Iepazīst kaimiņu novadu rosīgāko uzņēmēju pieredzi
Konkursa „Vecumnieku novada rosīgākais pagasts” dalībnieki devās pieredzes apmaiņas braucienā pie kaimiņu novadu rosīgākajiem lauku uzņēmējiem.
Konkurss „Vecumnieku novada rosīgākais pagasts” norisinājās jau ceturto gadu, un tā mērķis ir vairot Vecumnieku novada iedzīvotāju pašapziņu un lepnumu par darbu savā sētā, pagastā, novadā un valstī.
Ikgadējs pasākums šī konkursa noslēgumā ir pieredzes apmaiņas brauciens, ko konkursa dalībniekiem dāvina LLKC Bauskas konsultāciju birojs. Plānojot šī gada ekskursiju, organizatorei, LLKC Bauskas nodaļas un arī šī konkursa vērtēšanas komisijas vadītājas Eleonoras Maisakas, mērķis bija iepazīt rosīgumu kaimiņu novados. Eleonora atzīst, ka bez sadarbības ar Baldones lauku attīstības konsultanti Inesi Lagzdiņu un Ķekavas novada lauku attīstības konsultanti Daci Kārkliņu šis maršruts nebūtu tapis: „Pateicoties atsaucīgajām kolēģēm, mums bija iespēja satikt cilvēkus, kurus citkārt nebūtu satikuši, un apmeklēt vietas, par kurām pat nenojautām!” Vecumnieku novada sakopto sētu īpašniekiem braucienā 16. oktobrī pievienojās arī Bauskas novada jaunieši, kuri savu saimniekošanu nupat iesākuši. Jaunieši šogad iesaistījās Valsts Lauku tīkla pasākumā „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanā”, kas Bauskā norisinājās pirmo reizi.
Jau pirmā vieta, ko apmeklējām, brauciena dalībniekiem ļāva pacelties 12 m virs zemes. „Leader” projektu ietvaros tapusī konstrukcija ar dažāda augstuma (8, 10 un 12 m) estakādēm, kas visas ved tieši ūdenī, ir unikāla, līdzīgas nav visā Latvijā. Pateicoties šim projektam, aktīvi jaunieši, kuri savu brīvo laiku ziemā pavada uz kalna, tagad var turpināt treniņus arī vasarā. Ne tikai slēpotāji un snovbordisti, arī BMX un MTB riteņbraucēji, un citu veidu aktīvās atpūtas un sporta cienītāji, uzzinot par šo objektu, dodas šurp un aicina pievienoties arī citus. Baldones „waterjump” vieno aktīvus jauniešus un nodrošina ar ekstrēmām, bet vienlaikus drošām brīvā laika pavadīšanas iespējām.
„Baldones lauku” saimnieks Ivars Pundiņš mūs sagaida pie kartupeļu noliktavas. Šajā saimniecībā darbi sokas. Zināšanas, veiksmīgā brāļu sadarbība, aktīvā interese un nerimstošais darba spars ir tie spēki, kas allaž virzījuši uz attīstību, nodrošinot saimniecības dzīvotspēju. Pat tajos brauciena dalībniekos, kam ar lauksaimniecību nav ne mazākā sakara, šīs saimniecības apmeklējums radīja interesi.
Baldones novads mums sniedza vēl daudz neaizmirstamu iespaidu. Pēc aizraujoša ceļojuma senatnē, kurā mūs prasmīgi vadīja Baldones novada jaunatnes un tūrisma lietu speciāliste Elīna Brigmane, mēs devāmies bezgalīgajos kosmosa plašumos. Observatorijas gides iedrošināti, mēs iepazinām ne vien kaimiņu novadus, bet arī citas saules sistēmas planētas. Vēl vairāk, mēs atstājām planētu Zeme, lai dotos aplūkot kaimiņu – Andromedas galaktiku.
Tālākais ceļš mūs veda cauri skaistai vecu liepu alejai uz Mercendarbes muižu. Te tikāmies ar Baldones novada domes priekšsēdētāju Karīnu Putniņu un baudījām neizsakāmi gardu maltīti, ko pagatavojuši vietējie mājražotāji.
Ar to šis ceļojums nebeidzās, jo Daugmales pusē jau gaidīja Ķekavas novada lauku attīstības konsultante Dace Kārkliņa. Arī šai pusē var sastapt rosīgus un uzņēmīgus ļaudis. Par to pārliecinājāmies Daugmales keramiķu darbnīcā. Liels darbs ieguldīts, lai radītu to pārvērtību ceļu, kurā māla pika kļūst par daiļu trauku. Ar mākslinieka sirds un cepļa siltumu vien nepietiek. Taču tas ir visa pamatā. Smēlušies siltumu, iedvesmu un apmainījušies ar pieredzi uzņēmējdarbības attīstībā, devāmies uz pēdējo pieturvietu.
Daugmales bišu Jānis, šķiet, pazīstams visā Latvijā. Ne viens vien brauciena dalībnieks šī biškopja medus produkciju bija baudījis jau iepriekš. Taču šis uzņēmējs nebeidz savus klientus pārsteigt ar jauniem produktiem. Ar labi sagatavotu izklaides programmu biškopis uzņem viesus arī savā saimniecībā. Te iespējams doties dravā, liet vaska sveces un degustēt biškopības produkciju. Savukārt saimnieces vadībā var darboties keramikas darbnīcā, izveidojot savu trauku vai īpašo laimes pogu.
Vēlot veiksmi kaimiņpuses rosīgajiem ļaudīm un apcerot plānus par turpmāko sadarbību, gandarīti atgriežamies mājās.
Dace Griķe,
LLKC Bauskas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru