Bagāta diena pie Sēlijas uzņēmējiem

GalerijaPrint

Septembra informatīvā diena LLKC Jēkabpils nodaļas konsultantiem notika 16. septembrī saulaini rudenīgās noskaņās Aknīstes novadā. Sirsnīgi sasveicinājušies, esošie novadu konsultanti un bijušie pagastu konsultanti kolēģes Irēnas Butkus vadībā devās iepazīties ar novada aktualitātēm.

Vispirms Irēna mūs aizveda uz meža ielokā ieskautu, no seniem akmeņiem celtu bijušo pagastmāju, tagad brīvdienu māju “Susēja. Šī vieta slavena ar to, ka te katru gadu tiek rīkots alternatīvais kamermūzikas festivāls – “Sansusī”. Šogad tas notika no 12. līdz 14. augustam un pulcēja ap tūkstoti cilvēku. Festivāla idejas autors, mākslinieciskais vadītājs un galvenais organizators ir operdziedātājs Armands Siliņš. Mājas pārvaldniece Laima parāda vēsturiskās ēkas iekštelpas, grezno svinību zāli, kas saposta viesu uzņemšanai, kā arī vietu un pielāgotās būves festivāla norisei. Viņa aizved mūs arī uz meža skaņu taku, kura jāiziet un skaņas jāizbauda aizsietām acīm, pieturoties pie nostieptas auklas.

Tālāk dodamies uz lielāko novada uzņēmumu SIA – “Nordtorf”. Ar šo uzņēmumu LLKC Jēkabpils nodaļai ir izveidojusies laba sadarbība. Šogad, īstenojot VLT pasākumu skolēniem, to ir apmeklējuši divu novada skolu bērni, un viņi bija ļoti apmierināti ar redzēto un dzirdēto. Lauku konsultanti arī vēlējās par to pārliecināties, uzmanīgi klausoties direktora vietnieka Kaspara Britāna stāstījumā par daudzajiem produkcijas veidiem, par sadarbības un realizācijas plašajām iespējām. Kaspars savu karjeru vācu uzņēmumā sācis skolas gados, strādājot kūdras purvā. Pieredze un plašas zināšanas K. Britānam ļauj attīstīt uzņēmumu par vienu no vadošajiem Latvijā.

Nākošo apmeklējām Lauku partnerības “Sēlija” mītni Aknīstē. Mūs laipni sagaidīja izpilddirektore Ieva Jātniece un administratīvā vadītāja un projekta koordinatore Skaidrīte Medvecka. Sarunās pie kafijas un tējas tases Skaidrīte saka: “Lauku konsultanti ir Lauku partnerības pirmās līnijas radi”. Ieva stāsta par konkursu “Lauku partnerības “Sēlija” kvalitātes zīme” un aicina konsultantus uzrunāt mājamatniekus, lai viņi iesniegtu konkursam savus izstrādājumus, ko izvērtēs komisija un piešķirs “kvalitātes zīmi”. Tālāk plānots veidot LP “Sēlija” izstrādājumu grozu, ko varēs izmantot dāvanām pasākumos, braucienos, kā arī pārdot lauku veikalos. Vēl Ieva pastāsta par Lauku eksporta kluba darbības plānu un LEADER projektu “Lauku dizaina birojs”. Pēc tam ceļš mūs ved uz Asares pagasta Anceni, kur ar guļbūvju izgatavošanu nodarbojas Timahovu ģimene. Apskatāmies sagatavoto ēku daļas, procesu, kā tas notiek, plašo foto galeriju, kur redzami dažādi izgatavotie darbi. Darbs ar koku ģimenei ir arī vaļasprieks, tāpēc netiek skaitītas darba stundas. Pie mājas skatāmi arī darinājumi ar dekoratīvu nozīmi. Sarunājamies ar jaunāko ģimenes pārstāvi Valēriju, kurš pastāsta par nākotnes plāniem. Mēs savukārt iesakām viņam izmantot ES fondu piedāvātās iespējas.

Dodamies uz Gārseni, lai redzētu, kā izmainījusies Gārsenes pils, kad tajā otro gadu vairs nav skolas. Pils komplekss tiek veidots par aktīvā dabas tūrisma objektu Sēlijā, jo netālu no tās atrodas dabas takas ar vairāk nekā 30 unikāliem dabas objektiem, baznīca, kas visu dienu ir atvērta apmeklētājiem. Pilī atrodas muzejs, kurā apskatāma ekspozīcija par tās sākotnējiem īpašniekiem  –  baronu Budbergu dzimtu, verandā var apskatīt gleznu izstādes, baudīt skaisto, sakopto vidi. Pils svinību zāle mūsu apmeklējuma laikā saposta nākamās dienas kāzām. Gide Dace pastāsta, ka pils tiek izmantota dažādu svinību rīkošanai, nakšņošanai. Protams ir savs stāsts arī par zilo dāmu. Šobrīd tiek domāts par attīstību, nākotnē pils pagrabā varētu notikt vīna un siera degustācijas.

Tālāk dodamies apskatīt netālu no pils atrodošos senlietu privātkolekciju, ko šī gada 10. jūnijā sāka veidot Valdis Kalnietis. Šobrīd viņš jau savācis pietiekoši lielu lauksaimniecības darbarīku un sadzīves priekšmetu kolekciju. Valdis strādā algotu darbu, bet seno lietu vākšana ir viņa vaļasprieks. Šobrīd vēl tiek remontētas telpas, kolekciju plānots paplašināt. Nākotnē šī kolekcija varētu kļūt par tūrisma apskates objektu.

Turpat Gārsenes pagastā atrodas mūsu pēdējā apskates vieta. Tā ir mūsu bijušā kolēģa Andra Zīberga saimniecība. Viņš nodarbojas ar augļkopību. Šobrīd raža jāvāc no trīs hektāriem ābeļu, ir arī avenes, ķirši, bumbieres. Produkciju Andris realizē veikalos, tirgos, piedalās programmā “Skolas auglis”. Nākotnes plāni Andrim saistās ar pārstrādes ceha izveidi. Atvadāmies no bijušā kolēģa ar norunu, ka apciemosim vēlreiz, kad būs produkcija jaunajā pārstrādes cehā.

 

Anita Putka,

Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

  

Foto galerija: 

Pievienot komentāru