Lai Ludzas “Laimes lācim” veiksmīgs ceļojums pasaulē!

Dizaina apģērbu studija “Bencha Muude” šogad 11.  decembrī svinēs piecu gadu jubileju. Uzņēmuma pirmsākumi meklējami toreiz vēl Kārsavas novada Mežvidos, kur savās mājās, sēdēdama pie šujmašīnas uz sava visērtākā “benča” pasaulē, Gunita Mūrniece-Krišāne sāka šūt apģērbus bērniem. Sākumā tapa apģērbi saviem bērniem, tad radu un draugu bērniem, kaimiņu bērniem, līdz beidzot Gunita nonāca pie domas, ka hobijs varētu kļūt par biznesu. Gunitas ģimenē aug četri bērni, taču šūšana, lai arī sākotnēji nebija Gunitas profesija, visu mūžu ir bijusi viņas hobijs. Kā pati atceras –  jaukākā spēle ar lellēm bērnībā bijusi tērpu šūšana tām. 2018. gadā 11. decembrī tika dibināts uzņēmums – dizaina apģērbu studija “Bencha Muude”.

Izvēloties sava uzņēmuma nosaukumu, Gunitai bija svarīgi, lai to saprot arī starptautiski.  Bench (angliski) un benčs (latgaliski) abās valodās gan izrunājas, gan tulkojas vienādi. Muude (mūde – latgaliski) nozīmē mode. Tā radās nosaukums “Bencha Muude”.  Gunita atzīst, ka bieži vien gadās, ka kāds jauns klients, veicot pirmo pasūtījumu, ir iedomājies, ka tas esot kāds nosaukums franču valodā. Bet viss sarežģītais bieži vien ir daudz vienkāršāks, kā sākotnēji šķiet. 

Gunita atceras savu pirmo darbnīcu Mežvidos, kuru katru dienu  aukstā gadalaika sezonā nācās kurināt malkas krāsni. Uz darbnīcu viņa devās cauri piemājas mežiņam. Tā katru dienu mērojot ceļu uz savu darba vietu, Gunita guva iedvesmu no dabas, dzīvniekiem un klusuma. “Bencha Muude” ražo galvenokārt apģērbu bērniem, apģērbu, kas ir radīts ar mīlestību Latgalē. Gunitas lepnums ir 2021. gadā radītā  kolekcija “Katram savu Laimes lāci”. Interesants ir stāsts par to, kā tapa kolekcijas nosaukums. Kad Gunita prātoja, kā topošo kolekciju varētu nosaukt, kādu dienu pie darbnīcas Mežvidos pastaigājās lācis. Viņa nosmej, ja jau pats lācis ir atnācis, lai top Laimes lāča kolekcija. Tās ideja ir sargāt bērnus, likt justies droši un būt komfortā no ārpuses un arī savā sirsniņā, sajust savas zemes sargājošo spēku. Kolekcijas pamatā ir Laimes lācis ar stilizētu latviešu rakstu zīmi – Laimas grābeklīti.  Kolekcijas audumi ir īpaši izvelēti dabīgi materiāli, kas krāsoti ar dabiskām, sertificētām krāsām, ar oeko-tex sertifikātu, lai apģērbi ir droši un ilgtspējīgi. Katrs jauna dizaina apģērbs sākumā tiek rūpīgi testēts – to testē pašas un paziņu bērni, un, ja tas bērniem ir ērts un patīkams, tas tiek piedāvāts klientiem. Aizvien biežāk vecāki un bērni vēlas ģērbties saskaņoti, tāpēc  “Bencha Muude” piedāvā  arī apģērbu kolekciju pieaugušajiem.

Pieaugot apgrozījumam, radās nepieciešamība pēc lielākām telpām.  2022. gadā tika pieņemts lēmums apģērbu studiju pārcelt uz Ludzu. Jau apmēram gadu Gunita darbojas savā studijā Ludzas vecā kinoteātra ēkā. Studijas apģērbus var iegādāties gan internetveikalā, gan klātienē studijā Ludzā.

Piecu gadu laikā ir sasniegts daudz – labiekārtotas jaunās telpas, paplašināts produkcijas klāsts, iegūta atpazīstamība ne tikai Ludzas novadā, bet arī ārpus tā.  Šogad  Gunitai tika pasniegts Latgales plānošanas reģiona atzinības raksts par ieguldījumu Latgales reģiona izaugsmes veicināšanā, aktīvu līdzdalību pasākumos un neizsīkstošu degsmi Latgales tēla popularizēšanā. Gunita šogad saņēma arī Ludzas novada pašvaldības apbalvojumu nominācijā “Gada mājražotājs”. Arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Ludzas birojs ir pateicīgs viņai par sadarbību jauniešu pasākuma “Laukiem būt!” īstenošanā. Gunita dalījās savā uzņēmējdarbības pieredzes stāstā ar jaunajiem topošajiem uzņēmējiem un patiesi iedvesmoja viņus.

Taču ir lietas, kas arī šo gadu laikā nav mainījušās. Gunita atzīst, ka, tāpat kā toreiz,  pirms vairākiem gadiem, arī tagad  milzīgu prieku sagādā kurjera ierašanās ar jaunām audumu pakām, kad ar iegrimt krāsu burvībā, un savu ceļu pie mazajiem klientiem sāk jauni apģērbi. Toreiz un joprojām Gunita pati veido katru zīmējumu un skici jaunam dizainam. Kaut arī apjoms ir krietni audzis un tiek algotas šuvējas, arī pati  sēstas pie šujmašīnas un šuj arī tagad. Un, protams, Gunitas “benčs” nemainīgi ir studijas talismans, uz kura pasēdēt Gunita ļauj katram studijas apmeklētājam.

Lai daudz jauku ideju, kupls jautru un dzīvespriecīgu klientu loks un gandarījums par savu darbu!

 

Karīna Koroļonoka,

LLKC Ludzas biroja vadītāja

 

Foto: no Guntas Mūrnieces-Krišānes arhīva

Pievienot komentāru