Jauniešu idejas pārtaps biznesā
LLKC Krāslavas konsultāciju birojā 29. novembrī noslēdzās piecu dienu mācības jauniešiem, un vienpadsmit to dalībnieki saņēma apliecinājumus par mācību programmas apgūšanu. Piecu mācību dienu laikā tika gūtas zināšanas biznesa idejas Domu kartes izveidošanā, tās izvērtēšana, prezentēšanas prasmes bankai, investoriem, potenciālajiem sadarbības partneriem, mārketinga, reklāmas, grāmatvedības, finanšu plānošanai veiksmīgas uzņēmējdarbības uzsākšanai.
Krāslavas novada jauniešiem izzinoša bija diena, kad viņi devās pieredzes apmaiņas braucienā uz kaimiņu novadiem. Tas deva iespēju iepazīt uzņēmumus, kuru attīstība bija vērsta no veiksmīgas idejas uz biznesu. Tika apmeklēta Velga Sarmule, kurai starta finanses un atbalstu sniedza LLKC konkurss „Laukiem būt!”. Viņas ideja par saldumu ražotni „Cukurella” vēl ir sākuma posmā, bet ražošanas telpas un produkcijas klāsts ir skaidri skatāmi. Lai arī šobrīd saldumu ražotne nav primārais Velgas mērķis, par to tiek daudz domāts un vērtēts. Ražotnes vieta atrodas Velgas dzimtas mājās, kur visiem ģimenes locekļiem šī darbība ļoti patīk, tāpēc tika izlemts attīstīt savu darbību Latvijā. Šobrīd Velgas sortimentā ir sešas produkcijas vienības, pieprasītākie ir mājās ražotie eklēriņi. Velga motivēja jauniešus būt drosmīgiem, prezentējot savu biznesa ideju, neapstāties, lai idejas pārtop biznesā.
SIA “Lakro Plus” nodarbojas ar bioloģisko smiltsērkšķu audzēšanu un pārstrādi. Iegādājoties zemi, Līgai Upeniecei nebija ne jausmas, ka viņas aicinājums ir audzēt smiltsērkšķus, un, smeļoties idejas semināros, Līgai kļuva skaidrs, ka viņas privātīpašumā tie tiks audzēti. Piesaistot LAP programmu finansējumu, uzņēmums divu hektāru platībā iestādīja smiltsērkšķus, kuri jau 2016. un 2017. gadā bagātīgi ražoja, pirmās ogas tika realizētas nepārstrādātas. Tas iedvesmoja saimnieci, tāpēc ar ELFLA projektu atbalstu tika modernizēta lauksaimniecības tehnika, uzbūvēta saldētava un sulas ražošanas ēka, kā arī iegādātas iekārtas ogu pārstrādei. Līga atzina, ka pavisam drīz Top veikalu plauktos būs nopērkama SIA “Lakro Plus” smiltsērkšķu sula. Smiltsērkšķu platības jau palielinātas, iestādīti vēl trīs hektāri. Saimniece turpmāk vēl plāno palielināt smiltsērkšķu platības un sulas apjomus, jo pieprasījums pēc šī produkta ir salīdzinoši augsts.
Krāslavas novada Ūdrīšu pagasta z/s “Kurmīši” laipni sagaidīja saimnieks Ivars Geiba. Kopš 1994. gada saimniecībā tiek audzēti aptuveni 30 ārstniecības augu veidi, tostarp arī Latvijā savvaļā sastopamie. Ar katru gadu ārstniecības augu klāsts palielinās.
Saimniecībā tiek ražota auksti spiesta eļļa no mārdadža, sinepēm, kaņepēm un citām pašu audzētajām eļļas kultūrām. Lielisks papildinājums ražojumiem ir arī ēteriskās eļļas un ziedūdeņi no “Kurmīšos” augošajiem ārstniecības augiem.
Tika organizēta meistarklase: uz augu produktu bāzētas kosmētikas ražošana. Tika kausēts vasks un pievienots kliņģerītes ekstrakts eļļā, saražotais produkts ir pielietojams, lai sejas un roku ādu padarītu maigāku. Vairāki jaunieši vasaras mēnešos bija strādājuši “Kurmīšu” plašajos laukos – gan ravējuši, gan arī ievākuši ziedlapiņas un citas augu daļas, kuras tālāk izmantotas tēju un drogu ražošanai. Šajā tikšanās reizē viņi novērtēja saimniecības nemitīgos centienus jaunu biznesa ideju virzīšanā.
Atpakaļceļā, uzklausot jauniešus, bija skaidrs, ka brauciens tiem patika un jaunieši guva iedvesmu, pozitīvu emociju devu, kā arī pārliecību ticēt sev un saviem spēkiem! Jaunieši uzskata, ka gūtā pieredze bija noderīga un nepieciešama, jo mācīties no citu pieredzes ar reāliem piemēriem ir vērtīgi un interesanti. Šādi braucieni ļauj saprast, cik daudz fantastisku un interesantu ideju ir visapkārt mums.
Pēc piecu dienu mācībām jaunieši prezentēja savas biznesa idejas trijiem žūrijas locekļiem. Jāatzīst, ka idejas ir nopietnas, pārliecinošas un daudzpusīgas, sākot ar finiera puzles ražošanu un sporta tūrisma pakalpojumu attīstību, veco drēbju uzlabošanas pakalpojumu attīstīšanu, māla izstrādājumu ražošanu, konditorejas cepšanas, mobilo ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas, siera ražotnes attīstību, dendroloģiskā parka izveidošanu Latgalē līdz grafiskā dizaina un digitālās drukas pakalpojumu attīstīšanai Krāslavas pilsētā. Patīkami bija arī tas, ka jaunieši nopietni uzklausīja savu kolēģu prezentācijas un uzdeva jautājumus par prezentējamo ideju. Tas kopumā liecina par jauno cilvēku nopietno attieksmi, vēlmi un gudrību veidot savu biznesu, nākotnē kļūstot nevis par darbiniekiem, bet gan par darba devējiem saviem līdzcilvēkiem.
Žūrijas locekļi jauniešus mudināja attīstīt savas idejas, būt mērķtiecīgiem un neatlaidīgiem. Jaunieši atzina, ka savu biznesa ideju īstenot nav viegli. Kopumā jaunieši mācības atzina par noderīgām, iegūtās zināšanas varēs izmantot turpmākajā biznesa ideju realizēšanā.
Lai jauno un potenciālo uzņēmēju biznesa idejas īstenotos un attīstītos, sadarbība ar konsultāciju biroju turpināsies, tiekoties individuālās konsultācijās.
Mācības notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.
Terēze Brazeviča,
LLKC Krāslavas konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru