Liepājas nodaļas konsultanti sadarbojas ar Vaiņodes vidusskolu
LLKC Liepājas nodaļas konsultantes Ieva Kreicberga un Inese Freiberga pirms mācību gada beigām devās uz Vaiņodes vidusskolu, kur tikās ar 11. klases skolēniem un ekonomikas skolotāju Ivetu Mani, īstenojot Valsts Lauku tīkla aktivitāti „Uzņēmējdarbības laukos popularizēšana vispārizglītojošajās skolās”.
Šai tikšanās reizei bija atvēlētas divas mācību stundas. Tādēļ bija iespēja stāstījumu par uzņēmējdarbības iespējām laukos apvienot ar viktorīnu, kurā jauniešiem bija jāatpazīst dažādu augu sēklas (graudaugu, zālāju, dārzeņu). Šī aktivitāte piesaistīja lielu uzmanību, jo bija iespēja tikt pie gardām mājražotāju karamelēm. Visvairāk pareizo atbilžu bija skolotājai, kas nebija pārsteigums, jo skolotājas ģimene nodarbojas ar lauksaimniecību, bet trijiem no skolēniem arī bija labi rezultāti šajā aktivitātē. Noskaidrojās, ka no 16 klātesošajiem jauniešiem apmēram pusei ģimenes ir saistītas ar lauksaimniecību, kā populārākā nozare tika minēta piena lopkopība.
Skolotāja atzina, ka vienmēr atbalsta mācību stundu dažādošanu. Šāds pasākums papildinot ekonomikas stundu, padarot to interesantāku, un ka ideāli būtu teoriju apvienot ar ekskursiju, kur arī paši jaunieši varētu redzēt saimniekošanu klātienē.
Pēc sarunas ar skolotāju nolēmām, ka 29. maijā dosimies pie vietējiem uzņēmējiem, bet rudenī – pie kaimiņu novada uzņēmējiem, lai apskatītu nozares, kuras Vaiņodes novadā nav pārstāvētas.
Apmeklējām divus vietējos uzņēmējus un biedrības „Vaiņodes novada iniciatīvas grupa” māju.
Pirmā apskates vieta bija labiekārtotā biedrības „Vaiņodes novada iniciatīvas grupa” māja, kurā bērniem pēc skolas ir iespēja pavadīt brīvo laiku, gaidot autobusu. Iedzīvotājiem tiek piedāvāts apgūt zīda apgleznošanu, dekupāžu, filcēšanu. Biedrības telpās tiek organizēti angļu valodas kursi, pirmo stāvu izmanto kā izstāžu zāli pasākumiem. Šī vieta tika izraudzīta, lai parādītu jauniešiem, ka arī šāda veida iniciatīvām ir iespējams piesaistīt Eiropas finansējumu, šoreiz – LEADER programmā.
Apmeklējām skaistumkopšanas salonu „Kattīna”, kurā kopā darbojas četras meitenes. Salons savu darbību sācis vien pagājušā gada decembrī. Šeit jauniešus sagaidīja pārsteigums, tika noorganizēta loterija, kur laimīgās lozes īpašniecei piedāvāja parafīna masku rokām, kamēr tika stāstīts par uzņēmuma tapšanu.Idejas iniciatore bija Ilze Grundmane, jo viņas klientu loks paplašinājās, un mājās vairs nebija iespējams tos uzņemt. Lai turpinātu nodarboties ar sniegtajiem pakalpojumiem, tika atrastas telpas, kuras šobrīd nomā, veikta telpu labiekārtošana un atrastas domu biedrenes, kuras arī darbojas mājās, bet labprāt to darītu citur. Tagad viņas darbojas vienās telpās, bet katrai, tā teikt, ir sava grāmatvedība. Ilze piedāvā solārija apmeklējumu un vaksāciju, Marika – friziera pakalpojumus, Jana – manikīru, pedikīru, gēla lakas uzklāšanu, Iveta – gēla nagu pieaudzēšanu, gēla lakas uzklāšanu, skropstu pieaudzēšanu, ausu caurduršanu. Salona oficiālais darba laiks ir katru dienu no pulksten 14 līdz 18, bet tā kā salona vizītkartē un skatlogā ir norādīta kontaktinformācija, vēlamās procedūras ir iespējams sarunāt klientam vēlamā laikā. Uz tikšanos ar jauniešiem salonā atnāca Ilze un Jana, kuras, kā sarunā noskaidrojās, abas pēc izglītības ir skolotājas un kādu laiku arī strādājušas šajā profesijā, kā arī pēc mācībām Rīgā atgriezušās dzimtajā pusē Vaiņodē. Salona darbinieces raugās, lai pakalpojumu cenas nebūtu augstākas kā tuvākajos salonos un, protams, tās ir zemākas nekā Liepājā. Taču noteiktā cena esot pietiekama, lai nomaksātu visus maksājumus, sagādātu materiālus un kaut kas vēl paliktu pāri. Klienti braucot arī no blakus novadiem un pat paziņas no Rīgas, kad viesojas Vaiņodē, nelaiž garām izdevību par izdevīgāku cenu apmeklēt salonu.
Nobeigumā apmeklējām vienu no trijām galdniecībām, kas pieder Ilmāram Ķempim – IK „Deko koks”. Šī galdniecība nodarbojas ar āra mēbeļu ražošanu, kā arī izgatavo bērnu rotaļu laukumuaprīkojumu un lapenes. Galdniecība darbojas jau vairāk kā četrus gadus, bet pieredze kokapstrādē krāta jau no deviņdesmito gadu sākuma, kad beidza pastāvēt kolhozi. Jauniešiem bija iespēja apskatīt gandrīz pabeigtu bērnu rotaļu laukuma slidkalniņu, kā arī uzzināt par to, kādi vēl projekti tiks realizēti tuvākajā laikā. Kokmateriālus iepērk no vietējiem, kā arī sadarbojas ar citu novadu uzņēmējiem materiālu iegādē. Uzņēmumā darbojas tikai Ilmārs, tāpēc viņš uzsvēra, ka, lai varētu paveikt visus nepieciešamos darbus laikus, meklē vēl kādu darbinieku. Lai gan Vaiņodē ir vēl divas galdniecības, tās savstarpēji nekonkurē, jo abi pārējie uzņēmumi specializējušies vairāk uz iekštelpu mēbelēm, viena no gatavo pēc individuāla pasūtījuma, bet otra – lielos apjomos standarta mēbeles.
Ieva Kreicberga,
LLKC Liepājas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru