Kandavas Vīna nama un mājražotāju kopdarbība – “Garšu ceļojums”
Lai popularizētu Kandavas apkārtnes mājražotāju produktus un piesaistītu reģionam apmeklētājus, ir izstrādāts jauns pakalpojums. Kandavas Vīna namā iekārtotas telpas apmeklētāju uzņemšanai. Degustācijas tiek nodrošinātas, sadarbojoties vietējiem mājražotājiem, veidojot saderīgas dzērienu un uzkodu variācijas.
Katram pasniegtajam dzērienam – vīnogu grapai, vīnogu un upeņu vīnam, dzirkstošajam kokteilim “Zīle”, stiprajam dzērienam a’la “Limončello” – piemeklētas izcilas vietējās izcelsmes uzkodas. Patlaban pakalpojuma izstrādei apvienojušies vietējie ražotāji – kazas sieri no z/s “Birznieki”, maize, deserts no Ingas Neimanes “Meža maize”, pastētes, smēriņi, speķis – mājražotājs “Delles”, vīni un vīnogu dzērieni no SIA “Kaimiņmuiža”, “Zīle” dzērieni no SIA “Kandavas Vīna nams”, maize no Radošās mājas “Smilgāji”.
Sadarbojas divas ģimenes, piesaistot citus uzņēmējus
Kandavas Vīna nams radies 2022. gada nogalē, sadarbojoties divām ģimenēm. Viena no tām darbojas kā SIA “Kaimiņmuiža”, otra kā SIA “Kandavas Vīna nams”.
“Kaimiņmuiža” atrodama Tukuma novada Kandavas pagastā kā ģimenes vīna darītava. Vīnogu dārzs tapis 2019. gadā. Kādreizējās saimniecības ēkas vietā ierīkota vīna ražotne. Saimniece Līga Vaivade-Kalnmeiere ir vīnzine, vīna darīšanu mācījusies no pašiem pamatiem, prasmes apgūstot pie kāda Ziemeļamerikas vīndara. No Ziemeļamerikas nākusi arī viena no vīnogulāju šķirnēm, kuru audzē saimniecībā un kas īpaši piemērota mūsu klimatiskajiem apstākļiem un iztur -40 0C salu. Odziņas esot nelielas un garšojot pēc upenēm, bet tieši no šīm vīnogām tiek iegūts ļoti labs, neatkārtojamas garšas sausais sarkanvīns. Pievienojot nedaudz garšvielu, tiek iegūts vīnogu vīns ar nosaukumu ”Ziema”. Lieliskas garšas ir pussaldais vīnogu vīns, kā arī karstvīns. Tomēr vīnogu raža tiek iegūta tikai otro gadu un vēl pavisam mazos apjomos.
Savukārt SIA “Kandavas Vīna nama” saimniece Kristīne Vilcāne gatavo tos vīnus, kas nav vīnogu. Savukārt gardas uzkodas pie šiem dzērieniem piedāvā Vānes pagasta bioloģiskā zemnieku saimniecība “Birznieki”, kas ražo 14 veidu kazu piena sierus un ierīkojusi gaļas pārstrādes cehu. Saimnieks Jānis Tiltiņš iecerējis ražot arī kūpinātu kazlēnu gaļu. Saimniecība uz vietas piedāvā ekskursijas un degustācijas. Baudīšanas kartē piedāvāts Marquette rose dry vīns ar kazu siera uzkodiņām kopā ar “Smilgāju” maizes izlasi. Radošā māja “Smilgāji” arī atrodas Vānes pagastā. Saimniece Aiga Bitmane uzsākusi darbošanos pirms diviem gadiem, pārvēršot brīvdienu māju par ražotni un tūrisma objektu. Saimnieki nodarbojas ar mēbeļu ražošanu, linu izstrādājumu veidošanu, kulinārijas pasākumu organizēšanu, tūrisma produkta prezentāciju un meistarklašu organizēšanu dažādām mērķauditorijām. Degustāciju kartē piedāvāta gan sēklu maize, gan pavisam neparastas garšas maize ar sieru, lociņiem un garšvielām. Izskatās un garšo debešķīgi! Aigas meistarstiķis ir “burciņkūkas”, var pieteikties arī uz maizes cepšanas meistarklasi.
