Izvērtē idejas dzīvotspēju un analizē attīstību

GalerijaPrint

Jau septīto gadu Limbažu konsultāciju birojs organizēja mācības jauniešiem uzņēmējdarbības attīstībai. Šogad tajās piedalījās  piecpadsmit dalībnieki. Mācības šogad tika organizētas gan klātienē, ievērojot epidemioloģiskās prasības, gan attālināti. Jaunieši piedalījās arī pieredzes apmaiņas braucienā.

Šogad par sava biznesa attīstību un ieguvumiem no mācībām pieredzē dalījās Zane Magone no z/s “Priedītes”. Tieši Zane ar savu ideju “Īru tinkeru zirgu audzētava” 2016. gadā ieguva pirmo vietu un naudas balvu. Savu ideju zemnieku saimniecības “Priedītes” īpašniece īstenoja, piesaistot citus finanšu instrumentus. Savā pieredzē dalījās arī Reinis Rozenbergs, kurš pagājušajā gadā startēja ideju konkursā un ieguva ceturto vietu par ideju “Bišu tranu cirmeņu izmantošana uzturā”. Arī Reinis zemnieku saimniecību “Lejas Sinči” biškopības nozares ziņā paplašinājis, piedaloties un gūstot finansējumu pasākumā  “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”.

Pirmajā mācību dienā par biznesa idejas definēšanu un attīstību pastāstīja lektors Māris Resnis. Šī lektora darbs jauniešu novērtējumā ir teicams. Lektors aktīvi lika domāt par to, kā definēt ideju, kā izvērtēt idejas dzīvotspēju un analizēt attīstību, vienlaicīgi sadarboties, un veidot kontaktus ar citiem uzņēmējiem, izvērtēt riskus.

Par individuālo biznesa plāna izstrādi un aprēķinu veikšanu veiksmīgai biznesa idejai pastāstīja LLKC Limbažu konsultāciju biroja vadītājs Aigars Legzdiņš. Ne vienmēr dažādu ideju īstenošanai pietiek savi finanšu līdzekļu, tādēļ par aktuālajām iespējām finansējuma saņemšanai informēja AS “Attīstības finanšu institūcijas ALTUM” Vidzemes  reģionālā speciāliste Linda Zaķe. Labai idejai ir vajadzīga reklāma un to jāprot prezentēt tā, lai citi tam notic. Lektore Kristīne Žēpere īsā lekcijā pastāstīja, kā pārvarēt satraukumu, kādus žestus izmatot, bet kādus labāk ne, kā izvēlēties intonāciju, un sniedza vēl citus praktiskus padomus.

Vissvarīgākais veiksmīgai biznesa attīstībai ir biznesa stratēģiskā plānošana. Lektors Andris Krogzems, kurš ir arī uzņēmējs/projektu vadītājs SIA “Krogzeme”, jauniešus mudinājā visu biznesu izplānot, nosakot mērķus gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Vienlaikus lika padomāt gan par mārketingu, gan reklāmu, lai saražoto produkciju vai pakalpojumu varētu veiksmīgi pārdot.

Pieredzes apmaiņas braucienā viesojāmies piemājas saimniecībā “Ārāji”, kurā Inga Fricleja pastāstīja par pievienotās vērtības radīšanu augļiem, ogām un dārzeņiem. Viņa izgatavo 70 dažādus produktus, kurus ražo bioloģiski sertificētus, un realizē gan Valmierā, gan Rīgā. Viņas optimisms un darba spējas pārsteidza jauniešus un lika aizdomāties, ka iegūtā izglītība – sabiedriskās ēdināšanas speciālists – noder ikdienas darbos. Lai gan brauciena dienā laika apstākļi bija ziemīgi, saimnieces Sarmītes Brūveres “Jaunozolu” briežu dārzā  jaunieši varēja piedalīties kārumu izsniegšanā briežiem. Šoreiz tie bija ķirbji. Saimniecei pietika uzsaukt, lai lielā saime (ap 400 briežiem) nāktu cilvēkiem tuvāk un cienātos. Nekur neizpalika briežu gaļas zupa un saimnieces stāsts par to, kā piesaistīt tūristus, paplašinot piedāvātos pakalpojumus. Sarmītes stāstījumā ne brīdi nezuda optimisms, kurš iedvesmoja jauniešus. Atvadoties katrs dalībnieks saņēma saimnieces sagatavoto tējas maisiņu.

Noslēguma dienā jaunieši prezentēja savas idejas, liekot lietā iegūtās prasmes. Idejas bija ļoti dažādas gan tradicionālās jomās, gan diezgan inovatīvās. Mācību dalībnieki idejas atspoguļo savos biznesa plānos, kas kādam ir tikai sapnis, bet dažiem jau ir pirmie aizmetņi lieliskas idejas realizācijā. Novēlam jauniešiem veiksmi savu ideju īstenošanā.

Mācības notika Valsts Lauku tīkla aktivitātē “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”.

Zaiga Blaua,
LLKC Limbažu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru