Jaunie uzņēmēji tiekas Priekuļos
Sākt un veikt uzņēmējdarbību vienmēr bijis izaicinājums, īpaši lauku reģionos, tāpēc seminārs Priekuļos pulcēja vairāk nekā 100 interesentu.
Vidzemes reģiona gada vērienīgākais – saistošs un dinamisks pasākums jauniem uzņēmējiem “Starta diena” notika Priekuļos hotelī “Tigra”. Pasākumu rīkoja Attīstības finanšu institūcija “ALTUM”. Uz to tika aicināts ikviens, kuram ir sava biznesa ideja un vēlme to īstenot. Jaunie uzņēmēji pasākumā varēja iedvesmoties no nozares vadošajiem ekspertiem un no pieredzes stāstiem, uzzināt par pieejamo valsts atbalstu savas uzņēmējdarbības uzsākšanai vai paplašināšanai, kā arī nodibināt noderīgus kontaktus. Pasākumā ikviens interesents uzzināja, kā pārdomāti plānot un finansēt savu ideju, kādi ir visbiežāk sastopamie mīti par biznesa uzsākšanu.
Jaunos un topošos uzņēmējus šajā seminārā individuāli konsultēja vadošie eksperti no vairāk nekā 10 organizācijām: “ALTUM”, Valsts ieņēmumu dienesta, Uzņēmumu reģistra, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra, komercbankām, Vidzemes plānošanas reģiona, Nodarbinātības valsts aģentūras, u. c.
Olita Untāla, “ALTUM” Vidzemes reģiona vadītāja:
“Šis ir jau otrais gads, kurā “Starta dienas” ietvaros potenciālajiem biznesa uzsācējiem un jaunajiem uzņēmējiem no visa Vidzemes reģiona ir iespēja tikties ar saviem “cīņu biedriem” – pieredzējušiem uzņēmējiem, kuri dalās savā unikālajā pieredzē. Jau šobrīd ar prieku un gandarījumu redzam, ka vairākiem uzņēmumiem mūsu reģionā tas kalpojis par iedvesmu un starta pakāpienu, lai sāktu biznesu vai to paplašinātu.”
Seminārā ar uzņēmējdarbības pieredzes stāstiem un vērtīgiem padomiem dalījās Vidzemes reģiona uzņēmēji.
Inga Ērgle no Smiltenes stāsta par savu veidoto “InGo” musli sportiskiem cilvēkiem. Viņas biznesa ideja izaugusi no hobija, pašas aizraušanās ar dažādām sporta aktivitātēm, un tagad kļuvusi par darbu un peļņas avotu. Viņa uzsver, ka nav jābaidās zaudēt un jāzina, ka uzņēmējam reizēm ir arī no kaut kā jāatsakās. Un jāizmanto iespējas mācīties, papildināt zināšanas. Inga piedalījusies programmās “Atspēriens”, “Nordea biznesa skola”, Biznesa inkubators, “ALTUM” u. c.
Zane Magone no Limbažu puses dalījās savā pieredzē par zemnieku saimniecības “Priedītes” Limbažu novada Katvaru pagastā pārņemšanu un savu sapņu piepildījumu. Zane savulaik arī veiksmīgi startējusi LLKC konkursā “Laukiem būt!” un ar šīs programmas un “ALTUM” atbalstu sākusi veidot savu saimniecību – Īru tinkeru šķirnes zirgu audzēšanu un trušu dārza izveidošanu. Pagājušā vasarā daudzas tūristu grupas apciemojušas saimniecību un devušas apliecinājumu, ka uzsāktajam darbam ir nākotne, attīstība turpinās.
Rolands Putniņš ar ģimeni 2017.gadā atjaunojis Trikātas pienotavu un reģistrējis senajā vietā savu uzņēmumu “Trikātas siers”. Saimnieki atraduši nišas iespējas: sākuši ražot bioloģiski “Zilā pelējuma sieru” un citus sierus, drīzumā arī plāno paaugstināt pašreizējo pārstrādes apmēru. Izmantota arī dažāda atbalsta pieejamība – “ALTUM” – ražošanas un apgrozāmo līdzekļu pieejamība; LIAA – atbalsts tirgus izpētei; atpazīstamībai – dalība izstādē Biofach Vācijā; ERAF Export press – atbalsts eksporta tirgu apgūšanai.
Egils Boitmanis Rīgā ir dibinājis start-up uzņēmumus – Digital Journey un reklāmas aģentūru Infinitum8. Šajos uzņēmumos viņš ieņem akcionāra lomu un ikdienā vada šo uzņēmumu direktorus. Pats uzņēmējs sevi dēvē par digitālā mārketinga entuziastu un uzsver, ka zināšanu pilnveidošana ir neatņemama sastāvdaļa, lai efektīvi un pilnvērtīgi strādātu. Viņš uzsver, ka tas ir tikpat svarīgi kā nepieciešamība elpot. Egils saka – visiem ir jāpamēģina būt uzņēmējiem, lai saprastu būtību. Ja uzņēmējs uzsācējs vēlas brīvību, tā nāk pēc 7-10 gadiem. Ja agrāk kvalitatīvas zināšanas konkrētā jomā nodrošināja darbu, tad mūsdienās vairumā gadījumos tas vairs nestrādās, jo lielu daļu aktivitāšu cilvēku vietā spēj paveikt datori vai elektroniskās programmas, tāpēc nemitīga attīstīšanās un sevis pilnveidošana ir tik būtiska.
Noslēgumā pasākuma dalībnieki strādāja darba grupās, iepazinās, apmainījās ar kontaktiem, bagātināja savu personisko pieredzi.
“Konkretizējiet savas vēlmes, lieciet terminus, dalieties ar idejām, saņemiet atbalstu,” uzsvēra kāda no pasākuma dalībniecēm. Mērķis bez termiņa ir tikai sapnis.
Daiga Stikute,
Pārgaujas novada lauku attīstības konsultante
Dace Kalniņa,
Priekuļu novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru