Ludzas un Ciblas skolēni ciemojas pie Viļānu novada uzņēmēja

GalerijaPrint

Sadarbībā ar Ludzas Bērnu un jauniešu centru un Ciblas vidussskolu LLKC Ludzas nodaļa 23. oktobrī rīkoja informatīvo tikšanos un pieredzes apmaiņas braucienu 6.–9. klašu skolēniem, lai iepazītu vietējos uzņēmējus Latgalē.

Pasākuma ietvaros LLKC Ludzas nodaļas vadītāja Karīna Koroļonoka un uzņēmējdarbības konsultante Beāte Narnicka skolēniem pastāstīja par iespējamiem uzņēmējdarbības veidiem laukos, attīstības tendencēm un izglītības un karjeras iespējām. Lai skolēnus mudinātu saistīt savu turpmāko dzīvi ar dzimto novadu un pašiem kļūt par uzņēmējiem, tika rīkots pieredzes apmaiņas brauciens pie Viļānu novada uzņēmēja Andra Višņevska, saimniecības “Obelisk Farm” īpašnieka.

“Obelisk Farm” īpašnieks sniedza informāciju gan par sākotnējo nokļūšanu Latgales laukos, gan par pašu uzņēmējdarbību. Šī  ģimene ir spilgts piemērs jauniešiem, kā jauna ģimene, kuru pārstāv rīdzinieks un portugāliete, meklējot iespēju dzīvot tuvāk dabai, atrod dzīvesvietu klusā Viļānu novada Dekšāres pagasta Obelišku ciemā. Saimniekots tiek 2,5 ha lielā zemes platībā. Domājot par uzņēmējdarbības uzsākšanu nelielā lauku teritorijā, nepameta doma par Latvijā sen kultivēto, bet diemžēl tautā nu jau aizmirsto kultūru – kaņepi. Šogad ir apritējuši četri gadi eļļas kaņepju lauku apsaimniekošanā un kaņepju pārstrādē.

Kaņepi var izmantot ne tikai pārtikā, bet arī apģērbu ražošanā, māju siltināšanā. No kaņepju šķiedrām var izgatavot papīru. Apmeklētajā saimniecībā ir iespēja savām acīm redzēt visus kaņepju audzēšanas un pārstrādes posmus no iesētās sēklas laukā līdz gatavam pārstrādātam produktam. Tā kā kaņepju lauka novākšanai tiek izmantots tikai roku darbs, kaņepju veģetācijas periodā cilvēkiem ir iespēja pieteikties kaņepju novākšanas talkai, tādējādi sagatavojot materiālus turpmākajam kaņepju pārstrādes procesam.

Saimniecībā ir saprasts, ka ir iespējams gan organizēt mācības, gan darbnīcas. Kā teica A. Višņevskis – mēs tā arī paliksim – ir tūrisms, apmācības, plus mūsu produkti. “Obelisk Farm”  teritorijā ir izveidots gan kaņepju muzejs, kur ir apkopota vēsturiskā informācija ilustrācijās un prezentmateriālos par kaņepju audzēšanu un pārstrādi Latvijā, kā arī mūsdienīgi produkti (apģērbs, papīrs u. c. produkti), gan kaņepju skola, kur var praktizēties kaņepju papīra un kaņepju celtniecības bloku izgatavošanā, kas ir ugunsdroši, gan arī degustēt un iepirkties kaņepju veikalā (kaņepju sēklu tēja, eļļa, sviests, batoniņi u. c. produkcija).

Saimniecības mērķis ir pārādīt kaņepju nozīmīgumu tautsaimniecībā. Līdz šim ir daudz eksperimēntēts un analizēts, ko tad saviem spēkiem ir iespējams saražot no kaņepes. Daudzas lietas ir īstenotas, bet idejas ar sasniegto nav apsīkušas. Tuvākajā nākotnē “Obelisk Farm” piedāvātajā sortimentā mēs redzēsim jaunus produktus, pie kuriem patlaban tiek strādāts.

Visu apmeklētāju vārdā pateicamies “Obelisk Farm”  viesmīlīgajiem saimniekiem par interesanto saimniecības apmeklējumu un sniegto izsmeļošo informāciju par plašo sējas kaņepes pielietojumu. Novēlam virzīties tikai augšup, sasniegt  mērķus un īstenot arvien jaunas ieceres!

Beāte Narnicka,

LLKC uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Beāte Narnicka

Foto galerija: 

Pievienot komentāru