Savukārt degustāciju kartē piedāvātai vīnogu grapai piestāv rudzu rupjmaize ar karsti kūpinātu speķi, bet upeņu sarkanvīns “Zīle” teicami sader ar “Meža maizes” izlasi un brieža aknu pastētēm, kuras piedāvā mājražotājs “Delles” no Vānes pagasta. Saimnieks Andris Delle nodarbojas ar pārstrādi. Gatavo maigas konsistences siera smēriņus – gan zaļus, gan rozā, visus no dabīgām izejvielām darinātus, kas der gan uz maizes, gan ar gaļu, gan zivi. Andrim svarīgi piedāvāt patērētājam dabīgu, dzīvu produktu, lai tas atšķirtos no veikala piedāvājuma. Izejvielas tiek iepirktas no blakus esošām saimniecībām. “Delles” sortimentā ir brieža aknu pastēte ar trifelēm, ar valriekstiem, klasiskā. Kūpinātas vistiņas un cūkgaļas izstrādājumi. Turklāt ar samazinātu sāls daudzumu! Ražotājs padomājis, lai produkts būtu ne tikai gards un izskatīgs, bet arī veselīgs. Andra Delles radītie produkti labi “draudzējas” ar “Meža maizes” izlasi, ko piedāvā Inga Neimane no Kandavas. Gardā maizīte ar nosaukumu “Meža maize” tiek gatavota no augstvērtīgiem produktiem. Maizes cepšanā tiek izmantots rudzu un kviešu ieraugs. Saldskābmaizi cep formiņās, bet rudzu maizes klaipus veido uz lizes. Maizes krāsns Ingas mājā ir goda vietā un visu māju pārņēmusi svaigi ceptas maizes smarža. Inga cep arī pasakaini garšīgas tortes un kūkas. Ir klienti, kuriem jau radusies “atkarība” no “Meža maizes” produktiem. Tie tiek regulāri pasūtīti. Inga Neimane maizes cepšanas prasmes un receptes pārņēmusi no vīra vecmāmiņas, kura savulaik izmācījusies Kaucmindes skolā.
Lieliska produktu saskaņa
Ir brīnumaini laba sajūta, kad tavs radītais produkts sader ar cita ražotāja radīto, un ir kāds, kas to visu apvieno un piedāvā apmeklētājiem. Un, lai sajūtu padarītu vēl autentiskāku, pirms deserta un kafijas viesi var noskatīties īsu filmiņu par Kandavu, tās skaistajām vietām un ražotājiem. Tikmēr galdiņš jau klājies, un vaniļas ogu torte jau “smaida” uz galdiņa. Lai sarunas labāk ritētu vai arī, ja kompānijā ir mazāk pazīstami cilvēki, tiek piedāvāta karte “Pajautā draugam”, kurā ar dažādu jautājumu palīdzību var risināt sarunu.
Domāts arī par apmeklētājiem ar bērniem, un rezultātā Vīna nams varēs piedāvāt arī pasākumus viesiem ar bērniem. Arī mazajiem būs savs degustāciju pārsteigums bez vīna. Runājot par cilvēkiem ar dažādiem ēšanas paradumiem, tika meklēts risinājums, ko piedāvāt šo kategoriju apmeklētājiem, lai neviens netiktu atraidīts. Tāpēc Kandavas Vīna nams cer uz sadarbību ar mājražotājiem “Kandavas garšu ceļojuma” attīstībai.
Domājot par tālākiem pasākumiem, Kandavas Vīna nams piedāvās arī muzikālus pasākumus, galda spēļu vakarus, ceļojumu stāstu vakarus ar gardēžu cienīgiem baudījumiem.
LLKC Tukuma konsultāciju birojs iesaka apmeklēt minētās saimniecības, jo starp tām ir nelieli attālumi. Izveidojas labs maršruts, kas transporta izmaksu dēļ ir būtisks ieguvums. Kontakti: SIA “Kandavas Vīna nams” – 26714894, SIA “Kaimiņmuiža” – 26665165, Radošā māja “Smilgāji” – 2646588, “Meža maize” – 29877391, Lauku labumi “Delles” – 28268835, kazu siers z/s “Birznieki” – 26491838.
Jana TRAMDAHA,
LLKC Tukuma biroja vadītāja
Pievienot komentāru