Kuģenieku ģimene sāk vaska sveču izgatavošanu
Daudzi novada iedzīvotāji, arī anceniece Elita Kuģeniece, atzinīgi novērtējuši pašvaldības finansiālo atbalstu dažādu projektu īstenošanā. Arī projektu konkurss, pēc pretendentu teiktā, neesot sarežģīts. Svarīgākais ir saprotami izklāstīt savu ideju un paskaidrot, kā tās īstenošana palīdzēs attīstīt uzņēmējdarbību.
Elitas ģimene pašvaldības piešķirtos līdzekļus izmantoja vaska sveču izgatavošanas procesa nodrošināšanai: “Ja ir bites, gribas iegūt ne tikai medu, bet vēl kādu produktu. Pēc pirmās profesijas esmu biškope, tāpēc palaikam apciemoju kursa biedrenes, kuras ir aktīvas biškopes, un viena no viņām – Santa Biļinska – pamudināja aizdomāties par sveču liešanu.”
Elitas un viņas vīra Ramona pārziņā ir 18 bišu saimes. Pirms vairākiem gadiem viņi iegādājas desmit saimes, iepriekš Elitai bišu neesot bijis. Viņa gan atceras, ka pirms daudziem gadiem, kad atnākusi uz Anci, vienu sezonu nostrādājusi kolhoza bišu dravā. Kuģenieku bitītes sanes dažādu ziedu un viršu medu.
“Ejot pie bitēm, man jābūt mierīgai, jo ikdienā visu daru diezgan lielos tempos. Dravā trakot nevar, tur sakārtojas domas. Ja runājam par interesantiem atgadījumiem, iepriekšējā sezonā mūs pasauca savākt spietu, kas bija iekārtojies kokzāģētavā “Kurekss” uz skaidu lentas.”
Elita ir izmantojusi Eiropas Savienības līdzekļus astoņu stropu iegādei, savukārt pašvaldības finansējums likts lietā, lai nopirktu lielu vaska kausētavu, kurā var ielikt desmit rāmjus. Sveču vasks, stāsta biškope, tiek īpaši atlasīts, lai tas būtu gaišs, bez tumšiem piemaisījumiem. Šo vasku mazgā un attīra, un tikai tad tas ir gatavs sveču liešanai. “Katrai svecei ir sava formiņa, kurā vispirms nostiprina dakti, pēc tam formiņai uzmauc gumijas un tikai tad lej iekšā vasku. Tas sacietē aptuveni divu stundu laikā. Kad svecīti uzmanīgi izņem no formas, tiek apstrādāta tās pamatne, – nogriež dakti un uz karstas virsmas lēni piekausē, līdz virsma kļūst gludena,” stāsta Elita. Līdz šim viņas ģimene pārdeva medu, bet tagad realizē arī vaska sveces. Dažas no tām tika aizsūtītas uz Zviedriju, jo Ancei ir sadraudzība ar komūnu no šīs valsts un zviedriem ir interese par Latvijas mājražotāju piedāvājumu. Par peļņu runāt vēl pāragri, jo Kuģenieki nopelnītos līdzekļus iegulda attīstībā. Pēc Elitas teiktā, var noprast, ka viņi ar vīru ir gatavi palielināt saimju skaitu, bet tiktāl, lai patīkamais vaļasprieks nekļūtu par nastu. Lai uzzinātu nozares jaunumus, anceniece apmeklē Biškopības biedrības Ventspils nodaļas rīkotos pasākumus. Runājot par savu pieredzi projektu sagatavošanā, lai saņemtu Eiropas vai pašvaldības atbalstu, Elita ir sastapusies ar atsaucīgiem darbiniekiem, kuri visu paskaidrojuši: “Es vienmēr esmu teikusi, ka nevajag kautrēties prasīt padomu! Citi baiļojas, jo uztraucas, ko kāds padomās, bet tas ir lieki. Ja ir interese, ej un dari!”
Marlena Zvaigzne,
Ventspils novada domes informatīvais izdevums “Ventspils Novadnieks”
Marlenas Zvaigznes foto
Pievienot komentāru