Jaunpiebalgas novadā turpina amatniecības tradīcijas

GalerijaPrint

Jaunpiebalgas novadā varam lepoties ar ļoti daudziem amatniekiem, savukārt iespēju aplūkot un iegādāties amatnieku oriģinālos darbus piedāvā Jaunpiebalgas tūrisma centrā.

Cilvēki ar vietējiem meistariem lepojas, un par viņiem  2018. gadā ir izdota grāmata “Amatniecība un lietišķā māksla Jaunpiebalgas novadā”. Savukārt aplūkot un iegādāties oriģinālos darbus piedāvā Jaunpiebalgas tūrisma centrā Gaujas ielā 21, Jaunpiebalgā, kuru kopš 2017. gada oktobra ir izveidojis Jaunpiebalgas novada iedzīvotājs Eduards Vīķelis. Pārrunājot  šo ideju ar tūrisma centra īpašnieku, rodas iespaids, ka viss ir savienojams un izdarāms, ja tik ir vēlēšanās kaut ko tādu darīt un radīt nepieciešamos apstākļus šāda pakalpojuma saņemšanai. Eduards saka tā: “Doma jau sākās ar velo darbnīcu un rezerves daļu veikalu, kurā tiek piedāvāts gan serviss ceļotājiem, gan uz vietas veikalā – darbnīcā, gan arī aizbraucot pie klienta, ja kāda problēma radusies trasē. Tiek nodrošināta arī velosipēdu pārvadāšana. Kopā ar to nāk arī velo braukšana un ceļošana. Tā papildus tika izveidots arī amatnieku darbu piedāvājums. Sākotnēji plānoju uzreiz veidot šādā formātā, jo ir bijuši gan ārzemju tūristi, gan latviešu ceļotāji, kuriem interesē vietējā novada dzīve, darbība. Ceļotājiem ir vajadzīgas gan naktsmājas, gan arī vieta, kur paēst. Ir svarīgi, lai cilvēkam iedotu ne tikai bukletu, bet arī tas, ka šim cilvēkam jau konkrēti var iedot telefona numuru un adresi, lai viņš var atrast naktsmītni. Nākamā svarīgā lieta, kamēr tiek labots velosipēds, lai tūristam ir, ko apskatīt. Tāpēc piedāvāju apskatīt un iegādāties vietējo amatnieku fantastiskos darbus, iedzert kafiju. Ir svarīgi, ka šo te visu var redzēt kā kopumu vienā vietā, kur apgrozās tūristi, ceļotāji. Mēs katrs gribam kaut ko paņemt līdzi no Jaunpiebalgas. Arī paši vietējie vēlas kādā brīdī kaut ko nopirkt, tad tas ir ērti un izdevīgi. Tūrisma centrā ir iespējams arī iznomāt riteņus, nopirkt rezerves daļas.”

Tūrisma centra mērķis nav noteikti pārdot amatnieku produkciju, bet galvenais parādīt, ko gatavo vietējie amatnieki. Ja uz vietas nav kādas produkcijas, tad klientam tiek iedoti amatnieka kontakti un ir iespēja aizbraukt pie viņa uz mājām. Reizēm gadās, ka pie amatnieka uz mājām atnāk kāds klients pēc konkrētas preces, bet, ja prece nav uz vietas, tad pircēju atsūta uz tūrisma informācijas centru pēc noskatītās lietas.

Centra telpās ir izvietota vietējo, kā arī kaimiņu novada amatnieku produkcija. Te var iegādāties vairāku amatnieku darbus:

*Kristīna Pirktiņa, “Pūces studio” – baltā māla darbi. Kristīnes darbi ietver lielu vieglumu, kaut arī māls ir smags materiāls – pulksteņi, šķīvji, dekori, flīzes.

*Marika Šube – māla darbi. Marika strādā ar tradicionālo brūno mālu – trauki, švečturi, bļodiņas, magnētiņi.

*Ilze Prūse, “Baltie darbi”. Ilze piedāvā dažādus linu auduma darbus –  lakatiņus, dvieļus, cepures gan ziemai, gan rudenīgam laikam.

*Sarmīte Mekša –  vaska sveces.

*Marita Kalniņa – vaska sveces.

*Ainārs Sils – kaltās monētas ar Jaunpiebalgas un Raunas simboliku.

*Jolanta Ozola – pērļotās rokassprādzes, kas ir ļoti smalki izstrādātas.

*Oskars Rozenblats – sudraba rotaslietas – auskari, kuloni.

*Vija Ceruse – rakstaini cimdi un vilnas zeķes.

*Studija “ Beira”, jauniešu uzņēmums – ekoloģiski ziepju produkti.

*Zigismunds Kasparžaks gatavo koka izstrādājumus – šķīvji, karotes, cibiņas, maizes dēlīši no koka.

*Velta Pētersone – doņu un meldru pinumi – cepures, cibiņas, paliktnīši, dekori.

*Ilze Kārkliņa – koka magnētiņi ar laba vēlējumiem un vietu uzrakstiem.

*Lelde Grobiņa – apdrukāti krekli, kā arī iespēja sazinoties pasūtīt un apdrukāt uz vietas. Jakas, kuru materiāls pieļauj apdruku.

*Ieva Auziņa Szentivanyi – grāmata par Dainām – pirmā grāmata, kas  izdota angļu valodā par senvārdu nozīmi. Palīdz uztvert tautasdziesmu tekstu. Grāmata pieejama gan angļu, gan latviešu valodā.

Jaunpiebalgas tūrisma centrā var iegādāties arī kaimiņu novadu amatnieku darbus:

*“Piebalgas porcelāna fabrika” – radošu roku veidoti angļu kaula porcelāna darinājumi – krūzes, vāzes.

*Līga Ozola – adītas šalles un cepures no Rankas pagasta.

*Valdis Liepa – māla krūzes un svečturi.

*Nikijs Kalns – Madonas novads – ziepes ar dažādām dabas lietām, bišu vasku u. c.

Mēs lepojamies ar saviem un kaimiņu novadu amatniekiem!

Lolita Zariņa,
LLKC Cēsu nodaļas konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru