Diskusijā rod vērtīgas atziņas par mājražošanu
LLKC Bauskas nodaļas 30. janvārī sarīkotais seminārs mājražotājiem izvērtās vērtīgā diskusijā par šīs darbības jomas jaunumiem un iespējām.
LLKC Bauskas biroja vadītāja Eleonora Maisaka demonstrēja LLKC un Pārtikas un veterinārā dienesta speciālistu sagatavotās prezentācijas un vadīja diskusiju par aktuālajiem jautājumiem.
Rīkos atsevišķi
Seminārā piedalījās ap 30 saimniecību pārstāvju no Bauskas novada Brunavas, Codes, Mežotnes un Īslīces pagasta, Vecumnieku novada Stelpes un Skaistkalnes pagasta, Rundāles novada.
Viena no plānotajām tēmām bija jaunumi mājražotāju produktu marķējumā, taču ne LLKC speciālisti, ne PVD pārstāvji par tiem vēl sīkumos nav gatavi runāt, jo prasības vietējam tirgum ir tapšanas stadijā. Galvenās pārmaiņas gaidāmas uz etiķetēm norādāmajā uzturvērtībā, kas būs jāformulē daudz detalizētāk, ietverot kaloriju aprēķinu un sastāvdaļas.
Brunavas pagasta ražotnes „Kāpostnīca” vadītāja Iveta Ļekūne komentēja, ka prasības jāuzzina pēc iespējas ātrāk, jo šeit ražotajiem produktiem etiķetes drukā lielās partijās tālākai nākotnei. Viņai bažas rada arī precīza uzturvērtības aprēķināšana, kas laboratorijā maksātu dārgi, bet pašiem ražotājiem var būt sarežģīta.
Eleonora Maisaka solīja pēc noteikumu pieņemšanas rīkot jaunu semināru, kurā skaidros regulējumu un ieteiks metodes pareizai informācijas formulēšanai. Plānots, ka pārmaiņas pilnībā stāsies spēkā nākamgad.
Kopīgs mārketings
E. Maisaka informēja arī par citiem jaunumiem mājražotājiem, proti, iespēju savus augu izcelsmes produktus nodot tirdzniecībai veikalos un kafejnīcās, kā arī nesen LLKC izdoto „Ceļvedi mājražošanā”. Par to mūsu novados ir liela interese, visi drukātie eksemplāri ir izdalīti.
LLKC Jelgavas biroja speciālistes Videgas Vītolas prezentācijā bija izklāstīts labais piemērs par mājražotāju sadarbību, izveidojot biedrību „Pārtikas amatnieki”. Tajā iesaistījušies 14 biedri no Jelgavas pilsētas un novada, Ozolnieku un Tērvetes novada. Ir viena dalībniece arī no Codes pagasta – zemnieku saimniecība „Blūdži”, vēstīts mājaslapā www.pārtikasamatnieki.lv. Mūspuses saimniecība piedāvā sierus un dārzeņu konservus.
Biedrība kopīgi izveidojusi savu zīmolu, izbraukuma stendu noformējumu, vienotu pārdevēju formu, pērn decembrī atvērts veikals „Amatnieku sēta” Jelgavā, mājaslapā pieejama elektroniska dāvanu karte. Vietējie produkti no biedrības dalībnieku saimniecībām te tiek tirgoti ar izdevīgākiem noteikumiem, tiek organizēta izbraukumu tirdzniecība.
E. Maisaka uzsver, ka mazo saimniecību biedrības vai kooperatīva sadarbība palīdz veidot tieši to daļu, kas parasti mājražotājiem „pieklibo”, proti, – mārketingu un tirdzniecību. „Biedrības ieguvušas lielu autoritāti, tās ņem vērā arī pašvaldībās un Eiropas struktūrās,” piebilst speciāliste.
Pašu izvēle
Vairāki sanākušie atzina, ka labprāt pievienotos šādai apvienībai. Semināra dalībnieki pārstāvēja jau ražojošas saimniecības ar medu, gaļas produktiem, sieru, dārzeņu pārstrādes un konditorejas produktiem. Vairāki interesenti grasās sākt līdzīgu uzņēmējdarbību.
I. Ļekūne un siera ražotnes „Krišjāņi” īpašniece Iluta Straģe komentēja, ka viņu uzņēmumi, kas jau izauguši no mājražotāju kategorijas, sākumā visvairāk enerģijas prasīja ieguldīt tieši zīmola nostiprināšanā un tirgus iekarošanā. „Kāpostnīcas” vadītāja piebilst, ka vietējos latviešu produktus ļoti atsaucīgi uzņem lietuviešu pircēji, un kaimiņvalsts iestādēs visas vajadzīgās formalitātes nokārtot ir daudz vieglāk un patīkamāk.
Bauskas novada lauku attīstības konsultante Rudīte Jaunzeme ieteica kopīgai tirdzniecībai izmantot jau gatavo Bauskas rajona lauksaimnieku apvienību: „Nav obligāti veidot ko jaunu, bet varam aktivizēt darbību jau esošajā biedrībā. Uzskatu, ka mūsu novadu mazie ražotāji var pievienoties arī „Pārtikas amatniekiem”, jo tur jau struktūra un zīmols ir gatavi. Neredzu problēmu to izvērst visas Zemgales mērogā.”
Antra Ērgle,
laikraksta „Bauskas Dzīve” žurnāliste
Pievienot komentāru