Iepazīšanās ar radošiem cilvēkiem Vaiņodes novadā
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Liepājas un Saldus novadu lauku attīstības konsultanti un biroja darbinieki informatīvās dienas ietvaros iepazinās ar interesanto un skaistām ainavām bagāto Vaiņodes novadu un tajā dzīvojošajiem uzņēmējiem.
Iepazīstot īpašo Embūtes garšu
Informatīvā diena sākās Vībiņos, Embūtes pagastā, kur mūs sagaidīja mājražotāja Ineta Jurķe–Miķelsone. Bija laiks, kad tika likvidētas lauku skolas. Tika slēgta arī Embūtes pamatskola, kur par direktori strādāja Ineta Jurķe–Miķelsone. Nu nācās dzīvē ko mainīt un domāt, ko darīt tālāk. Saimniecībā tiek audzēti dārzeņi, garšaugi, kurus sažāvējot var lietot kā garšvielas, gatavojot dažādus ēdienus ziemas periodā. Dabā sastopami augi, kurus mēs ikdienā nepamanām un neiedomājamies, ka tos var pielietot kā garšaugus, tā radās ideja, ka, žāvējot dārzeņus, garšvielas, kas aug pašu dārzā, un klāt pievienojot augus, ko piedāvā daba, samaisot dažādos variantos, rodas jauna produkcija. Iepazīstot jaunas garšas un veidojot garšu salikumus, veidojas garšvielu maisījumi, kurus var pievienot, gatavojot zivju, gaļas, kartupeļu, rīsu ēdienus un dažādas zupas. Garšvielām nav pievienota sāls.
Tikšanās reizē Ineta bija sarūpējusi garšvielas degustācijai. Interesanti, ka garšvielas var sajaukt ar krējumu un izmantot kā mērcīti, kā arī ar sviestu, un tam veidojas interesanta krāsa, konsistence un garša.
Valsts Lauku tīkla ekonomiskās veicināšanas programmas ietvaros Ineta ir tikusi pie sen lolotas ieceres – savas atpazīstamības zīmes un vienota noformējuma.
Vaiņodes pusē Inetas ražotās garšvielas ar zīmolu “Embūtes garšvielas” ir populāras un pieprasītas. Produkciju iespējams iegādāties tieši no Inetas, un tā ir pieejama Vaiņodes novada, Priekules, Durbes, Liepājas, Saldus un citos tirdziņos. Tikko ar Embūtes īpašo garšu, ko rada Ineta ar ģimenes atbalstu, bija iespēja iepazīties arī izstādē “Rīga Food 2016” Rīgā.
Ineta piedāvā iespēju ne tikai iegādāties īpašās “Embūtes garšvielas”, tādējādi palutinot savas garšas kārpiņas un izbaudot ēdienu mājās, bet arī gan bērnus, gan pieaugušos interesantā un atraktīvā (ar konkursu palīdzību) veidā iepazīstina ar garšvielu daudzveidību.
Dabīgais Lielbātas avota ūdens
Nākamais apskates objekts ir “Lielbātas avots”, ar tā vēsturi un nākotnes plāniem iepazīstināja Andris Griģis. Netālu no avota atrodas vēsturiskā Vaiņodes jeb Lielbātas pils, kuru 19. gs. vidū būvēja barons Ostens-Zakens. Vēstures liecības saka, ka šī vieta pils būvniecībai nav izvēlēta nejauši.
Lielbātas avots ir lielākais no avotiem Latvijā, kas atrodas netālu no vēsturiskās Vaiņodes jeb Lielbātas pils Rietumkurzemes augstienē sakoptā un ekoloģiski tīrā vidē.
Laikam ritot, avota ūdens plūsma nav mazinājusies, bet tieši pretēji, tā ir pieņēmusies spēkā un ar apbrīnojamu jaudu avots turpina dot unikālu dabas velti – tīru, bioloģiski aktīvu, pareizi strukturētu ūdeni, neapstājoties ne dienu, ne nakti, ne ziemu, ne vasaru.
Lielbātas avots tek no rietumiem uz austrumiem pretī saulei, tāpēc jau izsenis tiek uzskatīts par maģisku, pat svētu, kam piemīt dziednieciskas spējas.
Avota ūdens iegūts dabīgā veidā no Lielbātas avota, pildīts tā ieguves vietā (ražotnē pie Lielbātas pils) un tiek piegādāts veikaliem gan Latvijā, gan ārzemēs.
Šobrīd ikvienam tūristam vai garāmbraucējam ir iespēja aiziet līdz avotam, apskatīt šo brīnumaino vietu, kas tiek kopta un veidota kā skaista, pievilcīga atpūtas vieta, un paņemt līdzi dabīgo avota ūdeni.
Vienmēr aktuālie ēdināšanas pakalpojumi
Ar ēdināšanas pakalpojuma sniedzēju Egitu Jurjāni, kura šobrīd savus pakalpojumus piedāvā kā individuālais komersants, tiekamies Vaiņodes kultūras namā, kur atrodas viņas apsaimniekotās ēdnīcas telpas, kas saglabājušās no padomju saimniecības laikiem.
Egita Jurjāne pēc izglītības ir grāmatvede, bet dzīvē sanācis, ka bijusi nepieciešamība klāt svētku galdus. Labākā reklāma ir no mutes mutē, un tā sanācis, ka ēdināšanas pakalpojumu klāsts ir tikai paplašinājies. Katru darba dienas rītu Egitai tiek pieteiktas pusdienas. Ir bijis pat līdz simts porcijām, kas jāpiegādā strādniekiem uz darbavietām.
Tiek klāti kāzu, bēru, svinību galdi Vaiņodē, Liepājā un pēc vajadzības arī citās vietās. Pēc pasūtījuma ēdiens tiek pagatavots un nogādāts klienta norādītajā vietā. Uzņēmumā strādā četri darbinieki, bet pasākumiem ar lielu cilvēku skaitu tiek sarunāti palīgi.
Egita ir labs piemērs tam, ka neatkarīgi no atrāšanās vietas ar mērķtiecību un darba mīlestību var izdarīt daudz.
Ja mans kāds jautātu: “Kāpēc būtu jāapmeklē Vaiņodes novads?”, tad es ticu, ka katrs spētu atrast savu iemeslu, bet daži no maniem ir:
- Rudens laikā Embūtes pakalni ir kā mazā Sigulda ar savu krāšņumu un krāsu bagātību.
- Lielbātas avots, jo tāds ir vienīgais Latvijā.
- Volzbaha slēpošanas trase.
- Iespēja tikties ar radošiem un darboties gribošiem cilvēkiem.
Inese Freiberga,
LLKC Vaiņodes novada lauku attīstības konsultante
Foto: Anita Bērziņa, LLKC Saldus un Liepājas biroja vadītāja
Aleksejs Kačanovs, LLKC Liepājas nodaļas uzņēmējdarbības konsultants
Pievienot komentāru