gadu simtiem, varbūt pat tūkstošiem, to lieto Ķīnā un Indijā, kur dabiski aizsarglīdzekļi ir joprojām ļoti populāri. Taču Eiropā, sākoties industrializācijas laikmetam, daudzas senču gudrības esam aizmirsuši un dabīgi augu aizsarglīdzekļi tiek lietoti gaužām maz. Tā sapratām, ka mums ir visi priekšnosacījumi uzņēmuma veidošanai – jo mums bija ideja, resursi un problēma, ko risināt. Arī iegūtā izglītība ir palīdzējusi veiksmīgi attīstīt biznesa ideju un veidot savu uzņēmumu. Man ir dabas zinātņu maģistra grāds bioloģijā (Mg.  Biol.) un doktora grāds ekonomikā (Dr. oec.), kas dod starpdisciplināras un dziļas zināšanas biznesa idejas un uzņēmējdarbības attīstīšanai. Savukārt vīram ir inženiera izglītība un labas tehniskās zināšanas par produktu ražošanas procesu, šāda izglītība ir arī attīstījusi labas vadības un organizatoriskās prasmes, precizitāti, augstu atbildības sajūtu, kas ir svarīgi stūrakmeņi veiksmīgai uzņēmējdarbībai.

Savu uzņēmējdarbību uzsākām ar mūsu galvenā produkta – ķiploku hidrolāta – ražošanu. Produkts sastāv no 100% ķiploku hidrolāta jeb destilēta ūdens un ēterisko eļļu maisījuma. Tajā esošās aktīvās vielas (piemēram, dialildisulfīds, organiskie sēra savienojumi, izomentons u. c.) efektīvi iedarbojas pret plaša spektra dārza kaitēkļiem. Produkts var tik izmantots kā alternatīva sintētiskajiem pesticīdiem. Tas ir ērti lietojams un uzglabājams, nav toksisks, drošs bērniem un mājdzīvniekiem, neietekmē augļu, ogu vai dārzeņu garšu, nekaitīgs augiem  derīgajiem bezmugurkaulniekiem. Rada pievienoto vērtību potenciālajiem lauksaimniecības atkritumiem, jo produkts tiek ražots no brāķētiem ķiplokiem. Šis produkts un pieeja tā ražošanai ir inovācija Latvijas tirgum, jo SIA “Augu spēks” ir vienīgais uzņēmums, kas ražo šāda veida produktu. Ārzemju interneta veikalos ir nopērkami citās valstīs (piemēram, ASV, Indijā, Ķīnā) ražoti ķiploku hidrolāti. To ražošanas procesa pamatā ir tvaika destilācijas metode.

Līdz šim lielākie izaicinājumi ir bijuši saistīti ar produkta realizāciju un noieta tirgus apguvi, jo produkts ir jauns un sabiedrībai mazpazīstams, kā arī tā ražošanas koncepcija, kas balstās uz bioekonomikas principiem, ir mazpazīstama, tāpēc īpaša uzmanība veltīta sabiedrības izglītošanai un reklāmai. Taču cilvēku domāšana un dzīves uztvere mainās un arvien vairāk tiek pieprasītas dabai un veselībai draudzīgas alternatīvas visās dzīves jomās, t. sk. augu aizsardzības jomā. Turklāt, ražojot šo produktu, palīdzam vietējiem lauskaimniekiem realizēt brāķētus ķiplokus, kas pretējā gadījumā tiktu izmesti laukā kā atkritumi.

Laikam ejot, sapratām, ka ķiploku hidrolāts ir sezonāls produkts un, lai uzņēmums būtu apritē visu sezonu, jāpaplašina sortiments. Tāpēc pamazām sākām ražot vēl citus produktus – pašlaik uzņēmums ražo četru veidu produktus – dabīgu augu aizsardzība līdzekli no ķiplokiem; augu (egles, piparmētru, upeņu lapu, ķiploku) hidrolātus, kas izmantojami ādas un matu kopšanai, telpu gaisa atsvaidzināšanai un dezinfekcijai, pirts rituāliem; garšvielas no ķiplokiem un sīpoliem; veselīgus našķus no cidonjām, avenēm un rabarberiem. Produktu ražošanai tiek izmantotas vietējas izcelsmes izejvielas, kas tiek izaudzētas pašu saimniecībā un iegādātas no vietējiem ražotājiem. Mūsu produkti ir maksimāli dabiski, nesatur mākslīgas piedevas un satur augu unikālās īpašības koncentrētā veidā.

Produktus var iegādāties uzņēmuma interneta veikalā www.auguspeks.lv, kā arī uz vietas uzņēmumā. Esam atrodami arī tirdzniecības platformās Getify, TirgoMirgo, Kurpirkt.lv, PērkamKopā.lv, Latvijāradīts.lv, sanākam.lv, Novadagarša.lv.

Pagaidām vēl esam ļoti maziņš uzņēmums, darbojamies tikai mēs ar vīru.

Lieli palīgi ir mūsu bērni, meitas – Elza (13 gadi), Dārta (10 gadi) un Rūta (2 gadi), kuras aktīvi iesaistās uzņēmuma darbības visos posmos, sākot no izejvielu audzēšanas un beidzot ar tirgošanos tirdziņos. Taču vēlamies pamazām audzēt savu kapacitāti, lai attīstība veidojas organiski, soli pa solītim. Vēlamies, lai par mums zin Jelgavas novadā, Latvijā un ārpus tās. Mēs savu uzņēmumu vairāk uztveram nevis kā biznesa, bet ideoloģijas projektu. Mums abiem ar vīru ir pamatdarbs, šī ir blakuslieta, kas radīta idejas vārdā, un varbūt tas miljons šobrīd nav tas, uz ko mēs tiecamies. Vairāk tam ir izglītojoša, informatīva un atbalstoša funkcija. Mūsu vīzija ir pamācīt, ieteikt, lai tam veidojas plašāka rezonanse. Nopelnīt ir otrajā plānā, vairāk vēlamies, lai cilvēki uzzina, izglītojas un ieienteresējas par dabīgām alternatīvām, kas pastāv un ir radītas no Latvijā audzētiem augiem.”

Šogad Dina piedalījās LLKC mācībās un konkursā “Laukiem būt!”, gūstot papildus zināšanas biznesa plāna izstrādē un iepazīstinot mācību dalībniekus un žūriju ar “Augu spēka” produktiem.

Agnese Stivriņa, - gatavā vizītkarte

Foto: no saimniecības arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru