Bramberģes pils atdzimst jaunu cilvēku rokās

GalerijaPrint

Ilze Pavloviča 2021. gadā piedalījās LLKC organizētajās mācībās “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības attīstībai” un ar aizrautību stāstīja par muižu Jelgavas novadā, kurā ieguldīts milzums daudz darba, laika un enerģijas, lai tai dotu jaunu elpu. Apbrīnojot šo apņēmību, vēlējāmies dzirdēt stāstu par pils nonākšanu ģimenes īpašumā.

Bramberģes muiža atrodas netālu no Jelgavas, virzienā uz Tērveti, Zemgales līdzenumā. Muižas apbūve pastāvējusi jau ilgi, pirms tā kļuva par hercogu ģimenes īpašumu. Līdz 16. gs. otrajai pusei Bramberģe ar citu nosaukumu ir privātīpašums, kuru iegādājas hercogiene Luīze Šarlote. Pēc hercogienes nāves muiža paliek hercogu īpašumā, vēlāk kroņa nomas muiža.

Kungu ēkas celšanas gads īsti nav zināms, bet, ņemot vērā fasādes sgrafito tehnikā veikto apdari, var secināt, ka ēkas tapšanas laiks ir 16. gs. beigas – 17. gs. pirmā puse. Laika gaita ēka piedzīvojusi dažādus remontus, pārbūves, nomniekus un pārvaldniekus, līdz 20. gs. sākumā muižu iznomā profesoram P. Zālītem, kurš “uztaisa par skaistu, “pēc iespējas modernu”, labi apdzīvojamu pili”. Pēc 1. pasaules kara ēkā nekas vairs nav palicis, tā kļūst par pagasta īpašumu, kur atradās pagasta valde, pasta nodaļa, pamatskola, pagasta valdes darbinieku dzīvokļi. Padomju laikos ēkā atradās pasts, bibliotēka, aptieka, sadzīves pakalpojumu punkts, klubs, dzīvokļi.

Stāsta Ilze: “Interese par muižām radās vīram, kura intereses dzīti, apbraukājām daudzus īpašumus Latvijā, meklējot to īsto, kur aizķersies sirds. Iespējams, ja papētītu vīra dzimtas koku, senčos atrastos kāds ar aristokrātiskām saknēm. Bramberģi skatīt ieradāmies maijā, Mātes dienā, tajā gadā parkā jau ziedēja brīnišķīgās meža tulpes, kuras savaldzināja mani. Savukārt vīrs novērtēja ēku stāvokli un atzina par labu. Īpašumu ar kopējo zemes platību 6,5 ha iegādājamies pirms  nepilniem pieciem gadiem. No 6,5 ha zemes, lauksaimniecības zeme ir 2 ha, vēsturiskais parks 2 ha un atlikusī platība ir mežs, kā arī dažādos laikos celtas ēkas. Sākumā bija cīņa ar džungļiem, dažādu laiku atkritumiem un cilvēku ieradumiem, bet pamazām, solīti pa solītim, esam iekopuši daļu teritorijas. Pa šiem gadiem no cilvēka pamatvajadzībām esam pievilkuši elektrību, ūdeni.

Lielākie izaicinājumi ir birokrātija, kuras priekšā dažkārt pamatīgi nolaižas rokas. Iespējams, ja iepriekš būtu zinājuši visas nianses, kas saistītas ar kultūras pieminekļiem, nemaz neizskatītu jautājumu par iegādi. Bet, kā saku, viss, kas notiek, notiek uz labu un varbūt šis īpašums ir mūsu ģimenes misija, lai Bramberģes muiža ar skaistajiem vārtiem kļūtu par Zemgales tūrisma TOP objektu.

Lai piesaistītu finansējumu, ir vairāki projektu konkursi, kuros var piedalīties. Kā kultūras pieminekļiem ir iespējams iegūt finansējumu glābšanas darbiem,  ir projektu konkurss Zemgales plānošanas reģionam, Valsts kultūrkapitāla fondam, kā arī Jelgavas novadam. Pēdējo gadu laikā realizēti vai vēl procesā 7 projekti par dažādām summām.

Jāsaka milzīgs paldies kaimiņiem par atbalstu, gidiem par sadarbību, Jelgavas novada domei, Partnerībai Lielupe, LLKC un citiem labiem cilvēkiem.”

Patlaban Bramberģes muižas teritorijā ir ieeja par ziedojumiem. Ekskursijas pa apkārtni un ēkām pieejamas, iepriekš piesakoties un/vai  sastopot saimniekus rosāmies teritorijā. Pērn Adventes laikā, pateicoties apmeklētāju ziedojumiem par ieeju, uzstādīts grāmatu maiņas namiņš, kur var atstāt, apmainīt vai paķert līdzi kādu sev interesējošu literatūru.

Pavasarī te notika skaists pasākums – Jelgavas novada vizuālās mākslas konkurss, plenērs dabā "Bramberģes pils un parks”, ko organizēja Jelgavas novada pašvaldības Izglītības pārvalde un kurā piedalījās skolēni no 13 novada skolām – 2.,5.,8. klases skolēni un vidusskolas izglītojamie. Plenēra mērķis bija attīstīt radošo iztēli un krāsu izjūtu, kompozīcijas veidošanu dabā, sekmēt kultūrvēsturiskā mantojuma izzināšanu un attēlošanu ar mākslas izteiksmes līdzekļiem, kā arī iepazīt grafikas tehnikas un vizuālās mākslas žanru "ainava".

Par nākotnes mērķiem –  ir vēlme restaurēt kungu māju, kurā atkal iedegtos gaisma, gan tā būtu pastāvīga dzīvesvieta pašu ģimenei, gan pasākumiem, gan kā viesu izmitināšanai. Vēl ļoti  saimniece vēlētos teritorijā izveidot nelielu lauku sētu/mini zoo ar nelieliem mājdzīvniekiem, dažādiem mājputniem, lai gan saviem, gan apmeklētāju bērniem būtu interesantāk un aizraujošāk.

Aicinām apmeklēt pili un atbalstīt pils saimniekus klātienē, kā arī sekot līdzi un atbalstīt aktivitātes sociālajā tīklā Facebook “Bramberģes pils”, vēlam izturību un nezūdošu enerģiju!

 

Ilze Pavloviča,

pils saimniece

Agnese Stivriņa,

Jelgavas biroja uzņēmējdarbības konsultante,

Foto: Ilze Pavloviča

Foto galerija: 

Pievienot komentāru