Jauniešiem stāsta par nodarbošanās veidiem un iespējām Zemgales laukos

GalerijaPrint

Elejas skolēni mācību gada noslēgumā devās pieredzes braucienā pie dažādiem uzņēmējiem, kā arī tika apmeklēta Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola.

Šī gada pavasarī mēs, LLKC Jelgavas konsultāciju biroja speciālistes, četras reizes devāmies uz Elejas vidusskolu, kur tikāmies ar divām astotajām klasēm. Sagatavojām bagātīgu programmu, tā, lai jaunieši īsā laika sprīdī uzzinātu pēc iespējas daudzpusīgu informāciju par savām iespējām dzīvi saistīt ar laukiem.

Lai saprastu, kas vispār notiek laukos, lauku attīstības speciāliste Zane Rone iepazīstināja jauniešus ar mežsaimniecības, lauksaimniecības un netradicionālajām nozarēm. Tika sniegts katras apakšnozares raksturojums un uzdoti jautājumi arī jauniešiem. Lai sniegtu ieskatu kādā no nozarēm sīkāk, uzņēmējdarbības konsultante Videga Vītola iepazīstināja jauniešus ar mazo pārstrādi jeb mājražošanu, kas pēdējo piecu gadu laikā ir kļuvusi par populāru mazo uzņēmēju nodarbošanās veidu laukos. Videga pastāstīja par Zemgales mājražotāju pieredzi, produkcijas veidiem un to realizācijas iespējām, kā arī akcentēja mājražotāju aktivitātes nozīmi lauku tūrismā. Tas ir viens no virzieniem, kurā mazie lauku saimniecību īpašnieki efektīvi sasniedz savus klientus un rod iespēju realizēt produkciju uz vietas saimniecībā.

Kopā ar LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centra kolēģi Ievu Doniņu iepazīstinājām jauniešus ar mežkopja profesiju. Tika izmēģināti mežkopja instrumenti, un notika praktiska koku mērīšana. Jautājot, kas palika atmiņā no šīs dienas, puiši minēja, ka ieinteresējās par Ogres tehnikumā piedāvāto iespēju mācīties strādāt ar mūsdienīgu meža apsaimniekošanas tehniku.

No tēmas par mežiem tālāk virzījāmies uz augļkopību un iespēju izaudzēto arī pārstrādāt, radot veselīgus produktus visai ģimenei. Kolēģe Dace Drošprāte demonstrēja augļu dārza kopšanas aprīkojumu un to, kā tas pielietojams ikdienā, rūpējoties, lai dārzs nestu labus augļus. Tāpat Dace dalījās savā uzņēmējas pieredzē, kā uzsākt un attīstīt uzņēmējdarbību augļkopības nozarē.

Jaunā uzņēmēja Ieva Spriža rosināja jauniešus pašiem būt sev saimniekiem un nebaidīties attīstīt jaunas idejas uzņēmējdarbībā. Ieva iepazīstināja ar savu darbības jomu, kas ir augļu un ogu pārstrāde, gatavojot veselīgus kārumus. Jaunieši tika iesaistīti jaunas receptūras veidošanā no augļiem un ogām, dažādu garšu atpazīšanā. Tas rosināja pašiem domāt un radīt.

Noslēgumā visi kopā devās pieredzes braucienā pie dažādiem uzņēmējiem, kā arī tika apmeklēta Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola. Šeit jaunieši iepazina iespēju apgūt  automehāniķa, elektrotehniķa, restauratora asistenta, klientu apkalpošanas speciālista, augkopības tehniķa, pavāra un mūrnieka profesijas. Glūdas pagastā jaunieši iepazina netradicionālo nozari – strausu audzēšanu, kas ir viena no retajām šāda veida saimniecībām Zemgales pusē. Tērvetē, kas ir populāra tūristu vidē, jaunieši iepazina nelielas kafejnīcas darbības specifiku, bet Vilces pagastā – mājražošanas iespējas, pārstrādājot daudzas un dažādas piparmētru šķirnes.

Jaunieši ieguva visaptverošu ieskatu ar praktiskiem piemēriem, par iespējām savu nākotnes profesiju saistīt ar laukiem. Skolēni un pedagogi atzinīgi vērtēja sadarbību ar LLKC Jelgavas nodaļu un izteica vēlmi turpināt sadarbību arī nākamgad.

Videga Vītola,

LLKC Jelgavas konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru