Jauniešu mācības Jēkabpils birojā sākas ar pieredzes braucienu

GalerijaPrint

Jēkabpils konsultāciju birojs mācības jauniešiemuzsāka ar pieredzes braucienu “Uzņēmējdarbības attīstīšana un investīciju piesaistes pieredze” Krustpils, Pļaviņu un Madonas novados. Brauciena mērķis bija iepazīt dažādus uzņēmējdarbības veidus, dzirdēt pieredzes stāstus, kā šie uzņēmumi ir attīstījušies, kā arī jauniešiem labāk iepazīties savā starpā.

Pieredzes brauciens sākās ar Andra Felsa saimniecības “Vīnkalni” apmeklējumu. Andris ir pieredzējis lauksaimnieks, nodarbojas ar dažādu augkopības kultūru audzēšanu, kā arī izveidojis atzītu pārtikas uzņēmumu – eļļas spiestuvi. Viņš brīdina jauniešus, ka, uzsākot savu uzņēmējdarbību, darba būs daudz un aicina padomāt par finansējumu pirms darbības uzsākšanas. Eļļas spiestuves izveide nebija viegla, nācās saskarties ar dažādiem birokrātiskiem šķēršļiem. Viņš atzīst, ka nav arī pielietojamu zinātnisku pētījumu, lai atrisinātu dažas problēmas linu eļļas spiešanas procesā. Produkcijai vienmēr jābūt kvalitatīvai, jo nav svarīgākas lietas par uzņēmuma pozitīvā tēla veidošanu.

Bioloģiskā saimniecība IK “Krustpils putni” atrodas skaistā vietā Aiviekstes krastā. Saimniecības pārstāve Zanda Bojere pastāsta par savas ģimenes uzņēmējdarbības uzsākšanas pieredzi. Sākumā saimniecība nodarbojās ar putnkopību, taču pamazām pievērsās aitkopībai. Visu uzmanību piesaista raibais ganāmpulks, Zanda pastāsta par šķirnēm, krustošanu, ganāmpulka plānošanu. Zandas sirdslieta ir zirgi, viņa pie brauciena dalībniekiem atnākusi ponija pavadībā, par ko visiem ir prieks. Zanda aktīvi darbojas Mīļdzīvnieku biedrībā, organizē pasākumus, īsteno projektus.

Tālāk maršruts ved gar Aivieksti uz  Pļaviņu novada Aiviekstes pagasta SIA „ECOS” BURSH alus darītavu, kur saimnieko Mārtiņš Daģis. Šī alus darītava ir viena no mazākajām alus darītavām Latvijā, bet tās izveides stāsts ir aizraujošs un pamācošs. Mārtiņš atzīst, ka mazās alus darītavas iekaro tirgu. Uz jautājumu, vai viņš neplāno paplašināties, Mārtiņš atbild, ka nav kur. Taču viņš domā par tehnoloģiskiem uzlabojumiem, roku darba samazināšanu. Alus darīšanai ir sezonāls raksturs, tāpēc papildus tiek domāts par tūrisma pakalpojumu piedāvāšanu. Alus darītava atrodas ļoti skaistā vietā Aiviekstes malā. Jauniešiem viņš iesaka skatīties, vai ieguldītais eiro atnāk atpakaļ.  Pašam ir nācies kļūdīties, piedzīvot zaudējumus, taču, ja ir atbalsts, to var pārvarēt. Mārtiņš atzīst, ka pastāv laba komunikācija starp mazajām alus darītavām. Gandarījumu sniedz tas, ka produkciju atpazīst, cilvēki apstājas, nāk klāt un pērk.

Madonas novada Jaunkalsnavā netālu no centra, bijušajā lidlaukā, atrodas bioloģiskā zemnieku saimniecība “Gulbiškas”. Mūs sagaida un par saimniecību pastāsta Laila Siliņa un Baiba Tīdemane. Šobrīd saimniecība nodarbojas ar gaļas lopu audzēšanu un graudkopību, bet 1997. gadā saimniekošanu uzsāka ar slaucamajām govīm, bioloģiski sāka saimniekot 2001. gadā. Laila ir strādājusi Rīgā, pabijusi ārzemēs, tomēr atgriezusies tēva saimniecībā un saka: “Lauki “velk” atpakaļ, te esmu strādājusi kopš bērnības.” Kā visās nozarēs, cenas ir mainīgas, tas jāņem vērā plānojot. Graudkopībā lielas problēmas nodara meža dzīvnieki – brieži. Ir īstenoti vairāki ES projekti, iegādāta tehnika, ko visi ar interesi apskatīja.

Mājupceļā vēlreiz iegriezāmies Krustpils pagastā pie Ritmas Krēgeres “Ormaņos”, kur viņa realizējusi LEADER projektu un senā, vēsturiski slavenā krogā pirms mēneša uzsākusi sulu, ievārījumu, sīrupu un citu produktu ražošanu. Atjaunotajās telpās ir saglabāts manteļskurstenis, kurš reti kur vēl ir sastopams. Produkcija tiek gatavota no saviem augļiem, ogām un turpat arī tirgota. Ritma pastāsta par visām prasībām, kas jāizpilda un secina: “Viegli nav, bet visu var izdarīt.” Nodegustējuši visi atzinīgi novērtē plūškoka ievārījumu, tomātu sulu, interesants ir čili džems. Pēc ceha apskates brauciena dalībnieki devās uz kiosku iegādāties ražojumus. Piestāja arī garāmbraucošās automašīnas. Šis ģimenes uzņēmums ir pamācošs ar to, ka ar lielu uzņēmību un darbu var daudz sasniegt.

Brauciens notika VLT pasākuma "Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai" ietvaros.

 

Anita Putka,

LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante

FOTO

IK “Krustpils putni”

 

 

 

 

 

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru